Atomski zdesna
Atomski zdesna i atomski sleva bile su naredbe tokom pešadijske …
ODRED IZVIĐAČA „BOŠKO PALKOVLjEVIĆ PINKI“ IZ SREMSKE MITROVICE POSLE UČEŠĆA NA SMOTRI SAVEZA IZVIĐAČA VOJVODINE NASTAVLjA AKTIVNOSTI I OTVARA VRATA SVIMA KOJI SU ZAINTERESOVANI ZA ČLANSTVO U POKRETU
Mitrovački izviđači – oaza sigurnosti i zdravog odrastanja
– Ne znam da li možete zamisliti radost deteta kome ste dali sekiricu, testeru i nešto alata da od drveta i granja u šumi napravi ono što je video na slici. Pa mu još neko priđe i pomogne i eto nove osmatračnice ili kapije za ulazak u kamp, kaže Mile Kočić među prijateljima, sugrađanima i izviđačima poznatiji kao Koča
Pre dvadesetak godina boravili smo u domu sremskomitrovačkih izviđača. Tada su „Mitrovačke novine“ objavile reportažu o jedinstvenom kutku i gradu i okolini koji okuplja pripadnike različitih generacija, a najviše mlade, omogućavajući im da kroz druženje, prijateljstva i savladavanje mnogih veština steknu korisna znanja, samopouzdanje i prevaziđu sopstvene limite – jednom rečju da „uče život“ na jedan nekonvencionalan, svima prihvatljiv i interesantan način. O globalnom značaju skautskog pokreta koji u Srbiji postoji više od jednog veka a koji danas u svetu okuplja šezdesetak miliona ljudi, izlišno je govoriti, naročito ako se setimo činjenice poznate mnogim, ne tako starim Mitrovčanima, da je u zenitu rada Odreda izviđača „Boško Palkovljević Pinki“ osamdesetih godina članstvo u pokretu bila stvar prestiža kod mnogih gradskih klinaca. Danas je situacija, na žalost mnogo drugačija. Raspad nekadašnje države i sistema vrednosti odrazio se na sudbinu pokreta koji je ipak nakon 2000. godine izvesno vreme uhvatio korak sa svetskim skautizmom, ali je poslednjih petnaestak godina ponovo marginalizovan. To je lako uočljivo u nedostatku značajnije finansijske i druge podrške, baš u vremenu velikih društvenih paradoksa i socijalne patologije među mladima kada javnost „lupa glavu“ baveći se pitanjima, šta učiniti po pitanju najboljeg vaspitanja dece, kako ih skloniti sa ulice i odvojiti od celodnevnog gledanja u računarske monitore ili ekrane mobilnih telefona.
Izviđački pozdrav – „Stariji čuva mlađeg“
U pauzi uobičajenih nedeljnih aktivnosti mitrovačkih izviđača u njihovom domu u naselju „Matije Huđi“ razgovaramo o njihovim motivima za ulazak u odred i utiscima koje su stekli višegodišnjim članstvom. U izviđačkim uniformama, sa šalom i osmehom ljubazno nas dočekuje nekoliko dečaka i devojčica. Tadija Anđelković je 2018. godine nakon prestanka bavljenja atletikom saznao za rad Odreda „Boško Palkovljević Pinki“. Kako je još kao mali voleo odlaske u šumu i istraživanje nepoznatog, ovde se našao u pravom društvu.
– Mogu da kažem da me je ovde prvenstveno oduševljava društvo i atmosfera. Sve je nekako opušteno, uz mnogo šale koju sami priređujemo. Mnogo toga smo naučili od starijih članova i na njihovu podršku uvek možemo da računamo. Zbog toga u izviđačkom pozdravu i postoji simbolika da stariji čuva mlađeg. Sami održavamo ovaj dom, čistimo ga i tu zakazujemo sastanke, organizujemo druženja i filmske večeri, kaže Tadija koji završava školovanje za kuvara.
Upravo zahvaljujući kuvarskoj aktivnosti u izviđačkom pokretu Tadija je prepoznao sopstveni talenat i danas je na letnjem izviđačkom kampu zadužen za pripremu hrane.
Mihajlo Pisarević takođe je motivisan dobrim društvom i prilikom da nauči nešto novo. Mihajlo je osmak, zainteresovan za nastavak školovanja u kulinarstvu. Pokretu se pridružio pre tri godine na poziv drugara da poseti astronomski kamp. Uroš Vujinović je od 2020. godine sa bratom i sestrom prvi put došao na astronosmki kamp. Oduševilo ga je posmatranje zvezda, priče o nebeskim telima, satelitima i vanzemaljcima. Nešto ranije i Pavle Lazarević krenuo je na izviđačke kampove gde je zajedno sa drugarima stekao više znanja i iskustava nego što je očekivao. Zajednički utisak ovih mitrovačkih dečaka svodi se na zaključak da su sva znanja i veštine stekli kroz igru i zabavu, pa su i takmičenja u izviđačkom višeboju takođe prožeta igrom i opuštenošću. Svoj izviđački odred smatraju najboljim mestom za mlade u Sremskoj Mitrovici.
