Intervju

Vladimir Gak, predsednik Opštine Inđija

Vra­ća­nje du­go­va i no­va rad­na me­sta

Po­sle ne­što vi­še od 100 da­na od pre­u­zi­ma­nja od­go­vor­no­sti za da­lje funk­ci­o­ni­sa­nje op­šti­ne In­đi­ja pred­sed­nik Vla­di­mir Gak is­ti­če da se i da­lje ba­ve re­ša­va­njem na­sle­đe­nih pro­ble­ma, ali i da se uve­li­ko ra­di na pri­vla­če­nju no­vih in­ve­sti­to­ra ko­ji su, ka­ko ka­že, neo­p­hod­ni In­đi­ji.
Pod­se­ća­mo, na lo­kal­nim iz­bo­ri­ma ko­ji su odr­ža­ni 24. apri­la li­sta „Alek­san­dar Vu­čić – Sr­bi­ja po­be­đu­je“ osvo­ji­la je ap­so­lut­nu ve­ći­nu i u lo­kal­nom par­la­men­tu ima 21 od­bor­ni­ka. Opo­zi­ci­ju či­ne li­sta „Za­to što vo­lim In­đi­ju – Pe­tar Fi­li­po­vić“ sa 11 od­bor­ni­ka, So­ci­ja­li­stič­ka par­ti­ja Sr­bi­je sa tri i Srp­ska ra­di­kal­na stran­ka sa dva od­bor­nič­ka me­sta.
– Za­hva­lio bi se va­ma no­vi­na­ri­ma na an­ga­žo­va­nju i to­me što ste do­pri­ne­li da se gra­đa­ni in­for­mi­šu o sve­mu što smo do sa­da ura­di­li. Pr­vih sto da­na obe­le­ži­lo je, pre sve­ga, su­o­ča­va­nje sa fi­nan­sij­skim pro­ble­mi­ma, ka­ko lo­kal­ne sa­mo­u­pra­ve ta­ko i du­go­va­nji­ma jav­nih pred­u­ze­ća, či­ji je osni­vač Op­šti­na In­đi­ja. Do sa­da je utvr­đe­no da su ukup­na du­go­va­nja oko mi­li­jar­du i 600 mi­li­o­na di­na­ra ali, na­ža­lost, tu ni­je kraj i oče­ku­je­mo još oko 200 mi­li­o­na di­na­ra oba­ve­za ko­je će tek da „is­pli­va­ju“. To je ve­o­ma ve­li­ki pro­blem sa ko­jim smo se su­sre­li i mno­gi se pi­ta­ju ka­ko će­mo taj dug vra­ti­ti. Ne ku­ka­mo, ne pla­ši­mo se, ali su ovo či­nje­ni­ce ko­je mo­ra­mo iz­ne­ti pred na­še gra­đa­ne, da bi zna­li šta smo na­sle­di­li. Isto ta­ko, za go­di­nu da­na oba­ve­sti­će­mo ih i šta smo mi po tom pi­ta­nju ura­di­li – ka­že Gak i do­da­je:
– Kao što sam ne­ko­li­ko pu­ta re­kao, fi­nan­sij­ska du­bi­o­za je je­dan seg­ment za ovih 100 da­na, a dru­gi se od­no­si na to da na­ma kao ne­ko­me ko je pre­u­zeo od­go­vor­nost za gra­đa­ne, ni­su osta­li pro­jek­ti sa ko­ji­ma bi mo­gli da apli­ci­ra­mo za sred­stva kod raz­li­či­tih fon­do­va sa ko­ji­ma bi mo­gli da re­a­li­zu­je­mo ne­ke ka­pi­tal­ne in­fra­struk­tur­ne pro­jek­te. Gra­đa­ni mo­ra­ju zna­ti da ni­jed­na lo­kal­na sa­mo­u­pra­va sa­ma iz svog bu­dže­ta ne fi­nan­si­ra ve­li­ke in­fra­struk­tur­ne pro­jek­te, već u naj­bo­ljem slu­ča­ju od 30 do 50 od­sto su­fi­nan­si­ra svo­jim sred­stvi­ma, sve osta­lo mo­ra da obez­be­di ne­ko dru­gi.
