Atomski zdesna
Atomski zdesna i atomski sleva bile su naredbe tokom pešadijske …
Marko Bajić, direktor JKP Vodovod Šid
Bolje vodosnabdevanjeDo sada je u JKP Vodovod Šid dosta toga urađeno na poboljšanju i redovnijem i kvalitetnijem vodosnabdevanju, što su osetili i sami građani šidske opštine. O poslovima koji su urađeni u proteklom periodu, kao i o planovima ovog javnog preduzeća za sledeću godinu, razgovarali smo sa vršiocem dužnosti direktora JKP Vodovod Šid Markom Bajićem.
M NOVINE: Koji su radovi izvršeni kako bi se građanima šidske opštine obezbedilo bolje i redovnije vodosnabdevanje?
MARKO BAJIĆ: U JKP Vodovod Šid do sada je dosta toga urađeno na poboljšanju vodosnabdevanja, ali i samog kvaliteta vode. Ove godine zamenili smo deset vazdušnih ventila koji su nam konstantno pravili probleme, a koji nisu menjani dugi niz godina. U planu nam je da sledeće godine zamenimo još deset takvih ventila. Smatram da je to bio dosta dobar potez i već sada se prepoznaju prvi rezultati i u proteklih nekoliko meseci nismo imali nijedan prekid u vodosnabdevanju. Bingula i Erdevik su tokom tih prekida, bili najveći stradalnici i nadam se da se to više neće događati zamenom i ostalih ventila. Drugi poslovi koji treba da budu urađeni po pitanju boljeg i redovnijeg vodosnabdevanja, odnose se na ugradnju frekventnih regulatora koje očekujemo kao pomoć od strane Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo. Mi smo izrazili želju da nam pomognu i oni su pokazali spremnost da nam izađu u susret i nadam se uspešnom završetku konkursa i naših razgovora sa njima. Treća stvar koju planiramo da uradimo, a koju ne možemo sami da završimo je zamena dotrajalog cevovoda FI 400 na relaciji izvorište Batrovci i selo Batrovci i spajanje na postojeći paralelni cevovod koji je davno napravljen. Mislim da bi završetkom tog posla u velikoj meri poboljšali vodosnabdevanje, jer je na tom delu zabeležen najveći broj pucanja cevi. To su neki od poslova koje smo uradili i koji su nam u planu da se urade. Neke ćemo raditi sami, a neke uz pomoć sredstava sa raznih konkursa, koje redovno pratimo i učestvujemo na njima.
Kada očekujete da će početi izgradnja vodovoda u fruškogorskim selima koja nemaju vodovod?
Predsednik Opštine Šid i njegovi saradnici potpisali su ugovor o finansiranju tog projekta u Upravi za kapitalna ulaganja. Nadamo se da će početak te investicije krenuti već na proleće najpre u Sotu, zatim u Bikić Dolu i Privinoj Glavi. Tako da je vrlo izgledno da će ljudi u tim selima konačno dobiti vodu u dogledno vreme.
Nedavno je JKP Vodovod dobilo i donaciju od Vlade Japana. U pitanju je cisterna za vodu koju Šid do sada nikada nije imao, iako je bila preko potrebna.
Zahvaljujući Opštini Šid i predsedniku Opštine Predragu Vukoviću i japanskoj ambasadi, naše preduzeće dobilo je cisternu za vodu. Ta donacija nam je od velikog značaja, jer mi u šidskoj opštini imamo naseljenih mesta gde ne postoji vodovod, ali i onih mesta gde dolazi do čestih kvarova i problema. U takvim situacijama mi nismo imali mogućnost da ih snabdevamo sa vodom pa smo cisternu za pijaću vodu pozajmljivali od Rume i Sremske Mitrovice, a to nije bilo nimalo jeftino. Cisterna će nam puno značiti i za obezbeđenje migranata u prihvatnim centrima pijaćom vodom, koji su često u problemu. U nekim prihvatnim centrima su dotrajale vodovodne mreže i bunari, pa će cisterna svakako dobro doći i za njihovo snabdevanje vodom. Na kraju krajeva, zahvaljujući prisustvu migranata na ovim prostorima mi smo i dobili tu cisternu, a nadamo se još nekim donacijama. Do kraja godine, naše preduzeće očekuje i donaciju Foma vozila za odgušivanje šahti i kanalizacionih cevovoda. To je za nas izvanredna prilika da imamo mašinski park kakav priliči jednom ozbiljnom preduzeću kakvo je Vodovod.
Imate li neke konkretne planove za iduću godinu?
Planovi za sledeću godinu neće biti veliki. Mislim da ćemo se odlučiti za neke manje investicije, koje će sigurno doprineti kvalitetnoj vodi koju će građani imati na raspolaganju. To znači da ćemo ući u realizaciju projekta izgradnje paralelnog cevovoda. Taj posao podelili smo u pet faza i mi se nadamo da ćemo iduće godine ući u prvu fazu tih radova sami, a drugu fazu da ćemo realizovati u saradnji sa Opštinom Šid. U slučaju da se pojavi neka donacija, pokušaćemo završiti i ostale faze i da se taj cevovod koji nije rađen oko 40 godina, osim nekih radova 90ih godina, konačno završi. Deo koji je tamo urađen, u dužini od oko dva kilometara, pokazao se kao vrlo efikasan s obzirom da se na tom delu nije desila nijedna intervencija.
Da li građani šidske opštine mogu da očekuju poskupljenje vode?
Trenutna cena vode je 69 dinara bez naplate kanalizacije. Nemamo u planu da nešto drastično povećavamo cenu vode. Svesni smo mi kolika je cena vode u Evropskoj uniji, ali se mi ne možemo još uvek meriti s njima s obzirom da znamo socijalni položaj naših građana. Mislim da ćemo cenu vode u idućoj godini usklađivati sa stopom inflacije, a koja se ne predviđa veća od tri do pet odsto. Tako da ćemo nastojati da to bude minimalno poskupljenje za naše građane.
Kakvu vodu piju građani šidske opštine? Mogu li biti bezbedni?
U oblasti opremanja kvaliteta vode dosta vodimo računa. Međutim nedostižna fabrika vode je san naše opštine i nas kao vodoprivrednog preduzeća i mi se iskreno nadamo da ćemo uspeti doći do faze izrade takvih vrsta projekata. Pokušaćemo ući i u fazu projekata izgradnje kanalizacije, jer je to zaista jedan od uslova za bolji život građana.
Uprava zgrada odvojena je kilometrima od tehničke službe Vodovoda. Ima li neke šanse da uskoro svi radnici obavljaju svoje poslove u jednoj zgradi? Koliko bi vam to olakšalo rad?
Naša borba je poznata još od ranije, da naša zgrada bude u jednoj. U planu imamo izgradnju jedne upravne zgrade koja bi se nalazila u tehničkoj službi gde bi se nalazila i direkcija, kao i jedan objekat gde bi se primale uplate. Mislim da bi u skorije vreme barem jednim delom mogli ući u realizaciju dela tog projekta kako bi se omogućilo da preduzeće bude na jednom mestu i da kad naš korisnik dođe, da sve poslove može završiti u jednoj zgradi, a ne da se šeta između tehničke službe i objekta koji se nalazi u Ulici Svetog Save.
M. N.