Atomski zdesna
Atomski zdesna i atomski sleva bile su naredbe tokom pešadijske …
Dom zdravlja Irig
Ponosni na akreditacijuDom zdravlja Irig je od januara 2017. godine i zvanično ušao u krug akreditovanih domova zdravlja. Sertifikat je dodeljen na tri godine. S obzirom na to da je postupak sproveden prvi put, u Domu zdravlja su više nego zadovoljni. Kako je istakla direktorka dr Biljana Milošević, dobijanjem sertifikata potvrđeno je da Dom zdravlja poseduje kvalitet za pružanje usluga pacijentima. Kada se kaže kvalitet, misli se na efikasnu, kvalitetnu, nadasve bezbednu zdravstvenu uslugu, kako za pacijente tako i za zaposlene.
– Mi smo mlada zdravstvena ustanova. Od rumskog Doma zdravlja smo se odvojili 2008. godine. Za akreditaciju smo konkurisali samo 2014.Projekat pružanja usluga na lokalnom nivou (DILS) finansirao je 70 odsto troškova, a 30 odsto lokalna samouprava. Međutim, u postupku akreditacije imali smo tehničkih problema. Ginekologija nam je bila pored radiologije, što nije bilo prihvatljivo, tako da je to malo duže trajalo baš zbog tih naših prostornih problema. U septembru prošle godine smo konačno rešili sve te probleme i u tome nam je opština pomogla – kaže dr Biljana Milošević.
M NOVINE: Šta su to standardi akreditacije koje je Dom zdravlja u Irigu morao da ispuni?
Dr BILJANA MILOŠEVIĆ: Standardi akreditacije su utvrđeni na osnovu zakonskih i podzakonskih akata, dobre prakse, stručno – metodoloških uputstava. Njihova primena je od značaja kako za korisnike tako i za zaposlene, ali ne samo primena na papiru, već svesno i odgovorno sprovođenje tih standarda, podizanjem svesti o značaju očuvanja zdravlja ne samo pojedinca već celokupne zajednice. Standardizacija usluga ne odnosi se samo na zdravstvene usluge već i na primenu Zakona o radu, Zakona o javnim nabavkama, finansijskom poslovanju, odnosno zakonitost funkcionisanja ustanove u celini.
Šta je cilj postupka i dobijanja akreditacije?
Pre svega podizanje svesti, ali i znanja o načinu očuvanja zdravlja, sveopšta primena standarda i usvojenih procedura koji u najvećoj meri utiru put za uspešno sprovođenje postupaka koji će obezbediti najbolju moguću uslugu, najracionalnije korišćenje sredstava i ljudskih resursa. Očuvanje zdravlja podrazumeva i očuvanje životne sredine i prirodnih resursa.
Šta za jednu zdravstvenu ustanovu znači akreditacija?
To znači da mi imamo izrađene procedure upravljanja rizicima u našoj ustanovi koje obezbeđuju maksimalnu sigurnost pacijenata. Postignuta je visoka usaglašenost u svim ključnim aspektima zdravstvene zaštite na način kako to propisuje Agencija za akreditaciju zdravstvenih ustanova Srbije. Dobijanje akreditacije na garantuje da neće biti nikakvih propusta, već da će ako se i kada se takvi propusti dogode, biti uspostavljen sistem koji ih ispravlja i nastoji da se oni ne ponove. To štiti i nas i pacijente. Posebno u zakonskom smislu. Ako se desi neki neželjeni događaj, a mi smo ispoštovali sve procedure koje su propisane, mi smo zakonski zaštićeni. Imajući u vidu sve finansijske teškoće i prepreke, veoma sam zadovoljna što smo dobili akreditaciju na tri godine. Akreditacija se dobija na godinu, tri ili sedam godina. Nadam se da će sledeća akreditacija biti na sedam godina.
Kakva je razlika između akreditovanih i neakreditovanih ustanova?
Ako imate neki proceduru, recimo raspisuje se javna nabavka, tom procedurom je jasno naloženo ko radi koji deo posla. Ako se desi da je napravljen propust, vi poštujući tu proceduru tačno znate ko je pogrešio i kakve sankcije snosi. Svi kažu da je to samo uzimanje novca, da akreditacija nije ništa, da rade i ustanove koje nisu akreditovane. Međutim, nije to baš tako. Uspostavljanje jasnih procedura i standarda omogućava lakše poslovanje. Bezbedniji smo i mi i pacijenti. Nas je to koštalo 700.000 dinara. Cena se određuje prema broju stanovnika koji gravitiraju ustanovi. Ako bismo akreditaciju uporedili sa likovnim delom, mogli bismo reći da ona predstavalja neraskidive veze koje kompoziciju dela oplemenjuju kao celinu iz koje nastaje umetničko delo neprocenjive vrednosti, a to je zdravlje.
Rekli ste da ste imali pomoć lokalne samouprave. Kakva je saradnja Doma zdravlja i iriške opštine?
Da nije bilo lokalne samouprave mi to ne bismo mogli da izguramo. Maksimalno su nas podržali. Podrška i pomoć osnivača, Opštine Irig je osim u finansijskom smislu, i u prepoznavanju značaja očuvanja zdravlja zajednice. Nama je dragocena pomoć u obezbeđivanju opreme za rad, investicionom ulaganju u održavanje objekata. Upravo akreditacioni proces pomaže povezivanje svih faktora u zdravstvenoj zaštiti i njihov zajednički rad na stalnom podizanju kvaliteta rada.
Kako je organizovan Dom zdravlja?
U okviru Doma zdravlja postoji šest seoskih ambulanti u kojima lekari izlaze po određenom rasporedu. Teško je biti gazda u praznoj kući. Samo da Opština ima veći budžet bilo bi lakše. Ali ne mogu da se žalim, prema svojim mogućnostima oni nam maksimalno pomažu. Prošle godine smo digitalizovali rentgen i u tome nam je Opština mnogo pomogla. Nedostaje nam medicinskih sestara i nedostaje nam vozač saniteta, što nam je najveći problem. Lekara za sada imamo dovoljno. Imamo sve specijalističke službe iz oblasti primarne zdravstvene zaštite, ginekologiju, radiologa i pedijatra. Nama je Novi Sad bliži od Sremske Mitrovice, kada su sitni slučajevi u pitanju.
Kakva je struktura pacijenata? Kako izgleda rad na terenu?
Najviše ima starih ljudi. Teren je razuđen i prilično nepristupačan. Sela su udaljena od Iriga. Zvanično iriška opština ima oko 11 hiljada stanovnika. Ali od maja do oktobra ovde živi 20 hiljada ljudi. A to niko ne uzima u obzir. Mi sve zbrinjavamo i funkcionišemo.
V. Ćosić