03.02.2016.
Intervju

BRA­NI­SLAV NE­DI­MO­VIĆ, GRA­DO­NA­ČEL­NIK SREM­SKE MI­TRO­VI­CE – SNS će ima­ti pre­ko 50 od­sto u Sre­mu

Go­di­na 2016. za Grad Srem­sku Mi­tro­vi­cu bi­će go­di­ne in­fra­struk­tur­nih ra­do­va. Gra­di­će se ba­zen i pod­vo­žnjak, La­ćar­ci bi ko­nač­no tre­ba­li da do­bi­ju no­vi put kroz na­se­lje, a uče­ni­ci Osnov­ne ško­le „Do­bro­sav Ra­do­sa­vlje­vić Na­rod“ no­vu zgra­du. Isto ta­ko, Mi­tros kra­jem mar­ta po­či­nje sa pro­iz­vod­njom, a lo­kal­nu vlast oče­ku­je i ra­ci­o­na­li­za­ci­ja u jav­noj upra­vi. O svim ovim te­ma­ma go­vo­rio je gra­do­na­čel­nik Srem­ske Mi­tro­vi­ce Bra­ni­slav Ne­di­mo­vi­ć u in­ter­vjuu, ko­ji je na­kon ne­ko­li­ko go­di­na, po­no­vo dao za M NO­VI­NE. Ka­ko je go­di­na iz­bor­na, a Ne­di­mo­vić se od pre go­di­nu da­na na­la­zi na če­lu mi­tro­vač­kih na­pred­nja­ka, bi­lo je re­či i o oče­ki­va­nim re­zul­ta­ti­ma SNS-a u Sre­mu.

M NO­VI­NE: Ova go­di­na je go­di­na ve­li­kih in­fra­struk­tur­nih pro­je­ka­ta. Grad se kre­dit­no za­du­žio ka­ko bi mo­gao da is­fi­nan­si­ra iz­grad­nju ba­ze­na i pod­vo­žnja­ka. Sve gra­đa­ne za­ni­ma ka­da će po­če­ti re­a­li­za­ci­ja ovih in­ve­sti­ci­ja?
BRA­NI­SLAV NE­DI­MO­VIĆ: Grad se za­du­žio za ova dva in­fra­struk­tur­na pro­jek­ta po ka­mat­noj sto­pi od 2,2 od­sto go­di­šnje, što je u srp­skim uslo­vi­ma jed­na ne­ve­ro­vat­na stvar sa aspek­ta po­volj­no­sti. Po­volj­na ka­mat­na sto­pa je do­bi­je­na zbog do­brih fi­nan­si­ja ko­ji­ma Grad ras­po­la­že. Pri­me­ra ra­di, gra­do­vi u Sr­bi­ji se uglav­nom za­du­žu­ju po ka­mat­noj sto­pi od če­ti­ri i po, pet od­sto, a ne­ki i vi­še. Mi smo na ovaj na­čin, kroz kre­dit ušte­de­li 90 mi­li­o­na di­na­ra ta­ko što smo do­bi­li ka­mat­nu sto­pu od 2,2 od­sto. Re­a­li­za­ci­ja ova dva ve­li­ka pro­jek­ta ko­ja se fi­nan­si­ra­ju iz kre­di­ta kre­nu­će po­čet­kom fe­bru­a­ra. Pr­vo će se ra­di­ti ba­zen, a u pr­vim da­ni­ma fe­bru­a­ra kre­će i iz­me­šta­nje in­sta­la­ci­ja ko­jih ima pu­no na tra­si bu­du­ćeg pod­vo­žnja­ka. Na­kon to­ga kre­će bu­še­nje pod­vo­žnja­ka, fir­ma Nov­kol je iz­vo­đač ra­do­va, za­vr­šen je ten­der, pot­pi­sa­ni su svi ugo­vo­ri, ima­mo do­bi­je­ne do­zvo­le i za ba­zen i za pod­vo­žnjak. Ove go­di­ne će se ra­di­ti i put kroz La­ća­rak. Ova in­ve­sti­ci­ja se ne fi­nan­si­ra iz grad­skog bu­dže­ta, ona je re­da ve­li­či­ne 300 mi­li­o­na di­na­ra. Ten­der će bi­ti za­vr­šen 3. fe­bru­a­ra, bi­će iza­bran iz­vo­đač ra­do­va i ka­ko smo i na­ja­vi­li sa mar­tom me­se­com kre­će­mo sa ovim ra­do­vi­ma. Grad plus na sve to ove go­di­ne ima je­dan ve­li­ki pro­je­kat, u pi­ta­nju je zgra­da osnov­ne ško­le u Ma­čvan­skoj Mi­tro­vi­ci. Ten­der je ras­pi­san i oče­ku­jem po­lo­vi­nom mar­ta da će kre­nu­ti ru­še­nje sta­re sa­le na či­jem pro­sto­ru će bi­ti no­va ško­la. To su če­ti­ri naj­ve­će in­ve­sti­ci­je ko­je će bi­ti ra­đe­ne ove go­di­ne.