Pred­sed­nik Op­šti­ne In­đi­ja is­ti­če da je ta lo­kal­na sa­mo­u­pra­va već sa­da za­du­že­na to­li­ko ko­li­ko iz­no­si i njen bu­džet za ce­lu 2016. go­di­nu.
– Ako ne bu­de­mo šte­de­li ili pri­vu­kli ne­ke no­ve in­ve­sti­ci­je, stvo­ri­li no­va sred­stva, bi­će­mo u si­tu­a­ci­ji da će­mo u na­red­ne dve go­di­ne sa­mo vra­ća­ti du­go­ve ka­ko bi nor­mal­no funk­ci­o­ni­sa­li. Ima­mo ide­je i pla­no­ve ka­ko će­mo to re­ša­va­ti, iako mi ni­smo od­go­vor­ni – na­vo­di pred­sed­nik Gak.
Da se Op­šti­na In­đi­ja na­la­zi u te­škoj fi­nan­sij­skoj si­tu­a­ci­ji, ka­že Gak, gra­đa­ni ni­su ose­ti­li u pret­hod­na tri me­se­ca na svo­joj ko­ži.
– Us­pe­li smo u ovoj si­tu­a­ci­ji da sva­kom đa­ku pr­va­ku obez­be­di­mo skro­man po­klon, sva­ka ško­la je do­bi­la ne­ku vr­stu fi­nan­sij­ske po­mo­ći, u po­je­di­nim obra­zov­nim usta­no­va­ma re­kon­stru­i­sa­ni su to­a­le­ti po­sle vi­še od 40 go­di­na i to je naj­ma­nje što smo mo­gli da ura­di­mo – ka­že pred­sed­nik Op­šti­ne In­đi­ja.
S dru­ge stra­ne, ve­o­ma ozbilj­no se pri­šlo i re­ša­va­nju pro­ble­ma sme­štaj­nih ka­pa­ci­te­ta u Pred­škol­skoj usta­no­vi „Bo­ško Bu­ha“. Na­do­grad­njom pro­sto­ri­ja u okvi­ru cen­tral­nog objek­ta „Sun­ce“ u In­đi­ji stvo­ri­će se mo­guć­nost pri­je­ma i bo­rav­ka oko 100 ma­li­ša­na ko­ji se na­la­ze na li­sti če­ka­nja. Ka­ko ka­že Gak, i taj po­sao us­po­ri­li su na­sle­đe­ni pro­ble­mi. Obje­kat pred­škol­ske usta­no­ve ni­je pri­klju­čen na grad­sku ka­na­li­za­ci­o­nu mre­žu.
– Pro­sto je ne­ve­ro­vat­no da pu­nih 16 go­di­na ni­ko ni­je re­ša­vao taj pro­blem. U objek­tu „Sun­ce“ bo­ra­vi oko 480 ma­li­ša­na, a grad­ska ka­na­li­za­ci­o­na mre­ža se od vr­ti­ća na­la­zi sve­ga 100 me­ta­ra. Do­neo sam oba­ve­zu­ju­ći za­klju­čak da se to od­mah ura­di i ne za­ni­ma me da li će to da ura­di di­rek­tor JKP „Vo­do­vod i ka­na­li­za­ci­ja“ ili di­rek­to­ri­ca vr­ti­ća. Na na­ma je da na­đe­mo sred­stva ko­ja su neo­p­hod­na, a na nji­ma je da ura­de teh­nič­ki deo po­sla u naj­kra­ćem mo­gu­ćem ro­ku. Sep­tič­ka ja­ma pre­li­va, a u okvi­ru vr­ti­ća u Uli­ci Du­ša­na Jer­ko­vi­ća, na­la­zi se cen­tral­na ku­hi­nja za sve objek­te. Ve­o­ma je opa­sno da se i da­lje ta­ko ra­di, jer po­sto­ji opa­snost od za­ra­ze – ističe Gak.
Re­ša­va­nje pro­ble­ma po­put ovog, pred­sed­nik in­đij­ske op­šti­ne na­zvao je nor­mal­nim od­no­som pre­ma gra­đa­ni­ma, u ovom slu­ča­ju pre­ma de­ci.
