22.08.2024.
Aktuelno, Poljoprivreda

PČELARSKA SEZONA SE RANIJE ZAVRŠAVA

Prinosi meda prepolovljeni


S obzirom na to, da je ove godine vegetacija ranije krenula, sve ranije i završava, pa tako i pčelarska sezona i mnogi pčelari su već početkom umesto krajem avgusta, završili sa neophodnim radovima u pčelinjaku.
Branislav Rankov, najstariji pčelar iz Vojke je na poslednjoj, suncokretovoj paši vrcao oko 10 do 15 kilograma po košnici i bez obzira na to, što je to manje nego prošle godine, ne žali se. Zna da je pčelama za zimu ostavio dovoljno, međutim primećuje promene u društvima koje ga zabrinjavaju. Kaže, pčele nestaju.

– Ni legla nema u nekim košnicama, ni pčela, ne primećujem ni grabež, samo su jednostavno nestale. Valjda i pčele osećaju ove vremenske promene, one su jako pametne, dodaje Branislav Rankov.
Pčelari su dodatno morali da vode računa o tome da pčelama obezbede dovoljno vode, jer ako traže vodu, znači da nema paše, a iza nas su ekstremno topli dani. U narednom periodu predstoji uzimljavanje društava, a sa postavljanjem zaštite protiv varoe je završio kao i većina pčelara iz opštine Stara Pazova, za koje je Udruženje obezbedilo zaštitna sredstva.
– Nabavili smo preparat sa oksalnom kiselinom i parafinom, koji se stavlja u košnice i deluje oko 30 dana. Jako je praktično jer se stavi unutra i ne zavisi mnogo od spoljašnje temperature. Ta oksalna kiselina je organska kiselina, koja isparava i uništava varou, objašnjava Ljubiša Šandar, predsednik Udruženje pčelara „Jedinstvo“ Stara Pazova.
Kada prestane dejstvo ovog preparata, moraće da koriste i druga sredstva, jer borba sa varoom stalno traje. Dodaje da su mnogi već završili i sa uzimljavanjem, jer ove godine sve je krenulo i završava se mesec dana ranije, počevši od uljane repice, bagrema i suncokreta, koji je cvetao oko 20 dana ranije.
Sumirajući ovu godinu Šandar kaže da je ove godine bagremova paša bila jako slaba, ali je zato suncokretova bila kvalitetna.
– Bilo je manje meda, ali je bio gušći i po meni kvalitetniji, čemu je sigurno doprinelo i ovo ostalo korovsko bilje koga je bilo u izobilju i pre i posle suncokretove paše, tako da su one taj suncokretov med malo pomešale a pogotovo kod nas koji smo selili košnice, tako da se taj med iskombinovao, kaže Ljubiša Šandar.
Iako su prinosi prepolovljeni u odnosu na prošlu godinu, oko 10 kilograma suncokretovog meda po košnici, biće ga dovoljno i za potrošače i za pčele do nove sezone.
Početkom avgusta je počela sezona zaleganja zimskih pčela i one su u potrazi za hranom a zbog velikih vrućine i malo ima paše, tako da pčele pokušavaju da nađu nešto nektara ili polena u prirodi kako bi mogle da obezbede osnovne stvari za produženje vrste.
Z. K.

Unestite reč ili frazu koju želite da pronađete.