Pro­šle go­di­ne u ja­nu­a­ru je pot­pi­san ugo­vor sa no­vim vla­sni­kom Mi­tro­sa. Ka­da će po­če­ti pro­iz­vod­nja u ovoj kom­pa­ni­ji, ko­li­ko rad­nih me­sta će bi­ti otvo­re­no i zbog če­ga je po­če­tak pro­iz­vod­nje pro­lon­gi­ran?
Pro­šlo je go­di­nu da­na od uvo­đe­nja go­spo­di­na Jo­ha­na Ger­lin­ge­ra u po­sed Mi­tro­sa. Sa­mo je je­dan raz­log zbog če­ga je po­če­tak pro­iz­vod­nje pro­lon­gi­ran, a to je sta­nje objek­ta, unu­tra­šnjih in­sta­la­ci­ja, pre sve­ga ka­na­li­za­ci­o­nih i vo­do­vod­nih si­ste­ma ko­ji su bi­li pot­pu­no uni­šte­ni i zbog to­ga je mo­ra­lo pot­pu­no da se ra­di sve is­po­čet­ka i na to­me se iz­gu­bi­lo dva i po me­se­ca. Zad­nje ne­de­lje mar­ta po­če­će nul­ta pro­iz­vod­nja u Mi­tro­su. Oko 350 lju­di će ra­di­ti, oko 80 rad­ni­ka u jed­noj sme­ni, a plan je da se pro­iz­vod­nja od­vi­ja u če­ti­ri sme­ne. Po­čet­kom mar­ta kre­će ot­kup svi­nja, kre­će ugo­va­ra­nje i to je ono što je po­pu­no iz­ve­sno i tu ne­ma na­zad. Ono što je no­vo, a ti­če se Mi­tro­sa je da pre­go­va­ra­mo sa go­spo­di­nom Ger­lin­ge­rom oko iz­grad­nje no­ve fa­bri­ke na pro­sto­ru dvo­ri­šta Mi­tro­sa. Fa­bri­ka bi ima­la oko 6,5 hi­lja­da me­ta­ra kva­drat­nih i u njoj bi se pro­iz­vo­di­li fi­nal­ni, pa­ni­ra­ni pro­iz­vo­di od me­sa. Ja­ko pu­no lju­di se pri­ja­vi­lo za po­sao u Mi­tro­su, oko 2.000 pri­ja­va ima, a znam da oni pla­ni­ra­ju još 300 lju­di da upo­sle uko­li­ko bi pro­ra­dio i taj dru­gi po­gon. Već su iza­šli sa ce­nov­ni­ci­ma pre­ma far­me­ri­ma ko­li­ko će ko­šta­ti ki­lo­gram svinj­skog me­sa, i po mi­šlje­nji­ma far­me­ra sa ko­ji­ma sam raz­go­va­rao pre me­sec da­na, oni su za­do­volj­ni onim što im je po­nu­đe­no.

