Atomski zdesna
Atomski zdesna i atomski sleva bile su naredbe tokom pešadijske …
Vladimir Sanader
Akcenat na ulaganje u proizvodnju hraneКада је пре непуна три месеца, након оставке Владимира Петковића, вољом скупштинске већине изабран за градоначелника Сремске Митровице, дипломирани правник Владимир Санадер је одлично био упознат са функционисањем локалне самоуправе. Дуги низ година налазио се на челу ЈП „Срем – гас“, затим је годину дана провео као директор Дирекције за изградњу Града Сремска Митровица, а након априлских локалних избора постављен је за заменика градоначелника. Када су га одборници на седници Скупштине Града Сремска Митровица 26. септембра изабрали за првог човека Града на Сави, Санадер је за скупштинском говорницом изјавио:
– Један мој пријатељ ми је једном приликом рекао да мало људи у животу има прилику да води град какав је Сремска Митровица. И да они који добију ту прилику морају бити поносни, захвални и срећни због тога. Мени су данас осећања помешана, ја сам данас и поносан и захвалан. Захвалан сам свим грађанима који су гласали за листу коалиције Александар Вучић – Србија побеђује, и за првог на листи Бранислава Недимовића, човека који је променио ток историје у Сремској Митровици и уткао нов начин размишљања како треба да ради модерна градска управа у 21. веку и ја сам му захвалан на томе. Захвалио бих се и мом претходнику који је био сјајан начелник управе за урбанизам, што га је код свих нас и препоручило да буде градоначелник Сремске Митровице. Поштујући његов захтев, нећу говорити о његовом ангажовању на месту градоначелника, него ћу му само пожелети много успеха у породичном и професионалном животу, у нади да ће остати уз нас и радити заједно са нама. Мој програм је написан у програму коалиције Александар Вучић – Србија побеђује. Трудићу се да све оно што смо започели што ефикасније и што економичније завршимо и да реализујемо све оне пројекте који се налазе у том програму. Да реализујемо и све пројекте који ће се појавити од стране републичке и покрајинске владе, да будемо што оперативнији, да будемо ближи грађанима, јер ми смо овде због њих, а не они због нас. И тим принципом ћемо се водити у наредном периоду. Тим који је изабран мораће да поштује те принципе, у супротном, мораћемо да се разиђемо.
М НОВИНЕ: Ваши претходници и Ви сте истицали да је 2016. година великих инфраструктурних пројеката, док би наредне године исти требали бити завршени. Да ли ће рокови бити испоштовани и докле се стигло у изградњи базена, подвожњака и школе у Мачванској Митровици?
ВЛАДИМИР САНАДЕР: Оно што је тренутно актуелно су пројекти који су започети и они су наравно приоритет. Ова година јесте посвећена тим пројектима. Завршили смо прву фазу изградње затвореног базена и спровели смо набавку за другу фазу. Тренутно се врше испитивања шкољке базена, што је предуслов да се наставе даљи радови. С обзиром на то да имамо другог извођача у овој другој фази, хоћемо да направимо примопредају објеката онако како треба и надам се да ће рокови који су задати у самом тендеру бити испоштовани. Очекујем да следећег априла или маја буду окончани радови и да сам објекат базена добије употребну дозволу. Што се тиче школе у Мачванској Митровици, тамо је такође прва фаза приведена крају, што је у складу са роковима које смо уговорили. Сада очекујемо расписивање тендера за другу фазу радова и надам се да ћемо успети да обезбедимо одређена средства од стране Покрајине или Републике за суфинансирање пројекта. Спремни смо за конкурсе који се расписују почетком године. Наш план је да другу фазу завршимо пред школску годину, а ако то не успемо, онда ћемо после зимског распуста следеће године гледати да ту децу пребацимо из старе школе у нову. Друга фаза радова подразумева унутрашње радове и опремање школе. То онда значи да можемо кренути у рушење постојеће школе и у трећој фази кренути у изградњу спортске дворане. И радови на подвожњаку теку по плану. Кренули су са поткопавањем испод пруге и очекујем да до септембра и овај објекат буде на неки начин завршен и стављен у употребу. Ми смо заједно са Министарством привреде конкурисали за средства код ЕИБ-а (Европска инвестициона банка) и добили смо тридесетак милиона динара за завршетак саобраћајница и сервисних саобраћајница око самог подвожњака. Средства су намењена за изградњу кружног тока код Електровојводине. Гледаћемо да паралелно са завршетком подвожњака, колико нам синхронизација радова дозволи (с обзиром на то да је мали простор на којем се изводе радови), градимо кружни ток и сервисне саобраћајнице поред кућа у зони подвожњака. Постављање јавне расвете и зеленила остаје за крај. Наравно, оно што је неопходно и што мора да се уради у самом подвожњаку је расвета и то ће бити урађено, јер без тога не може да се добије употребна дозвола за цео објекат.
