Atomski zdesna
Atomski zdesna i atomski sleva bile su naredbe tokom pešadijske …
Umesto Parohijskog doma u Sremskoj Mitrovici, kafana "Dvor"
Ljubiša Šulaja: Objekat mora da živi u 21. vekuParohijski dom, koji se nalazi u centru Sremske Mitrovice i koji je vlasništvo Srpske pravoslavne crkve, od nedavno je postao restoran „Dvor“.
Iako radovi na sanaciji objekta, legata porodice Bajić, nisu kompletno završeni, restoran je otvoren pre desetak dana. Pojedine dnevne novine i internet portali su pisali kako je navodno građevinska inspekcija naložila obustavu radova na uređenju enterijera zbog rušenja pojedinih zidova unutar objekta. Isti izvori su navodili i da investitor nije ispunio uslove Zavoda za zaštitu spomenika kulture.
Direktor Zavoda za zaštitu spomenika kulture Sremska Mitrovica Ljubiša Šulaja za M NOVINE navodi da Parohijski dom nije kategorisan kao spomenik kulture, već je deo prostorne kulturno – istorijske celine, s obzirom na to da se nalazi na Trgu Ćire Milekića.
– Kuća datira iz 19. veka, građena je u stilu neoromantizma. Ona pojedinačno nije kategorisana kao spomenik kulture, već je deo prostorne kulturno – istorijske celine. Najveći deo kuća koje su pojedinačno proglašene kao spomenici kulture se nalaze na Trgu Svetog Stefana i na Žitnom trgu, dok sam Trg Ćire Milekića predstavlja kulturno – istorijsku celinu. Nama se obratila Srpska pravoslavna crkvena opština Sremska Mitrovica, koja je vlasnik objekta, za dobijanje uslova za rekonstrukciju fasade objekta. Kako mi za sve te objekte imamo dobro sačuvanu dokumentaciju, dali smo uslove za uređenje fasade i to spada pod investiciono održavanje objekta. Zavod za zaštitu spomenika kulture je obavešten od strane Gradske uprave za urbanizam, komunalne i inspekcijske poslove da su obustavili radove na ovom objektu. Nama se tada ponovo obratila crkvena opština sa zahtevom za investiciono ulaganje u enterijer. Mi smo tada dali uslove koji se odnose na enterijer, da mogu da rade rekonstrukciju ali tako da statički ne ugroze objekat. Imamo nalaz statičara koji kaže da objekat nakon radova u enterijeru nije ugrožen. Važno je reći da osnovni elementi objekta nisu menjani, jer mi nismo dozvolili nikakve izloge do ulice, nikakve promene u ulaznom delu – navodi Šulaja.
Direktor mitrovačkog Zavoda za zaštitu spomenika kulture navodi i da su radovi na fasadi trenutno prekinuti zbog niskih temperatura, oni nisu obustavljeni, već naprosto zbog hladnog vremena nije moguće raditi fasadu.
– Radovi na fasadi će biti nastavljeni kada vremenski uslovi to dozvole. Znamo izvođača radova, on je radio nekoliko spomenika kulture u Sremskim Karlovcima, radio je adaptaciju Bogoslovije u Karlovcima i ima reference za takve radove. Naši uslovi su bili da se očuvaju svi dekorativni elementi fasade, a što se tiče prozora, mi smo tražili da bude materijalizacija takva da sačuva oblik i izgled sa svim elementima prozora. Nismo insistirali na materijalu, zato što današnji materijali mogu apsolutno da odimitiraju stare materijale. Danas nećete naći ni drvo kojim su nekada rađeni prozori. Na kraju krajeva Parohijski dom nije spomenik te kategorije da bi morali da sačuvamo apsolutnu autentičnost. Mi ni nemamo zakonskog osnova da insistiramo na svim detaljima, jer sam objekat nije proglašen za spomenik kulture. Naravno, ukoliko fasada ne bude urađena po našem projektu, mi ćemo preko građevinske inspekcije naložiti da se otklone nedostaci. U ovom slučaju nama je najbitnije da se sačuvaju osnovni stilski elementi fasade, a insistirati na materijalizaciji kod ovog objekta je neracionalno – objašnjava Ljubiša Šulaja.
Na pitanje da li je u redu da se u jednom legatu, objektu koje je u vlasništvu crkve, otvaraju kafane, naš sagovornik odgovara:
– Da li je potreban ovaj sadržaj ili onaj, nije na nama da to opredeljujemo, tako je svuda u svetu, tradicionalne crkve imaju imovinu koju komercijalizuju. Što se tiče Parohijskog doma, koji je legat, mi kao ustanova kulturne zaštite ne ulazimo u to na koji način je stečen objekat, ko je vlasnik objekta. Nama je objekat prioritet, on može da menja vlasnički status i da bude u prometu, a to što je on promenio vlasnika ne menja njegov spomenički status. Kada je u pitanju gradska arhitektura, narodno graditeljstvo ili bilo koji spomenik te kategorije, moramo da imamo onaj element koji je neophodan, a to je princip održivog razvoja. Objekat mora da živi u 21. veku. Ukoliko toga nema, svaki objekat je osuđen na propast i nema te države koja to može da održava. Naravno to što će se živeti u njemu, treba da ne ugrozi objekat, da ne ugrozi elemente njegovog spomeničkog karaktera – izričit je Šulaja.
U svakom slučaju, „Dvor“ je počeo sa radom, iako fasada još uvek nije završena. Žurilo se očigledno i Crkvi i zakupcu.
Biljana Selaković