Ima­ li u na­ja­vi no­vih in­ve­sti­ci­ja i sma­nje­nja bro­ja ne­za­po­sle­nih?
Po­red Mi­tro­sa, za­vr­ši­li smo pre­go­vo­re sa Lu­va­tom o pro­ši­re­nju po­go­na. Do­bi­li su gra­đe­vin­sku do­zvo­lu pre ne­ko­li­ko da­na za iz­grad­nju po­go­na po­red MIV-a od oko 4.000 me­ta­ra kva­drat­nih, gde oče­ku­je­mo ne­što vi­še od 100 no­vih za­po­sle­nih. Ima­mo na­ja­ve da će do­ći do ši­re­nja Ku­per stan­dar­da. Na­ma je ide­ja da sa­ču­va­mo po­sto­je­ća rad­na me­sta i da po­sto­je­će kom­pa­ni­je pro­ši­re svo­je ka­pa­ci­te­te. Isto ta­ko, ima­mo i ne­ko­li­ko sklo­plje­nih pred­u­go­vo­ra sa kom­pa­ni­ja­ma iz auto­mo­bil­ske in­du­stri­je.

Ono što je ak­tu­el­no je ra­ci­o­na­li­za­ci­ja bro­ja za­po­sle­nih u jav­noj upra­vi. Ko­li­ko Grad Srem­ska Mi­tro­vi­ca ima vi­ška rad­ni­ka i u ko­jim ode­lje­nji­ma, tj. usta­no­va­ma je si­tu­a­ci­ja da ka­žem „naj­dra­ma­tič­ni­ja“?
Bi­će u svim seg­men­ti­ma funk­ci­o­ni­sa­nja Gra­da ra­ci­o­na­li­za­ci­je, oko če­tr­de­se­tak lju­di će bi­ti ot­pu­šte­no, po raz­li­či­tim osno­va­ma, ka­ko po osno­vu od­la­za­ka u pen­zi­ju, sti­mu­la­tiv­nih ot­prem­ni­na, a isto ta­ko i pro­gla­še­nja teh­no­lo­ških vi­ško­va. Bi­će ot­pu­šta­nja u Vo­do­vo­du, Ko­mu­na­li­ja­ma, u tri usta­no­ve kul­tu­re, u jed­noj usta­no­vi spor­ta i u tri grad­ske upra­ve, a re­gu­li­sa­će­mo i pro­blem u Re­gi­o­nal­noj de­po­ni­ji „Srem – Ma­čva“, či­ji su osni­va­či gra­do­vi Srem­ska Mi­tro­vi­ca i Ša­bac, a svi za­po­sle­ni se vo­de na Grad Srem­ska Mi­tro­vi­ca. Ima­mo pra­vo na 1.010 za­po­sle­nih, ako tu iz­u­zme­mo Pred­škol­sku usta­no­vu „Pče­li­ca“, ko­ja ima pre­ko 200 za­po­sle­nih ko­ji se fi­nan­si­ra­ju iz bu­dže­ta. Mi pri­li­kom ra­ci­o­na­li­za­ci­je ni­smo išli na uštrb pred­škol­skih usta­no­va jer bi to zna­či­lo da bi mo­ra­li da ga­si­mo ne­ke vr­ti­će. Ka­da se spro­ve­de ra­ci­o­na­li­za­ci­ja, ima­će­mo ne­što ma­nje od 1.000 za­po­sle­nih. U grad­skoj upra­vi je za­po­sle­no 179, uklju­ču­ju­ći i na­čel­ni­ke, za­me­ni­ke na­čel­ni­ka, po­moć­ni­ke gra­do­na­čel­ni­ka, pra­vo­bra­ni­o­ca i nje­govog za­me­nika, i taj broj će bi­ti sma­njen za osam. Kul­tu­ra ima 126 za­po­sle­nih uklju­ču­ju­ći i di­rek­to­re, a broj za­po­sle­nih će bi­ti sma­njen na 120 rad­ni­ka. Na­ma na­kon ra­ci­o­na­li­za­ci­je pred­sto­ji re­for­ma u obla­sti kul­tur­ne po­li­ti­ke i sport­skih in­sti­tu­ci­ja. Mo­ra­će­mo ra­di­ti ob­je­di­nja­va­nje da bi sma­nji­li tro­ško­ve. Na­ma u ovom tre­nut­ku re­al­no fa­li gra­đe­vin­skih, ko­mu­nal­nih in­spek­to­ra i ur­ba­ni­sta i mo­ra­će­mo na­pra­vi­ti pro­sto­ra za nji­ho­vo za­po­sle­nje. Isto ta­ko ima­mo ne­ve­ro­vat­nu si­tu­a­ci­ju, ko­ja je pro­pust za­ko­no­dav­ca, a to je da se in­sti­tu­ci­je ko­je oba­vlja­ju de­lat­nost na te­ri­to­ri­ji ce­log Sre­ma, mi­slim na Za­vod za za­šti­tu spo­me­ni­ka kul­tu­re i Ar­hiv Sre­ma vo­de na na­ma, fi­nan­si­ra ih Srem­ska Mi­tro­vi­ca. Da ne­ma to­ga, mi bi ima­li ma­njak za­po­sle­nih. Ali za­ko­no­da­vac je ta­ko pred­vi­deo, ni­šta se ne mo­že ura­di­ti, mi smo uka­zi­va­li na taj pro­blem, ali to ni­ko ni­je uva­žio.

