Molersko fasadersko preduzeće
…
Posle višegodišnje pauze rumska opština je izdvojila sredstva za analizu 2.200 uzoraka osnovne plodnosti poljoprivrednog zemljišta na svojoj teritoriji.
Želeći da izađe u susret poljoprivrednim proizvođačima, broj uzoraka po jednom registrovanom poljoprivrednom gazdinstvu nije bio ograničen. Jedini uslov je bio da je podnosilac zahteva upisan u registru poljoprivrednih gazdinstava koji vodi Uprava za trezor.
Ceo posao oko analize zemljišta obavila je Poljoprivredna stručna služba Ruma.
– O značaju analize zemljišta ne treba posebno govoriti. Ukratko ću reći dva osnovna razloga. Prvi je sa proizvodne strane, a drugi sa stanovišta ostvarivanja prava na subvencije. Redovna kontrola osnovne plodnosti poljoprivrednog zemljišta je preduslov pravilne ishrane bilja. Na taj način saznajemo sadržaj hranljivih materija u zemljištu i određujemo vrstu i količinu đubriva koje su neophodne biljci. Đubrenje „napamet“ vuče sa sobom brojne negativne posledice. Često se upotrebljavaju prevelike količine đubriva. To dovodi do povećanja troškova proizvodnje, zagađenja životne sredine, a dolazi i do blokade pojedinih hranjivih elemenata što uzrokuje pad prinosa. Da bi se izbegle sve štetne posledice preteranog ili nedovoljnog unosa hraniva neophodno je redovno raditi analizu zemljišta na svakoj parceli – ističe Uglješa Trkulja iz Poljoprivredne stručne službe Ruma.
Kako bi ceo posao bio kvalitetno urađen, s obzirom da se u sam proces iz objektivnih razloga krenulo malo kasnije nego što je inače praksa, bilo je potrebno iskoristiti sve resurse iz agrarnog sektora koje postoje u rumskoj opštini.
– Kratak vremenski period nadoknađen je povezivanjem sa poljoprivrednim zadrugama, Udruženjem poljoprivrednika Ruma i mesnim zajednicama, kojima ovom prilikom želimo da se zahvalimo na pomoći – ističe Uglješa Trkulja.
U okviru akcije kontrole plodnosti zemljišta uočeno je da se u centralnom i severnom delu rumske opštine PH vrednost kreće u granicama optimalnih vrednosti za obavljanje ratarske proizvodnje. Uočen je problem sa povećanom kiselosti zemljišta na pojedinim parcelama južnog dela opštine. Najveći problem je izražen u Vitojevcima, Grabovcima i Klenku. Na takvim površinama treba razmišljati o upotrebi kalcijum karbonata radi popravke ovih zemljišta.
Sadržaj kalcijum karbonata je na takvom nivou da ne predstavlja ograničavajući faktor za bavljenje ratarskom proizvodnjom.
– Sadržaj humusa govori o bogatstvu zemljišta u organskoj materiji. Evidentno je da je nivo humusa u zemljištu u fazi opadanja. To je posledica smanjene upotrebe stajnjaka zbog smanjenog stočnog fonda kao i loše prakse paljenja žetvenih ostataka. Pokazatelji sadržaja humusa koji su utvrđeni ovogodišnjom analizom zemljišta ukazuju na potrebu da se apeluje na poljoprivredne proizvođače da prekinu sa praksom paljenja žetvenih ostataka – ističe stručni saradnik Goran Drobnjak.
Dobijeni rezultati nameću potrebu da se na što većem broju parcela uradi analiza na kom nivou se nalazi fosfor u zemljištu i da bi odredili pravu normu za đubrenje.
– Analize zemljišta su i ove godine pokazale da su naša zemljišta dobro obezbeđena kalijumom i da se velike uštede mogu napraviti u smanjenom upotrebom ovog elementa u đubrenju – dodaje Drobnjak.
Kada je reč o rezultatima agrohemijskih analiza zemljišta sa parcela koje se nalaze pod višegodišnjim zasadima ili se na njima planira podizanje višegodišnjih zasada, urađeno je ukupno 435 agrohemijskih analiza, a 229 analiziranih uzoraka zemljišta ima visok ili štetan sadržaj oba makroelementa (fosfor i kalijum), pa se ne preporučuje njihovo unošenje u zemljište najmanje naredne tri, četiri godine.
– Istovremeno, 53 analizirana uzorka zemljišta ima visok ili štetan sadržaj fosfora, a 24 analizirana uzorka zemljišta ima visok ili štetan sadržaj kalijuma. Na osnovu izvršenih analiza dobijenih rezultata može se zaključiti da se na oko 71 odsto parcela vrši neracionalno korišćenje mineralnih đubriva. Na ovim parcelama troškovi proizvodnje su znatno veći, a kvalitet i prinos plodova je niži od očekivanog – ističe Lazar Klještanović iz PSS.
S. Džakula