Atomski zdesna
Atomski zdesna i atomski sleva bile su naredbe tokom pešadijske …
U FABRICI ŠEĆERA U PEĆINCIMA
Spremni za kampanju prerade šećerne repe
Na teritoriji Srema pod šećernom repom je ukupno 7.000 hektara, a samo u pećinačkoj opštini zasejano je 550 hektara
U proizvodnom centru Fabrike šećera „Sunoko“ u Pećincima, 14. avgusta je svečanim potpaljivanjem krečne peći počela kampanja prerade šećerne repe.
Peć je potpalio zamenik predsednika opštine Pećinci Zoran Vojkić, koji je tom prilikom rukovodstvu i zaposlenima u fabrici poželeo uspešnu kampanju i rekao da je šećerna repa sve više zastupljena na oranicama poljoprivrednih proizvođača u pećinačkoj opštini, što je u neku ruku, kako je rekao, i dokaz poverenja u rukovodstvo šećerane u Pećincima.
U pitanju je 46. kampanja prerade šećerne repe, a tehnički direktor pećinačke šećerane Branislav Bogdanović rekao je da je ovogodišnja kampanja najranije početa kampanja u istoriji šećerane, jer visoke temperature utiču, kako je rekao, na sve poljoprivredne kulture, pa tako i na šećernu repu.
– U skladu sa tim, doneli smo odluku da budemo spremni za raniji početak kampanje što se pokazalo kao dobra i prava odluka, jer su svi predkampanjski rezultati analize šećerne repe ukazali da je repa već tehnološki zrela i da može da se prerađuje. Na pojedinim mestima već se pojavila trulež, te pokušavamo da prvo tu repu preradimo kako se trulež ne bi proširila na celu parcelu, izjavio je Bogdanović.
On je dodao da šećerna repa polako dobija primat i postaje konkurentna po zaradi u odnosu na ostale poljoprivredne kulture, što je i normalno jer, kako je rekao, ona zahteva najviše truda i ulaganja prilikom gajenja, a i najviše se isplati.
– Iz godine u godinu sve je više zainteresovanih poljoprivrednih proizvođača iz pećinačke opštine, i u odnosu na prethodnu godinu imamo znatno povećanje hektara. Mi očekujemo da ćemo ove godine preraditi više od 600 hiljada tona repe, a to je tri meseca rada bez prestanka, što je, gledajući istorijat šećerane, jedna od dužih kampanja, dodao je Bogdanović.
Kako nam je rekao Aleksandar Nešković, predstavnik sirovinskog sektora, na teritoriji Srema pod šećernom repom je ukupno 7.000 hektara, a samo u pećinačkoj opštini zasejano je 550 hektara.
– Primetno je povećanje u odnosu na prethodnu godinu, kako u Sremu tako i u pećinačkoj opštini. Na teritoriji Srema, prethodne godine je pod šećernom repom bilo oko 5.000 hektara, a u opštini Pećinci 150 hektara, kazao je Nešković.
Radivoj Petrović proizvođač šećerne repe iz Novih Karlovaca repu seje od 2002. godine i od tada ima dobru saradnju sa pećinačkom šećeranom. Ove godine, kao i prošle, ima zasejano 450 hektara, a kako je rekao, zadovoljan je i sa cenom šećerne repe.
– Prošle godine je prinos bio 57 tona po hektaru, zbog truleži koju nismo mogli da sprečimo. Ove godine usevi su u boljoj kondiciji, barem u mom kraju, a što se tiče truleži svi smo preduzeli preventivne mere tretiranja insekticidima i mislim da te truleži, kao što je bila prošle godine, sada nema. Nadam se prinosu barem kao prošle godine, rekao je Petrović, i dodao da je jako dobro što je kampanja u pećinačkoj šećerani počela ranije, jer su, kako je rekao, zbog suše usevi negde već počeli da „padaju“.
S. Đ.