Go­di­na je iz­bor­na, Vas me­di­ji vi­de kao pred­vod­ni­ka tr­ke za po­kra­jin­sku vlast i na­vo­de da ni­je lak za­da­tak pred Va­ma. Ka­ko Vi gle­da­te na to? Da li to što su ras­pi­sa­ni i van­red­ni par­la­men­tar­ni iz­bo­ri Va­ma olak­ša­va ili ote­ža­va po­sao?
Si­tu­a­ci­ja ko­ja se na­la­zi pred na­ma je do­bra sa aspek­ta to­ga što su ras­pi­sa­ni svi iz­bo­ri, ka­da se po­sma­tra ce­li­na, jer ja­ko je va­žno da na svim ni­vo­i­ma Srp­ska na­pred­na stran­ka ostva­ri dobar re­zul­tat. Što se ti­če Gra­da Srem­ska Mi­tro­vi­ca, ja sam ap­so­lut­no si­gu­ran da će ono što smo ra­di­li gra­đa­ni Srem­ske Mi­tro­vi­ce zna­ti da ce­ne. Što se ti­če Po­kra­ji­ne, mi će­mo u Mi­trov­ci uči­ni­ti sve da na­pra­vi­mo iz­bor­ni re­zul­tat ta­kav da on mo­že da po­mog­ne kon­so­li­da­ci­ji po­li­tič­ke sce­ne na pro­sto­ru Voj­vo­di­ne i da Srp­ska na­pred­na stran­ka mo­že da ima ma­ne­var­ski pro­stor da do­no­si naj­bo­lje od­lu­ke, a ne da bu­de ta­lac ne­kih ma­lih stra­na­ka. Mi će­mo svo­jim ra­dom na te­re­nu to pot­po­mo­ći. Me­ne u ovom tre­nut­ku in­te­re­su­je sa­mo Srem­ska Mi­tro­vi­ca i in­te­re­su­je me da za­vr­ši­mo stva­ri ko­je su ja­ko bit­ne. Na­rav­no da će­mo ura­di­ti sve da re­zul­tat bu­de što bo­lji, stran­ka ima lju­de ko­ji su do­volj­no afir­mi­sa­ni da bi mo­gli da ra­de te po­slo­ve, mi­slim da tu ne tre­ba pra­vi­ti ne­ke spek­ta­kle. Lju­di ko­ji već go­di­na­ma ra­de na ta­kvim po­slo­vi­ma, mi­slim da tre­ba da se ba­ve tim stva­ri­ma.

