27.12.2023.
Intervju, Izdvojena vest

BILjANA JANKOVIĆ, PREDSEDNICA OPŠTINE BEOČIN

Godina je bila radna, izazovna, ali i uspešna

Kraj godine je period kada se sabiraju rezultati i sve ono što je tokom godine urađeno. U Opštini Beočin 2023. godina bila je radna, izazovna, ali i uspešna. Predsednica te opštine, Biljana Janković, za M novine je rekla da je veliki posao bio pred njom i njenim saradnicima, te da su nastojali da reše sve probleme u dogovoru sa svojim sugrađanima.

M NOVINE: Rekordna ulaganja u saobraćajnu infrastrukturu se nastavljaju u Beočinu. Asfaltiran je veliki broj ulica kako u Beočin gradu tako i u okolnim selima. Koliko je tačno ulica urađeno u brojkama?

BILjANA JANKOVIĆ: Moj mandat je počeo pre nešto više od godinu dana i od prvog dana sam svesna koliki je posao bio pred nama, jer sam stalno na terenu sa građanima, obilazim mesne zajednice i razgovaram sa ljudima. Imala sam priliku lično da se uverim u brojne probleme i stanje na putevima i posebno je bilo važno da planski obuhvatimo što je moguće više lokacija, ne samo u gradu nego upravo u našim selima gde dugi niz godina nije bilo ništa urađeno po ovom pitanju. U ovome nam je značajno pomogla Pokrajinska vlada koja je imala sluha za potrebe i probleme naših građana i zahvaljujući dobroj saradnji koju imamo sa njima, uspeli smo da radovima obuhvatimo 28 ulica. Urađeno je nešto više od 14 kilometara puteva i ulica, a ukupna vrednost ulaganja je 265.293.099 dinara što predstavlja dosadašnji rekord za Beočin.
Ulaganja u infrastrukturu i puteve jedan su od apsolutnih prioriteta i deo su našeg dugoročnog plana lokalnog razvoja, tako da na ovome ne smemo stati. Cilj nam je da građanima obezbedimo ravnomerna ulaganja i bolje saobraćajne uslove u što više područja. Takođe, želela bih da spomenem i regionalni put II A reda koji se prostire na pravcu „Granični prelaz Neštin – Beočin – Sremska Kamenica“ čija je ukupna dužina gotovo 38 kilometara. Tokom 2006. godine na ovom putu je rekonstruisana deonica od Sremske Kamenice do Beočina, a preostalo je da se uradi put od Beočina do graničnog prelaza Neštin, koji je dugačak nešto manje od 30 kilometara. Iako je ovaj putni pravac u nadležnosti „Puteva Srbije“, mi kao lokalna samouprava nastojimo da kroz saradnju i komunikaciju dođemo do zajedničkih ulaganja i rešenja jer se dobar deo naše teritorije nalazi na ovom putnom pravcu kome je rehabilitacija hitno potrebna. To nam je jedan od najvećih izazova i cilj za budućnost.

U ovoj godini su pokrenuta ulaganja u gotovo sve školske objekte. Neke od škola bile su pogođene i snažnim nevremenom koje je zadesilo Srem u letnjem periodu. Kako se Opština Beočin nosila sa posledicama, kada su škole u pitanju i šta je do sada urađeno?
Na teritoriji naše opštine imamo dve osnovne škole koju pohađa nešto više od 1.000 učenika. Pored dva centralna objekta deca pohađaju nastavu i u selima i upravo te škole su nam veoma važne jer se trudimo da svaka od njih opstane. Po stupanju na dužnost obišla sam sve školske objekte i videla da dobar deo njih ima problema sa vlagom, oštećenim krovovima a u nekim objektima nije ni bilo ni grejanja. Nevreme koje nas je zadesilo je samo pogoršalo stanje ali smo uspeli da osiguramo i podršku Pokrajine tako da smo zajedničkim ulaganjima od leta do sada uspeli da rešimo goruće probleme u pet škola i to u Beočinu, Beočin selu, Čereviću, Suseku i Svilošu. Sve što smo najavili je ispunjeno, ali nas još dosta posla čeka. Najveći izazov je rešavanje pitanja rekonstrukcije krova velikog objekta Osnovne škole „Jovan Grčić Milenko“ u Beočinu za šta smo obezbedili sredstva, a završetak radova očekujemo do početka naredne školske godine.
Pored ovoga, svi naši osnovci će u 2024. godini od Opštine Beočin dobiti i školske ormariće tako da će deca imati i znatno lakše školske torbe, a škole će nam biti modernije i lepše sa ormarićima. Ovaj projekat realizujemo preko programa participativnog budžetiranja, a upravo su građani izglasali da je nabavka ormarića za decu u školama nešto što je učenicima poželjno i korisno tako da će i to pitanje uskoro biti rešeno.