– Za­to smo ov­de, ne da bi se vo­zi­li slu­žbe­nim auto­mo­bi­li­ma, ni­ti da bi išli na ruč­ko­ve ili se sli­ka­li, već is­klju­či­vo da bi ra­di­li, da bi po­pra­vi­li po­lo­žaj sva­kog sta­nov­ni­ka u na­šoj op­šti­ni, ta­ko što će ima­ti vi­še kul­tur­nih sa­dr­ža­ja ili im stvo­ri­ti pri­li­ku da bi­ra­ju rad­no me­sto – ka­že Vla­di­mir Gak.
Ne­dav­no je usvo­jen i pr­vi re­ba­lans bu­dže­ta Op­šti­ne In­đi­ja za te­ku­ću go­di­nu ko­jim je, iz­me­đu osta­log, kao pri­o­ri­te­tan po­sao pred­vi­đe­no opre­ma­nje in­du­strij­ske zo­ne u In­đi­ji i 16 hek­ta­ra rad­ne zo­ne u na­se­lju Be­ška. Pre­ma re­či­ma pr­vog čo­ve­ka, raz­log je­ste stva­ra­nje uslo­va za otva­ra­nje što ve­ćeg bro­ja fa­bri­ka, ali is­klju­či­vo na ze­mlji­štu ko­je je op­štin­sko vla­sni­štvo, ka­ko bi se u lo­kal­nu ka­su di­rekt­no sli­la sred­stva od pro­da­je iste. No­vo op­štin­sko ru­ko­vod­stvo svoj rad usme­ri­lo je ka po­bolj­ša­nju uslo­va ži­vo­ta svih sta­nov­ni­ka op­šti­ne In­đi­ja. To će se, ka­že Gak, ostva­ri­ti i kroz otva­ra­nje no­vih rad­nih me­sta.
– Sva­ko­dnev­no raz­go­va­ram sa dva ili tri in­ve­sti­to­ra. Pro­šlo je ne­što vi­še od tri me­se­ca od ka­ko smo pre­u­ze­li od­go­vor­nost za sve gra­đa­ne na­še op­šti­ne i mo­gu vam re­ći da vla­da ve­o­ma ve­li­ko in­te­re­so­va­nje ula­ga­ča. Ne­dav­no sam raz­go­va­rao sa pred­stav­ni­ci­ma jed­ne ita­li­jan­ske kom­pa­ni­je, a usko­ro će se u na­šem gra­du pra­vi­ti ener­get­ska po­stro­je­nja. In­ve­sti­to­ri su pre­po­zna­li jed­nu sta­bil­nu po­li­tič­ku si­tu­a­ci­ju u na­šem gra­du, jer sa­da im u In­đi­ji ni­ko ne­će tra­ži­ti pro­ce­nat za bi­lo ko­ju in­ve­sti­ci­ju ili vr­stu uslu­ge. Sve što ra­di­mo je da ih upu­ću­je­mo na ze­mlji­šte ko­je se na­la­zi u se­ve­ro­i­stoč­noj rad­noj zo­ni i ko­je je u vla­sni­štvu Op­šti­ne In­đi­ja, a ne kao ra­ni­je na pri­vat­no. Sred­stva ko­ja do­bi­je­mo od pro­da­je od­la­ze u bu­džet, po ce­ni ko­ju for­mi­ra Po­re­ska upra­va. In­ve­sti­to­ri ja­ko do­bro zna­ju ka­kva je si­tu­a­ci­ja bi­la ra­ni­je, a ka­kva je sa­da. Stvar­no mi je za­do­volj­stvo ka­da ču­jem po­hva­le za rad na­še ad­mi­ni­stra­ci­je i to do­ži­vlja­vam i kao svoj uspeh. In­đi­ja će za tri, če­ti­ri go­di­ne bi­ti op­šti­na po me­ri sva­kog in­ve­sti­to­ra, ka­ko ja vo­lim da ka­žem – za­klju­ču­je Vla­di­mir Gak, pred­sed­nik in­đij­ske op­šti­ne.
M. Đ.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Required fields are marked *

Unestite reč ili frazu koju želite da pronađete.