Povod za novu posetu mitrovačkim izviđačima bila je nedavno održana 7. Smotra Saveza izviđača Vojvodine. Među učesnicima smotre u poslednjoj nedelja avgusta u Eko kampu „Fruška Gora“ na Stražilovu našli su se i izviđači iz Sremske Mitrovice. O utiscima sa Stražilova i radu gradskog odreda razgovarali sa jednim od predvodnika i starešinom mitrovačkih izviđača Milom Kočićem. Od njega saznajemo da se u cilju atraktivnosti ovakvih skupova za decu i mlade, svaki put kreiraju nove aktivnosti – nešto što deca nemaju u svojim sredinama, poput streličarstva, penjanja na veštačku stenu, izrade solarnog kuvala, periskopa za posmatranje ptica i divljih životinja i sličnih stvari. Za osamdesetak dečaka iz devojčica iz Vojvodine, pored uobičajenih izviđačkih aktivnosti na snalaženju u prirodi – podizanju šatora, pripremi hrane i organizaciji života u taboru, na poslednjem saboru organizovan je adrenalinski park, kupanje na novosadskom „Štrandu“, ali i turistička poseta istorijskim spomenicima Sremskih Karlovaca i Petrovaradinske tvrđave, na jedan opet neuobičajen način – tako što su im otvoreni postojeći železnički tunel i podzemni lagumi. Poseban užitak bio je odlazak u planetarijum, posmatranje prezentacija i nebeskih tela. Ono što se svako veče u kampu podrazumevalo jesu druženje i pesma oko logorske vatre. Ove aktivnosti deci su dovoljno interesantne da im ostaju u sećanju čitavog života. Radu sa izviđačima i njihovim podmlatkom mogu da se posvete samo osobe koje su prošle neku vrstu „izviđačkog školovanja“, sposobne da prenesu duh i ideju osnivača pokreta Roberta Baden – Pauela po kome je skautizam ništa više nego igra koja ima svoju svrhu. Ta svrha, po rečima Mila Kočića, jeste stvaranje dobrog čoveka, korisnog i sebi i drugima. Zbog toga su vrata odreda otvorena svim dobronamernim članovima, spremnim da prihvate ovakav princip.
– Želimo da kroz rad sa našim članovima formiramo samostalne, sposobne i zrele osobe. Zato pažljivo vodimo računa da se prilagodimo potrebama, sklonostima, ali i uzrastu različitih generacija. Tako ćemo ove najmlađe za početak naučiti osnovni stvarima – da sklone i očiste za sobom, čuvaju i održavaju svoje stvari i slično, dok ovi nešto stariji treba da nauče – primera radi kao da pripreme i serviraju hranu a oni najstariji treba da volontiraju, učestvuju u humanitarnim akcijama, pomažu i prenose svoja znanja na mlađe. Mnogo je primera deve i mladih koji nisu mogli da zamisle kako će savladati život i snalaženje u šumi i prirodi. Da ne spominjem da ima dece koja nisu navikla da jedu kašikom jer su odrastali na pašteti i salami. Uz svoje drugare kuvare oni su kod nas zavoleli mnoga kuvana jela. Decu koju neretko mrzi da izađu do prodavnice navikli smo da se kreću, igraju i budu radosni. Ne znam da li možete zamisliti radost deteta kome ste dali sekiricu, testeru i nešto alata da od drveta i granja u šumi napravi ono što je video na slici. Pa mu još neko priđe i pomogne i eto nove osmatračnice ili kapije za ulazak u kamp, kaže Mile Kočić među prijateljima, sugrađanima i izviđačima poznatiji kao Koča.