Недавно је на седници локалног парламента усвојена и одлука о приступању изради плана капиталних инвестиција за период од 2017. до 2021. године. Који су планови митровачке локалне самоуправе?
– Горе наведена три капитална пројекта се раде отприлике 12 година, а ми ћемо највероватније успети да их завршимо у две године. С тим да ће период отплате самог кредита, који је узет за базен и подвожњак, трајати пет година. Радимо три велике ствари које се у протеклих 40 година нису реализовале. Остало нам је да решимо азил за псе, кренули смо у реализацију пројектно техничке документације и мислим да је то при крају. Тај објекат је веома значајан пошто у целој Србији, па и у Митровици постоји проблем са псима луталицама. Изградњом азила делимично ће бити решен проблем, с обзиром на то да имамо доста неодговорних власника паса, а имамо и ситуацију да нам из других места довозе псе. Ми ћемо са полицијом гледати да такве ствари спречимо. Очекује се наставак изградње канализације у Лаћарку, конкурисали смо за средства из Покрајине. Покушаћемо више да се бавимо инфраструктуром у руралним срединама, акценат ће бити пре свега на изградњи канализационе мреже у местима које се наслањају на реку Саву, то су Јарак, Шашинци, Кузмин и Мартинци. Покушаћемо да израдимо пројектну документацију у следећој години, с обзиром на то да по новим прописима свака канализациона мрежа мора да има сопствени пречистач отпадних вода. Радимо и на пројекту градског пречистача, који нам је такође битан и већ смо далеко одмакли са документацијом. За такав пројекат можемо добити средства из европских фондова. Кренули смо у израду Плана детаљне регулације приобаља реке Саве, који би требао да буде водиља за локалну самоуправу. Тај план се ради пре свега са циљем да се град сачува од високих вода. Већ смо израдили одређене пројекте и генерални пројекат обалоутврде. Желимо да подигнемо ниво насипа постављањем провидних панела монтажног типа који би подигли ниво одбране. Пројекат је скуп, већ смо ушли са Хрватском у прекогранични пројекат, надам се да ће пројекат бити наредне године одобрен и да ће његова реализација кренути када исходујемо сву неопходну документацију. Исто тако Планом детаљне регулације приобаља реке Саве желимо да искористимо све предности града на две обале реке, да покушамо центар града да спојимо са реком, да организујемо доста туристичких и спортских садржаја. План нам је да део обале од Риболовца ка мосту, са изградњом једног хидротехничког објекта, буде место где ће бити марина, стаза за кајак и можда неко сојеничко насеље. Желимо да уредимо мачванску страну, и та обала нам је веома значајна.
Шта се дешава са зградом Музичке школе „Петар Кранчевић“?
Упознат сам са проблемом простора Музичке школе. Мишљења сам да у граду имамо довољно простора, али да није правилно распоређен. Имамо проблем са Средњом техничком школом „Никола Тесла“, урадили смо пројекат надоградње школе у другом њиховом објекту код Дома ученика. Оног момента када успемо да завршимо тај пројекат и преселимо Средњу техничку школу из педагошке академије, мислим да би се ту могао створити простор да Музичку школу. Имамо доста квадрата пословног простора које користи образовање, а чињеница је и да имамо мање деце, тако да мислим да би изградња посебне школе била озбиљан трошак.
Прича се да је власт преценила стање у буџету када се кредитно задужила за инфраструктурне пројекте. Какво је стање у буџету?