Ka­kvi se re­zul­ta­ti Srp­ske na­pred­ne stran­ke oče­ku­ju u Sre­mu? Da li u Sre­mu ima­te ve­ću po­dr­šku u odnosu na ostatak Voj­vo­di­ne?
Pri­rod­no je, sre­di­na u ko­joj ži­vi­mo, po­pu­la­ci­ja ko­ja ži­vi ov­de, ste­pen raz­vi­je­no­sti op­šti­na ko­je eg­zi­sti­ra­ju na pro­sto­ru Sre­ma do­vo­de do to­ga da će­mo si­gur­no ima­ti nad­po­lo­vič­nu ve­ći­nu. Na­ma je cilj da ostva­ri­mo u Sre­mu pre­ko 50 od­sto u svim op­šti­na­ma. To će bi­ti cilj i mi­slim da će­mo mi ta­ko po­vu­ći osta­tak Voj­vo­di­ne. Na­rav­no, po­sto­je sre­di­ne gde to ni­je mo­gu­će iz raz­li­či­tih raz­lo­ga, sa­da da ne­što ne eti­ke­ti­ra­mo, ali mi­slim da će re­zul­ta­ti u Sre­mu i Ba­na­tu bi­ti ti ko­ji će do­ne­ti pre­va­gu na iz­bo­ri­ma ko­ji će, po mo­joj in­for­ma­ci­ji, bi­ti odr­ža­ni 24. apri­la.

Go­di­nu da­na ste na če­lu mi­tro­vač­kih na­pred­nja­ka, za­te­kli su Vas ra­zni ka­dro­vi. Da li će do­ći do pro­me­na po­je­di­nih na­čel­ni­ka i di­rek­to­ra na­kon iz­bo­ra?
Je­di­ni kri­te­ri­jum ko­ji će bi­ti to je ko­li­ko ko ra­di, ko­li­ko je ko spre­man da me­nja sta­nje u svo­joj obla­sti. Mo­gu da ka­žem da će bi­ti pro­me­na, ali ne sa­mo onih ka­dro­va ko­ji eg­zi­sti­ra­ju kao sta­ri ka­dro­vi ne­go i onih ko­ji su bi­li po­ve­za­ni sa m­nom kroz gru­pu gra­đa­na. Svi će bi­ti pod lu­pom i bi­će pro­me­na. Isto ta­ko bi­će no­vih ime­na, no­vih mla­dih lju­di ko­ji će do­ne­ti no­vu ener­gi­ju.

Na­va­la za učla­nje­nje u SNS je evi­dent­na. Po­sled­nji pri­mer je pre­la­zak Zo­ra­na Mi­šče­vi­ća u SNS. Ko­li­ko je Mi­šče­vić po­tre­ban SNS-u? Da li to sa­da zna­či da će­te u SNS pri­mi­ti i Zo­ri­cu Ga­špar, Ta­nju Po­znić, Ne­na­da Rad­ma­no­vi­ća. Ima li me­sta za sve njih u SNS-u?
Ja ne bih eti­ke­ti­rao. Po­sto­je lju­di ko­je ja si­gur­no ne bih vo­leo da vi­dim u Srp­skoj na­pred­noj stran­ci. Što se ti­če sa­mog Zo­ra­na Mi­šče­vi­ća, on sma­tra da je u po­li­tič­koj stran­ci u ko­joj je bio i is­pred ko­je je bio gra­do­na­čel­nik, imao ozbilj­no raz­mi­mo­i­la­že­nje. Sma­tra da bi mo­gao da po­mog­ne SNS-u. On će na­rav­no bi­ti u pot­pu­no jed­na­koj po­zi­ci­ji kao i svi dru­gi, ni­ka­ko pri­vi­le­go­va­ni­joj po­zi­ci­ji, ima­će pro­stor da ra­di, da se do­ka­že sa stra­nač­kog aspek­ta. To je nje­go­vo pra­vo i pra­vo svih dru­gih da pri­stu­pe Srp­skoj na­pred­noj stran­ci. Or­ga­ni stran­ke su ti ko­ji su to pri­hva­ti­li, i ne sa­mo nje­ga već ne­ko­li­ko od­bor­ni­ka De­mo­krat­ske stran­ke Sr­bi­je.

Biljana Se­la­ko­vić
Vladimir Ćo­sić

Unestite reč ili frazu koju želite da pronađete.