Atomski zdesna
Atomski zdesna i atomski sleva bile su naredbe tokom pešadijske …
RUMLJANIMA 172 UGOVORA
Za energetski efikasnije domove

Građanima koji su ostvarili pravo na subvencije kroz projekat „Čista energija i energetska efikasnost za građane“, uručeni su ugovori u Kulturnom centru, 18. juna. Ovaj projekat sprovodi Ministarstvo rudarstva i energetike u saradnji sa lokalnim samoupravama.
U Rumi su subvencije dobila 172 domaćinstva, a od tog broja 48 korisnika je iz socijalno ranjivih kategorija stanovništva. Ovim građanima sufinansira se čak do 90 odsto vrednosti radova, za koje su podneli dokumentaciju. Za ostale korisnike subvencije iznose do 50 odsto ukupne vrednosti radova.
Najveći broj onih koji su konkurisali opredelili su se za zamenu stolarije, ali je značajno interesovanje bilo i za postavljanje solarnih panela, nabavku efikasnijih kotlova i izolaciju stambenih objekata, odnosno fasade.
Bojana Petković, predsednica opštinske Komisije za energetsku efikasnost je istakla da je novina u ovogodišnjim subvencijama upravo odluka da se posebno pomogne socijalno ugroženim građanima, a za ovu namenu sredstva je u celosti obezbedilo Ministarstvo, dok su Ministarstvo i lokalna samouprava za ostale građane opredelili svako po 10 miliona dinara.
– Ovaj projekat ima ekonomsku, ekološku, ali od ove godine i snažnu socijalnu dimenziju, jer smo omogućili dodatnu podršku najosetljivijim kategorijama stanovništva, istakao je prilikom dodele ugovora Stevan Kovačević, pomoćnik predsednika Opštine.
Pomoćnica ministra rudarstva i energetike za energetsku efikasnost i klimatske promene Maja Vukadinović je ukazala da su Ministarstvo i sami građani ove godine za realizaciju mera opredelili ukupno 63,1 milion dinara.
– Uštede koje se ostvaruju primenom ovih mera kreću se od 20, pa čak do 80 ili 90 odsto, što značajno rasterećuje kućne budžete, smanjuje potrošnju energije i doprinosi očuvanju životne sredine, kaže Maja Vukadinović.
Jedan od dobitnika subvencije, i to kao lice iz kategorije socijalno ranjivih, jeste Nenad Grubišić iz Hrtkovaca. Nenad je ratni vojni invalid, a sredstva je tražio za izradu fasade.
– Zahvaljujući ovom programu plaćam samo 10 odsto vrednosti radova. Moje učešće iznosiće oko 57.000 dinara, a praktično sam uštedeo oko 5.000 evra. Ovakav vid podrške mnogo znači i zahvalan sam i Opštini i državi što vode računa o ratnim vojnim invalidima i drugim osetljivim kategorijama, rekao je za naše novine Nenad Grubišić.
Podsetimo, od 2021. godine, kada je počela realizacija ovog projekta, u rumskoj opštini subvencije je dobilo ukupno 1.365 građana. Za ove namene izdvojeno je više od 150,6 miliona dinara, od čega je Ministarstvo obezbedilo 36,4 miliona dinara, dok je lokalna samouprava iz opštinskog budžeta opredelila preko 114,2 miliona dinara.
Realizacija ovogodišnjeg konkursa još nije okončana tako da se deo prijava i dalje obrađuje, pa se očekuje da će i broj podržanih domaćinstava biti veći.
S. Dž.