Atomski zdesna
Atomski zdesna i atomski sleva bile su naredbe tokom pešadijske …
U Muzeju Srema u Sremskoj Mitrovici u subotu, 7. maja održana je manifestacija Veče ruskih romansi, a u čast arhitekti Irini Nepokojčickoj, koja je autor fontane „Kameni cvet“ u gradskom parku. Ovu kulturnu manifestaciju je otvorio načelnik Sremskog okruga Ilija Milinović, koji je pozdravio prisutne i podsetio na kulturni značaj Sremske Mitrovice.
Olivera Delić, muzejski savetnik rekla je da će značaj lika i dela Irine Nepokojčicke još više doći do izražaja među lokalnim življem i podsetila je na to koliko je Ruskinja kulturno zadužila Sremsku Mitrovicu.
– Večerašnja manifestacija organizovana je povodom 70 godina „Kamenog cveta“ u gradskom parku. U čast arhitekte Irine Nepokojčicke, pripremili smo veče ruskih romansi, izložbu i promociju jednog malog časopisa posvećenog velikoj umetnici. Posle više decenija otvorila se jedna nova stranica u istoriji našeg grada, videće se šta je sve Irina Nepokojčicka uradila za Sremsku Mitrovicu, doživeti značaj njenog rada. Pored „Kamenog sveta“ ona je napravila i spomenik na Spomen groblju pred prvi pomen žrtvama ustaškog terora – rekla je Olivera Delić.
Irina je rođena 14. oktobra 1909. godine u Lubni, Ruskinja, pravoslavne veroispovesti. Školovala se u Sremskoj Mitrovici, a u Zagrebu završila studije arhitekture.
Prema projektu Irine Nepokojčicke, prve poznate žene arhitekte u Sremskoj Mitrovici, postavljen je „Kameni cvet“ na mestu nekadašnje „carske lipe“ koju je zasadila Petrovaradinska imovna opština 1879. godine. U domenu dobrovoljnog rada Irina je imala velikog udela. Po samom oslobođenju Mitrovice, organizovala je prikupljanje materijala za pet spomenika; preuzela je inicijativu da se tela ruskih vojnika poginulih u Laćarku i Jarku prenesu u Sremsku Mitrovicu i sahrane na pravoslavnom groblju.
Irina je bila veoma zanimljiva ličnost, imala je široko obrazovanje, volela je da putuje, da slika, peva, glumi… Bila je zaljubljenik u umetnost, njen pobornik i stvaralac. Uspomena na nju se čuva danas u užim krugovima njene familije, koja se krajem prošlog veka vratila u Rusiju, tačnije u Moskvu. Preminula je avgusta 1948. godine.
Ova manifestacije upriličena je muzičkom izvedbom Aleksandre Padrov (sopran, solista), uz klavirsku pratnju Margarite Vujović, profesora klavira. Muzičkom delu večeri doprineo je i poznati glumac Vladimir Balašćak.
A. Ćosić