10.05.2024.
Aktuelno, Izdvojena vest

ŠID

(Video, foto) Prva kolonija belog veza u Šidu

U periodu od osmog do jedanaestog maja Šid je domaćin prve kolonije belog veza, u organizaciji NALED-a i Etno mreže Srbije. U tom mestu boravi grupa žena iz gradova širom Srbije, a danas, desetog maja one su svečano izložile svoje ručne radove u prostoru Ruskog dvora. Na svečanosti povodom ove manifestacije u Šidu su boravili i predsednica Pokrajinske vlade Maja Gojković, kao i ambasador Kanade u Srbiji, Džajlz Norman. Njih je dočekao predsednik Opštine Šid Zoran Semenović sa svojim saradnicima, predstavnicima Turističke organizacije i drugih kulturnih ustanova. Semenović je pozdravio prisutne goste i izrazio zadovoljstvo zbog njihovog boravka u Šidu.
– Veliko mi je zadovoljstvo da u maloj opštini kao što je Šid ugostimo važne ljude, ali i velike prijatelje. Ovde ćete danas videti samo deo stvaralaštva koje naše žene stvaraju, ali i deo turističke ponude, rekao je Zoran Semenović.

Ova lepa manifestacija ima za cilj da kulturno nasleđe stavi u službu razvoja kulturnog turizma i afirmacije žena i mladih. Obuhvata predstavljanje rafiniranih tehnika ručnog veza, belog veza i rusinskog veza, koji oslikavaju bogatstvo kulturnog nasleđa naroda koji živi vekovima zajedno na tom prostoru. Simbol toga je svakako Ruski dvor, gde je upriličen događaj. On je ugostio učesnice kolonije.
– Čast mi je što mogu biti sa vama u Šidu, gde radimo zajedno na očuvanju bogatog i raznolikog kulturnog nasleđa Srbije, koje može da se iskoristi, takođe, i za osnaživanje žena. Zaista sam uživao razgledajući beli vez koji dame stvaraju i hvala vam na gostoprimstvu. Uživao sam i u degustaciji lokalnih proizvoda, a kulen je izvrstan. Uzbuđen sam što imam priliku da posetim kuću slavnog slikara Save Šumanovića, koji je poznat po svom impresionističkom izrazu i upotrebi kolorita. Kulturno nasleđe predstavlja osnovni stub jednog društva, poručio je Džajlz Norman.
Naime, vez je rad kojim se efektno ukrašavaju elementi kućnog tekstila, ali i savremene odeće. Najčešće se radi takozvani šlingeraj – na belom platnu se veze belim koncem, šilom se buše rupice i zatim opet obrađuju belim koncem. Rusinski vez je specifičan floralni vez, robusne teksture i služi za ukrašavanje odeće i enterijera. Šiđanke izrađuju sve to.

– Nemerljiv je značaj očuvanja kulturnog nasleđa, kao osnova ne samo kulturnog identiteta, već i kreativnosti savremenog stvaralaštva. Ono ima neprocenjivu ulogu u osnaživanju žena i mladih i u saradnji sa manjinskim zajednicama. U isto vreme, važno je podvući značaj kulturnog turizma u savremenom svetu, kao pokretača lokalne ekonomije i razvoja naših sredina. Kultura je oduvek bila i biće sinonim za zajedništvo, jedan od najvažnijih instrumenata za zbližavanje pojedinaca i naroda. Jedan od najprepoznatljivijih simbola Vojvodine, kazala je predsednica Pokrajinske vlade, Maja Gojković.
Nakon kolonije, delegacija se uputila u obilazak drugih važnih lokacija za kulturu Šida, među kojima su spomen kuća Save Šumanovića, kao i crkvena riznica.

Unestite reč ili frazu koju želite da pronađete.