Atomski zdesna
Atomski zdesna i atomski sleva bile su naredbe tokom pešadijske …
Željka Avrić, književnica
Čitaoci daju završnu rečŽeljka Avrić, sad već afirmisana književnica, promovisala je svoju petu po redu zbirku pesama koja nosi naziv Jesam. Knjiga je predstavljena široj publici u petak, 24. juna u mitrovačkoj Biblioteci Gligorije Vozarović.
Željka je autorka pet knjiga. Prva knjiga Portret je objavljena 2001. godine, a izdavač je Brankovo Kolo iz Sremskih Karlovaca, Zvezdarnica joj je druga knjiga koja je izašla 2004. godine u izdanju Prosvjete, dok su poslednje tri knjige izašle u intervalu od 2013. do 2016. godine. To su Marginalije, Vremenik i Jesam i sve ih je izdao novosadski Prometej.
M NOVINE: Odakle ljubav prema poeziji?
ŽELjKA AVRIĆ: Većina ljudi koja se bavi pisanjem upotrebljava frazu da piše još od dečijih i školskih dana, a to je zaista istina. Ono što je zanimljivo kod mene je to da me je moj ujak uputio na pisanje, kroz poeziju najvećeg liričara Sergeja Jesenjina i verovatno je to bio jedan dobar primer koji sam ja dobila na vreme, tako da sam ja od mog ujaka nasledila i razvila taj pesnički gen. Pisala sam i kroz gimnazijski i studentski period, pomalo objavljivala. U mom pesničkom stvaralaštvu napravila sam i jednu pauzu, koja je predstavljala neku vrstu akumulacije osećanja i misli. To je bio period kada sam zasnivala porodicu, rodila decu, a kada su deca postala samostalnija, vratila sam se pisanju i počela da objavljujem.
Koji su Vam bili književni uzori na početku Vašeg književnog stvaralaštva, koga ste najradije čitali, a koga danas čitate?
Srpska književnost je zaista prepuna divnih pesnika. Ono što je mene najviše privuklo i ono što smatram vrhom srpskog pesništva je cela srpska moderna, romantizam, Laza Kostić i njegova Santa Maria della Salute, Dis, Nastasijević, Desanka Maksimović, poezija Crnjanskog, Miodrag Pavlović, Branko Miljković, Vasko Popa. Čovek koji mene i dan danas oduševljava svojim sonetima je Stevan Raičković, Milosav Tešić, Darinka Jevrić, Milica Bakrić. Ima tu i stranih pesnika, ali s obzirom da sam ja po struci profesor srpskog jezika i književnosti ipak se više baziram na pisce srpske književnosti.
Pišete najčešće slobodnim i vezanim stihom. Iz kog razloga?
Jeste. Pišem i rimovanu poeziju. Izbor forme zavisi od same teme pesme, motiva. To se samo nametne. Pošto sam rođena u Banjaluci i pesme koje posvećujem majci i zavičaju uglavnom pišem u slobodnom stihu ijekavicom. Misaonu liriku koju okrenem više čoveku i svetu u njemu i oko njega, pišem u vezanom stihu i ekavicom.
Da li postoji neki lajtmotiv koji se provlači kroz sve Vaše knjige?
Ima puno lajt motiva koji se provlače kroz moje knjige. To su motivi zavičajnosti, majke, ljubavi. Ljubav je celokupno i sveobuhvatno osećanje. Ona može biti prema životu, čovečanstvu, knjizi, deci. Možda je ta tema ljubavi najviše prisutna u mojoj poslednjoj knjizi Jesam.
Vaše pesme su prilično emotivno izražajne i tople, naročito one koje ste posvetili roditeljima i deci.
Jeste, porodica je moj izvor snage, izvor stabilnosti. Njima je sve posvećeno, tako da je to nešto što je posve normalno. Poezija da bi bila prava lirika mora da ima emociju, u isto vreme da bi nešto poručila ona mora da ima i misao.
Dobitnik ste mnogih nagrada. Koja Vam je najznačajnija?
Nagrade jako prijaju, ali i obavezuju. Kao i svakom čoveku, prija vam da cene ono što radite, ali u suštini čitaoci su ti koji daju završnu reč, nikako žiri.
Šta je specifično za Vaše pesme?
Mislim da se svaki čitalac može pronaći u nekoj mojoj pesmi. Ono što je možda specifično za mene je da ja pišem i u muškom rodu, iz perspektive starca i perspektive deteta, ni sama ne znam zašto je to tako. Mislim da to bira sama tematika, to je ono što se zove pesnička sloboda.
Koliko vremena je potrebno za nastajanje jedne zbirka?
Za pesmu postoji vreme sazrevanja i vreme pisanja. To su dva različita procesa. Često se desi da pesma mnogo duže sazreva nego što nastaje. To je zaista individualno, od pesme do pesme, od ideje do ideje, uticaja na to ima i vreme, mentalno stanje. Moj stav je da ne treba da pišem po svaku cenu nego onda kada imam nešto da kažem, da nije bitan broj knjiga nego kvalitet. Poslednja zbirka Jesam nastaje od 2012. godine. Prve pesme su tada napisane, a objavljena je ove godine. U tom vremenskom razdoblju sazrela je meni ideja za zbirku pesama Vremenik po uzoru na Knjigu postanja, izdeljena po danima kako je Bog stvarao svet, po ključnim motivima, predmetima, porukama. Ova zbirka je nastala za osam meseci.
Šta Vam kažu čitaoci?
Uglavnom su pozitivni komentari, ali ima i dobronamernih kritika koje mi upućuju stručnjaci i moji recenzenti. Sve su to dobronamerne kritike koje su na određen način poboljšale kvalitet mojih pesama. Ono što je meni interesantno je to da se svima sviđaju drugačije pesme. Svako ima neko svoje viđenje i svoj ukus. Ono što je jako bitno za pesnika je da on mora da bude dobar majstor, da ima veštinu stvaranja pesme i gradnje stiha, jer nije lako pisati pesme. U pesmi svaka reč mora da ima svoje mesto i svoje opravdanje.
Po čemu se Vaša najnovija knjiga razlikuje od prethodnih?
Moja svaka zbirka je različita, ono što karakteristično za sve moje zbirke je jedna struktura, što su takođe uočili moji recenzenti. Sve moje zbirke imaju dramsku formu, oblikuje ih prolog, epilog i grupisane su po ciklusima. Ono što je karakteristično za moju poslednju zbirku jeste da se ciklusi zovu Boje, Čežnje, Svetlosti, Senke i Zvuci. Nazivi ciklusa se nadovezuju na pesme. Ova zbirka je zbirka u kojoj najviše ponirem u sebe kao individuu.
Da li planirate uskoro i novu zbirku pesama?
Planiram i dalje da nastavim sa pisanjem. Šesta zbirka je već u nastajanju. Imam kompletnu ideju kako će ona da izgleda i ponovo će biti nešto sasvim novo, jer svaka moja zbirka je različita od prethodne. Njihova sličnost je u dramskoj formi. Meni je pisanje postala potreba i vidim da nailazim na dobar odziv publike, što mi je i najvažnije.
Sanja Stanetić