Atomski zdesna
Atomski zdesna i atomski sleva bile su naredbe tokom pešadijske …
Škole
Nastavnička „difovska mafija“ pljačka đake?!Sportski radnici, mediji, profesori svakodnevno nas „bombarduju“ informacijama o zdravom načinu života, pravilnoj ishrani, o neophodnosti uključivanja u određene fizičke aktivnosti, kao i o sve dužem vremenu koje deca provode ispred ekrana televizora ili kompjutera.
Dok su nam usta puna floskula kako je školski sport osnova svega i kako osnovci umesto za računarom više vremena treba da provode u salama za fizičko, u pojedinim mitrovačkim osnovnim školama profesori fizičkog u večernjim satima naplaćuju treninge svojim učenicima.
Da li je zbog toga fizičko vaspitanje u školama izgubilo primat nad agresivnim nastupom raznih sportskih klubova i sekcija? Tokom radne nedelje profesor fizičkog održi 20 časova, odnosno umesto tamo nekih službenika čija radna nedelja traje 40 sati, on radi 15 sati. Zbog toga odmoran dolazi na večernje treninge koje drži u školskoj sali u kojoj predaje. I na te iste treninge dolaze njegovi đaci. Naravno, pošto ovi treninzi spadaju van radnog vremena, pošteno ih naplati. Pa ne čudi što isti ti profesori fizičkog školske raspuste provode porodično na planini ili na moru. Zarađuju na svojim učenicima još jednu platu mimo one redovne iz škole. Ako se mesečno učeniku naplaćuje između 1.000 i 2.000 dinara, u zavisnosti od vrste sporta na koji ide, a na treningu bude od 10 do 30 đaka, računica je jasna.
U Osnovnoj školi „Jovan Jovanović Zmaj“ u Sremskoj Mitrovici đaci imaju mogućnost da treniraju fudbal, gimnastiku, odbojku, košarku i rukomet. Treninge im drže isti oni profesori koji fizičko predaju u školi. Da stvar bude još gora, od svega toga škole u kojima se treninzi održavaju nemaju materijalnu nadoknadu, jer one svojim kolegama besplatno ustupaju salu za fizičko.
– Svi moji nastavnici fizičkog su specijalisti za određeni sport, pa su se tako i sekcije pravile. Školske sekcije se deci ne naplaćuju, ali treninge kolege naplate. Imamo školicu fudbala, košarke, gimnastike, odbojke i rukometa. Mi dajemo besplatno salu, a kolege su te koje naplaćuju vreme koje utroše u radu sa tom decom. Došlo je doba kada se slobodno vreme naplaćuje – kaže direktor Zmajeve škole Zoran Đurić.
Prema našim saznanjima slično se radi i u Osnovnoj školi „Boško Palkovljević Pinki“. Novi direktor Pinkijeve škole Igor Došen izbegava da se vidi sa autorkom ovog teksta, ali ono što znamo jeste da se u sali Pinkijeve škole organizuje rekreacija za žene, zatim školica košarke, sportski klub Mali zmaj ima svoje termine, a u kasnim večernjim terminima rekreaciju imaju i muškarci. Nova direktorka Osnovne škole „Sveti Sava“ Dragana Sretenović navodi da se u njihovoj školi nakon nastave održavaju sportske sekcije koje vode profesori fizičkog i kaže da se one ne naplaćuju. Međutim kako smo saznali od pojedinih roditelja, deca koja treniraju odbojku u OŠ „Sveti Sava“ plaćaju 1.500 dinara mesečno, a treninzi košarke koštaju 1.000 dinara.
Iz gradskog budžeta prošle godine je za školski sport izdvojeno oko sedam miliona dinara. Načelnik Gradske uprave za kulturu, sport i omladinu Ilija Nedić nezadovoljan je činjenicom da se učenicima naplaćuju treninzi i kaže da će od sledeće školske godine sistem drugačije funkcionisati.
– Još će ova školska godina biti završena, kao i mnoge prethode, kako je počela, nakaradno po pitanju korišćenja sala za fizičko. Novi Zakon o sportu predviđa sasvim drugačiju upotrebu školskih sala, jer se školske sale tretiraju kao sportski objekti i imaju ravnopravan status. Kao takve one će lokalnoj samoupravi biti na raspolaganju. Od sledeće školske godine funkcija tih sala biće potpuno drugačija. To znači da će se svi termini nakon održavanja nastave staviti Gradu na raspolaganje. Deo termina će ići za školske sekcije, manji deo za trenažne procese sportskih klubova koji su od značaja za Grad Sremsku Mitrovica. Termini se neće naplaćivati, jer smatram da apsolutno nije u redu da se naplaćuju treninzi deci, borimo se protiv toga – navodi Nedić.
Na pitanje kako komentariše izjavu direktora Zmajeve škole da profesori fizičkog drže treninge van radnog vremena i da zato naplaćuju svoje slobodno vreme, Nedić odgovara:
– Nije tačno da moraju da naplate svoj rad, jer nastavnik fizičkog ima nedeljnu normu 20 časova, a dobija početkom školske godine rešenje o rasporedu 40-časovne radne nedelje, u koju spadaju redovna nastava, vannastavne aktivnosti, pripreme i odlasci na takmičenja. To je u okviru radnog vremena. Borićemo se protiv toga. Ako neko uzima privatnu salu u zakup, u redu, onda i naplati trening, ali što se tiče školskih sala, koje se tretiraju kao sportski objekti, protiv smo bilo kakvog tezgarenja. Biće na terenu opiranja, ali nećemo odustati, dovešćemo mi to u red.
Načelnik kaže da je u redu ako roditelj želi da mu dete trenira u nekom sportskom klubu da plaća članarinu. Isto tako nema ništa protiv i iznajmljivanja sala klubovima ili privrednicima, jer je to dodatni prihod školi, te škola od tog novca može da finansira nabavku računara, ekskurzije, odlaske na takmičenja i drugo.
Da li će Grad uspeti da uvede red u ovoj oblasti, ostaje da se vidi. Nova školska godina nije tako daleko. Svakako da će se profesori fizičkog buniti, ali koliko onda ima istine u tvrdnji prosvetara da svi koji rade u prosveti su tu zbog ljubavi prema deci i želji da ih nauče nešto, a ne zbog novca. Na ovim primerima reklo bi se da smo daleko od takve istine. Kod nas već godinama difovci „koriste gužvu“ tezgareći i zarađujući na deci.
B. Selaković