U interesu promocije Sremske Mitrovice
Odred izviđača „Boško Palkovljević Pinki“ danas broji više od 35 klinaca, sa starijim aktivistima – preko 40 aktivnih članova. Njihova tradicija datira od davne 1952. godine. Kroz dom izviđača za sve ove godine sigurno je prošlo između 10 i 15 hiljada sugrađana. Mitrovački izviđači su deo vojvođanskog, nacionalnog i svetskog skautskog pokreta. U vreme „velike“ Jugoslavije imali su zapaženu aktivnost i veliko poštovanje. Svoju obučenost, veštinu i spremnost da prvi priskoče u pomoć pokazali su 2014. godine prilikom katastrofalnih poplava, kada su se među prvima sa kompletnom opremom i tridesetak članova odazvali pozivu za odbranu Sremske Mitrovice od izlivanja Save. Njihova uvežbanost i organizovanost nisu ostali neprimećeni od strane sugrađana. Mitrovački odred uvek je bio vezan za svoj grad, spreman da radi na njegovoj promociji. U tom smislu treba pomenuti mnoge humanitarne akcije ali i saradnju sa kolegama iz Velsa, odnosno njihovim vatrogascima koji su Mitrovici i Srbiji donirali dvadesetak vozila i mnoštvo vredne opreme. Članovi „Pinkijevog“ odreda redovni su učesnici svetskih izviđačkih smotri – „džemborija“, gde se među 50 000 svetskih skauta bez obzira na geografsku udaljenost i finansijske teškoće nađe makar jedan ili nekoliko Mitrovčana. U planu je odlazak članova iznad 14 godina na naredni „džembori“ u Poljskoj i učešće na skupu mlađih skauta Evrope koji se naredne godine održava u Portugaliji. Kao neprofitna organizacija, mitrovački izviđači finansiraju se iz sopstvenih skromnih članarina. Pojedinci koji prepoznaju vrednost i samoinicijativnost pokreta pojave se kao donatori, ali je generalni utisak da bi finansiranje aktivnosti mitrovačkih izviđača moralo biti redovno i izdašnije, pogotovo zbog činjenice da su kreatori odličnih projekata za aktivnosti i osmišljavanje slobodnog vremena mladih. Pozitivan primer je podrška Pokrajinskog sekretarijata za sport i omladinu vojvođanskoj izviđačkoj smotri.
Iako je struktura izviđačkih pokreta kod nas ustrojena po principu koji u mnogo čemu poseća na vojnički, odnosu sa mlađim članovima odreda Koča i njegovi saradnici pristupaju drugarski, bez insistiranja na strogoći i autoritetu, uvereni da ovi dečaci i devojčice iza sebe već imaju dovoljno autoriteta i zahteva svojih roditelja ili nastavnika.
Mile Kočić je u izviđačkom pokretu pune 53 godine, od svojih školskih dana 1971. godine. Ni jedan skautski zadatak i aktivnost nisu mu strani. Radni vek proveo je u Kazneno – popravnom zavodu a po sopstvenim rečima – rad sa decom, njihovo zadovoljstvo i osmesi pomogli su mu da posle silnih sati provedenih u specifičnom okruženju „sačuva zdravu glavu“ i dočeka zasluženu penziju. Ljubav prema skautizmu preneo je svojoj deci, pa je sin Aleksandar trenutno na čelu Izviđačkog saveza Vojvodine. Iako ga je posao na računaru u dizjanerskom sektoru učinio čovekom tehnike, svestan je da današnji klinci preteruju u njenoj upotrebi.
– Na žalost, deca su postala zavisnici od mobilnih telefona i raznih klipova u tolikoj meri da im je pažnja minimalna. Gledamo da tako nešto, ovde kod nas koriste u manjoj meri. Kada je nešto korisno i zanimljivo – što da ne, ali nam je prevashodni cilj da ih motivišemo da se međusobno druže. Dešavalo se da roditelji dovedu dete i bukvalno kažu – „Spašavajte ga od kompjutera i telefona“. I za neko vreme stvarno se dogodi čudo jer dete shvati da pored tehnike postoji milion zanimljivih stvari. Teško je zamisliti da pored logorske vatre gde se peva, igra i šali neko dete sedi, vrti klipove i komentariše nešto sa mobilnog telefona. Mi ih upućujemo da se bolje upoznaju, druže ili nauče neku zajedničku igru. Prvi cilj svakog sabora je da deca nauče da se druže i na kraju skupa postanu kompaktna grupa bez obzira na razlike među njima, kaže Mile Kočić i dodaje da mnogi roditelji zbog dužine radnog dana nemaju vremena da se posvete svojoj deci pa oni traže način da se vaspitavaju i popune svoje vreme.
U potrazi za što interesantnijom temom za klince u Odredu su se pre 18 godina pridružili organizovanju Letnjeg astronomskog kampa koji se svake godine održava na Letenci. To se pokazalo kao pun pogodak. Ovogodišnjoj manifestaciji koja je okupila 500 učesnika prisustvovala su dva pomoćnika ministra, predsednik Akademije nauka i gotovo sva značajna imena astronomije i astrofizike sa prostora bivše Jugoslavije.
Dejan Mostarlić
Na fotografiji:
Mitrovački izviđači uz pesmu i svirku pored logorske vatre na smotri vojvođanskih izviđača krajem avgusta 2024. godine
Na fotografiji:
Tadija, Mihajlo, Uroš, Pavle i njihovi drugari u razgovoru sa starešinom mitrovačkog odreda Miletom Kočićem – Kočom