Atomski zdesna
Atomski zdesna i atomski sleva bile su naredbe tokom pešadijske …
STANIMIR JAVORAC, PČELAR IZ RUME
Zima je pogodovala pčelamaOva zima je bila idealna za pčele, kažu isuskni pčelari. Bilo je dovoljno i hladnih, ali i toplih dana tako da su pčelinja legla imala nekoliko pročisnih letova što je veoma važno. Poslednjih dana su i temperature idealne, kažu pčelari, ali bojazan od novog hladnog talasa ih brine jer tada može doći do gubitaka pčelinjih društava.
Stanimir Javorac, pčelar iz Rume, svakodnevno obilazi svoje pčele. Hladni pa topli periodi su dobro došli za pročisni let pčela, što je veoma dobro. I ovih dana pčelinja društva su napolju.
– Za nas u ovom delu zemlje vreme je bilo idealno za pčele. Bilo je hladnih i toplih perioda, ali baš onako kao treba. Pčele su do sada već četiri puta imale pročisni let, što je veoma dobro.Jedino što nije bilo baš kako treba jeste to što je mraz unistio lesku onda kada je pčelama bila potrebno, ali očekujemo ispašu vrbe, koja je medonosna i ima polena. Bilo je nešto ljubičice, visibabe i maslačka, ali to nije dovoljno, kaže Stanimir Javorac.
Pročisni let pčela
Topli dani su omogućili pčelama da obave pročisne letove. Veće utopljavanje pčela i topli januar doprineli su pojave legla u većem intezitetu od proseka. – – Samim tim, došlo je do većeg utroška hrane od proseka za ovaj period godine. Sve to će doprineti ranije prihranjivanje, kaže Javorac.
Ono što je važno u ovom periodu je i kontrola hrane u pčelinjaku, a to zavisi od toga kako su pčelari društva pripremili za zimski period. Pčelari treba da iskoriste toplo vreme i izađu na pčelinjak i utvrde da li pčele izleću iz košnica.. One košnice iz kojih pčele ne izleću treba najpre pregledati. Moguće je da su pročisni let obavile ranije, ali je moguće i da je takvo društvo stradalo u tom slučaju treba košnicu zatvoriti da ne bi kasnije kada više otopli izazvala grabež. Na osnovu stanja na poletaljki , odnosno broja mrtvih pčela, zvuka pčelinjih zajednica i vage, pčelar donosi zaključak o njihovom stanju.
Pregled treba uraditi po sunčanom i toplom vremenu i utvrditi stanje gnezda, veličinu društva, količinu hrane i prisustvo legla.
– Da bi se utvrdilo ima li u košnici hrane, treba pregledati samo spoljašne ramove do legla i oceniti kolika je količina meda na njima. Kada je u gnezdu manje od četiri kilograma meda ili ga uopšte nema, pčelinje društvo treba prihraniti. Nedostatak hrane u košnici uzrokuje smanjenje legla, gladovanje pa čak i uginuće, dodaje Javorac.
Treba obratiti pažnju na prisustvo vlage i buđi na zidovima košnice, materijal za utopljavanje prosušiti ili zameniti novim. Ukolko je zajednica slaba, treba je pregraditi na onoliko okvira koliko zauzima i dodatno je utopliti, saveti su pčelara.
Jutarnji mrazevi
Ono što brine pčelare je eventualno zahlađenje. To nikako ne bi valjalo, jer može doći do gubitaka pčelinjih društava.
– Ono što nikako ne bi valjalo je da nakon toplog vremena dođe do naglog zahlađenja i pada temperature. Posebno su opasni jutarnji mrazevi, jer bi moglo doći do uginuća novog legla. Dugo zahlađenje bi bilo veoma loše, dok ono od četiri ili pet dana ne bi smetalo pčelinjim društvima, kaže Stanimr Javorac.
Savet je i da pčelari koji nisu sigurni da li imaju dovoljno zalihe meda u košnici pomognu svojim pčelama. Potrebno je dodati med ili mednu pogaču s tim da to stave na ramove kako bi bilo pristupačno pčelinjim društvima. Ovo treba uraditi kada je toplo vreme, bez vetra i u što kraćem vremenskom periodu.