Atomski zdesna
Atomski zdesna i atomski sleva bile su naredbe tokom pešadijske …
PETAR BENKOVIĆ, ŠAHOVSKI MAJSTOR I PREDSEDNIK ŠAHOVSKOG UDRUŽENjA „HORIZONT“
Šah je spoj umetnosti i naukeBendžamin Frenklin, američki naučnik i filozof, govorio je da šah uči čoveka kako da razmišlja u teškoj životnoj situaciji i kako da dođe do rešenja, a španski pisac Servantes da je ljudski život u stvari partija šaha. Ovaj sport je star preko 2000 godina, a današnji oblik predstavlja usavršenu indijsku igru čatarungu, koja je predstavljala sastav i poredak tadašnje indijske vojske, koju su činili: pešadija, konjica i borna kola, a u sredini su se nalazili kralj i kraljica. Zasigurno je igranje šaha uvek predstavljalo sportski, ali i intelektualni izazov. Brojni stručnjaci smatraju da igranje šaha u najranijem uzrastu podstiče razvoj inteligencije, memorije, koncentracije, a sa tim se slaže i Mitrovčanin, internacionalni majstor šaha Petar Benković. Petar je omladinski šampion SRJ i kadetski prvak države, bio je osmi na svetu u kategoriji do 18 godina, FIDE trener, C-trener za sport i šahovski sudija. Takmiči se za klubove u zemlji i u inostranstvu, ali poslednjih godina se više bavi trenerskim radom. Petar Benković je osnovao dečje šahovsko udruženje „Horizont“ kako bi vratio šah u Sremsku Mitrovicu i svoje znanje preneo mlađim generacijama.
– Moj kolega velemajstor Dragan Kosić i ja smo jedini Mitrovčani koji se ozbiljnije bave šahom. Ljubav prema šahu se kod mene razvila još od malih nogu, počeo sam da ga igram sa 10 godina. U porodici se ovaj sport mnogo igrao i tako sam ja polako ušao u svet šaha, govori Benković.
On dodaje da mu je šah otvorio mnoga vrata i omogućio da proputuje svet, a želi da se to desi i njegovim učenicima.
– Mogu slobodno da kažem da sam u životu stekao većinu stvari baveći se šahom. Nedavno sam se vratio iz Vuhana, gde sam deci držao školu šaha. Utisci su mi zaista divni. Tamo imam mnogo prijatelja i baš mi je žao zbog nastale situacije sa korona virusom. Dve godine sarađujem sa Kinezima, jer sam njihov trener. Uskoro očekujemo i posetu šahistkinje iz Šangaja, koja je moja učenica. Bio sam šahovski trener i u Turskoj, učestvovao sam i na šahovskim kampovima u Švajcarskoj, ali sam i nemački sportski trener, imam i učenike preko interneta, kaže Petar Benković.
On dodaje da je za njega šah mnogo više od sporta.
– Načelno, šah spada u sport, ali za mene je to i spoj nauke i umetnosti. U toku partije šaha stalno moraš da smišljaš planove i ideje, koje ćeš sprovesti na šahovskoj tabli. U tome leži umetnost. S druge strane, šah je i nauka, jer se mora strategije i taktike moraju stalno učiti i usavršavati. Ako čovek ne zavoli šah, nikada ga neće ni igrati. Nema tu neke sredine. Ili ga voliš i igraš ceo život, pa makar iz hobija, ili ga ne zavoliš i nikada više ne sedneš pred šahovsku tablu, objašnjava Petar.
Dečje šahovsko uduženje „Horizont“ osnovao je prošle godine u aprilu, a časovi su se odvijali u prostorijama Mesne zajednice Blok B. Trenutno se ovo uduruženje nalazi u Mesnoj zajednici Sutjeska.
– Zahvalio bih se Nikoli Tejiću, predsedniku Mesne zajednice Sutjeska, jer nam je ustupio prostor bez ikakve naknade. Za sada imamo 14 članova, nadam se da će ih biti i više. Deca koja sada idu na časove su zaista zavolela šah. Ovo je jedan od načina da ne budu samo za kompjuterom, već da se druže i da nauče nešto novo. Nekada je šah bio prisutan svuda, i na televiziji i u novinama. Zatim je usledio period krize. Šaha sada nema na televizijskim programima, ali ga ima na internetu. Sećam se naših šahista Alise Marić i Svetozara Gligorića, koji je bio moj uzor.Sa njim sam igrao sa 18 godina na Otvorenom međunarodnom prvenstvu Jugoslavije. Izdvojio bih i Rusa Vladimira Kramnika, navodi Benković
Petar Benković kaže da su deca zainteresovana za igranje šaha i da su spremna da uče i da se takmiče.
–Lepo je raditi sa decom. Za sada je naše udruženje učestvovalo na Ilindanskom turniru, bili smo prvaci opštinskog turnira. Sigurno će uspeha biti još. Šah je kao matematika, cilj je matirati protivničkog kralja, zauzeti neki prostor potisnuti suparničke figure, a svoje da aktivirati. Nije mi jedini cilj da deca uvek postižu najbolje rezultate na takmičenjima, iako sam tada srećan kao učitelj. Želim da ih naučim svim stvarima povezanim sa šahom i svakodnevnim životom. Kada nauče da razmišljaju unapred, ispravno postupaju, razvijaju memoriju, kombinatoriku, sve to mogu da primene i u redovnoj školi. Meni je šah mnogo pomogao u životu. Stalno na neki šahovski način dođem do zaključka, rešenja. Razne živtone situacije mogu da se preko šaha tumače, objašnjava Petar Benković.
Takođe, Petar napominje da je pored učenja strategija u šahu, veoma važno baviti se i nekom fizičkom aktivnošću.
–Ja sam kao omladinac išao na trčanje, jer ako nisi spreman fizički, a partija šaha na turniru može da traje i po pet sati, sledi umor i nije efikasnost dobra, kaže Petar, koji dodaje da će meč sa ruskim velemajstorom Karjakinom pamtiti ceo život.
Lana Jovanović je članica „Horizonta“ i ima 10 godina.
– Dva meseca idem na časove šaha. Prvu šahovsku tablu sam dobila od dede i on me je naučio nekim prvim potezima. Šah nije tako težak kao što izgleda, ali mora da se uči. Na klupskom prvom turniru sam zauzela drugo mesto, a na Svetosavskom turniru sam bila 38. Moram da kažem da baš i ne volim da gubim, govori kroz smeh Lana.
Mihajlo Vasić ima osam godina i igra šah tri godine.
– Prvi put sam igrao šah još u vrtiću. Jedan drugar mi je pokazao i svidelo mi se. Ovde mi je lepo i mnogo učim. Planiram da i dalje vežbam i da jednog dana postanem velemajstor u šahu. Bip sam treći na prvestvu kluba, a na Svetosavskom turniru sam zauzeo 22. mesto, kaže Mihajlo.
Z. Popović
foto: B. Tucaković