Ми још нисмо почели да отплаћујемо тај кредит, а по свим показатељима, кредит је узет на основу реалних процена, са изузетно ниском каматном стопом и није узет за текућу ликвидност, већ за инвестиције. Кредит је узет на пет година, а објекте подвожњака и базена ће користити генерације. Новац из кредита се користи да би се посао завршио што пре и да би се објекти што дуже користили. Да смо чекали да скупимо паре, нама би требало доста година за то. Када се кредит не троши за плате и друге текуће издатке свакако да је сврси сходан и он ће граду дати могућност да се даље развија.
Има ли у најави нових инвестиција? У румској општина се све чешће отварају фабрике, а политика њихове локалне власти је да се погони отварају и по румским селима. Ми у Сремској Митровици имамо ситуацију да Митровчани путују у Руму да раде.
Митровица је у једном моменту била лидер по инвестицијама. Волим што се и у Руми отварају фабрике. Немам никакав разлог да будем љубоморан. Рума и Митровица се наслањају једна на другу и људи који живе у Митровици иду да раде у Руму. То је сасвим нормална ствар, само код нас та перцепција око запошљавања је поремећена. Ми смо навикнути да где живимо ту и радимо, али цео свет путује по 100 – 200 километара на посао. Ми ћемо колико већ идуће године имати нову фабрику, у питању је италијанска фабрика Ист вест, која се бави производњом обуће. Расписали смо оглас за продају земље и они би до јануара требали да обаве куповину земљишта у Радној зони Север 2 и да почну са изградњом погона који би запошљавао 300, 400 радника у финалној фази. С тим да је то само почетак, инвеститор планира да поред најављене хале прави још једну. И наше постојеће фабрике имају простора за проширење својих капацитета. На пример Купер стандард има простора да запосли још 500 радника. Они како освајају одређени пројекат тако и запошљавају људе. Мислим да ћемо ми у Митровици имати проблем недостатка радне снаге, уколико Митрос крене у много озбиљнију производњу, а очекује се да ће добити дозволу за извоз на руско тржиште, они би удвостручили, утростручили број запослених. Купер стандард већ сада има 500 радника, а имају простора да запосле још 500 радника. Лувата је тренутно у процесу преузимања од стране једне америчке компаније, њихов пројекат изградње хале од око 10.000 квадрата је тренутно застао, али се очекује да ће тај пројекат бити настављен. Они ако ту запосле још 600 радника, верујем да ћемо имати проблем са радном снагом. Тај проблем тренутно постоји у Руми, те су они природно кренули да траже радну снагу у Митровици. То је проблем са нашим образовањем, кадровима који се школују а не могу да се запосле. Ми смо кренули у причу о дуалном образовању са Министарством просвете и Владом Републике Србије, заједно са нашим инвеститорима, како бисмо пробали да превазиђемо тај проблем, да деца из средњих школа изађу са дипломом са којом могу да се запосле. Уколико не будемо имали радне снаге, нећемо имати ни инвеститоре.
Колико ће се у наредном периоду улагати у пољопривредну производњу?
Наше индустријске зоне су спремне и само је питање када ће неко покуцати на наша врата, али смо више заинтересовани за индустрију која се бави прерадом хране. Наша преокупација везана је за пољопривреднике и производњу оних култура које доносе далеко веће приходе по хектару. Ми ћемо преко Агенције за рурални развој и Управе за пољопривреду покушати да презентујемо, пре свега пољопривредницима из Мачве, колико може да се заради у производњи поврћа уз додатна улагања. Желимо у селима да активирамо интензивну производњу у области повртарства и воћарства. Ми ћемо вероватно следеће године, ако се још неки законски услови дефинишу, имати озбиљног инвеститора у области воћарства. Спремни смо да понудимо око 75 хектара државног пољопривредног земљишта на основу инвестиција на период од 30 година. И надам се да ће та инвестиција од неких двадесетак милиона евра заживети на територији града. Ту би се аутоматски градио погон за прераду и дораду воћа. Покушавамо да пронађемо и инвеститора који би се бавио и прерадом поврћа.
Биљана Селаковић