Beočin je jedna od retkih opština koja svim učenicima obezbeđuje besplatne udžbenike, a od ove godine ste uveli i besplatnu proslavu maturske večeri. Učenicima i studentima se regresira prevoz, a obezbeđena su novčana sredstva i za stipendije onim najuspešnijima. Koliko se pokazalo da su ove mere podrške za mlade važne?
Opština Beočin sa ponosom može da istakne da je jedna od retkih opština koja svojim osnovcima obezbeđuje besplatne udžbenike i ovo je druga godina zaredom da sprovodimo ovu odluku. Svi naši osnovci, od prvog do osmog razreda početkom školske godine dobijaju besplatne komplete knjiga koje finansiramo iz sopstvenog budžeta. Verujem da je ovo dobra odluka jer osnovno obrazovanje deci treba da bude dostupno, a ako uzmemo u obzir da cene kompleta udžbenika koštaju i do 20.000 dinara u višim razredima, to zasta može biti veliko opterećenje za porodični budžet. Lokalna samouprava je za ove potrebe izdvojila iz budžeta 11,7 miliona dinara i ni jedan školarac nije izuzet, a roditeljima puno znači. Pored toga naša opština daruje i prvake poklonima u vidu osnovnog školskog pribora i svezaka koje im se tradicionalno uručuju na prijemu, takođe na početku školske godine. Ove godine smo odlučili da obradujemo i maturante i po prvi put omogućili besplatnu proslavu maturske večeri, jer smo doneli odluku o finansiranju troškova večere za sve maturante. Matura je bila uspomena za pamćenje kako deci tako i meni, jer su me pozvali da budem gost i da zajedno proslavimo kraj ove etape njihovog školovanja. Kao neko ko je imao priliku da radi u obrazovanju kao nastavnik geografije, zaista razumem decu u ovom uzrastu ali i roditelje. Istovremeno, znam da je našim školama potrebna stabilna podrška i partnerstvo lokalne samouprave i drago mi je što imam odličnu saradnju sa direktorima naših škola i što zajedno radimo za sve naše nastavnike i učenike najbolje što možemo.
Što se tiče srednjoškolaca i studenata, Opština Beočin redovno isplaćuje stipendije i na taj način nagrađujemo naše najbolje učenike koji ostvaruju odlične rezultate i nakon osnovne škole koju završe u Beočinu. Osnovcima koji putuju na teritoriji opštine se regresira prevoz 100 odsto, a studentima i srednjoškolcima 50 odsto. Takođe, novčane nagrade uručujemo prilikom dodele Svetosavskih povelja deci koja ostvare izuzetne rezultate i dostignuća u različitim oblastima i smatramo da je to samo jedan vid podrške i motivacije.

Kada se govori i podršci obrazovanju i mladima, ne možemo zanemariti i predškolce, koji vrtić pohađaju besplatno u Beočinu. Koliko je dece obuhvaćeno ovom odlukom i koliko se ove godine ulagalo u taj segment obrazovanja dece?
Naša opština pokriva troškove pohađanja vrtića za svu decu, a u ovoj godini imamo oko 400 mališana sa teritorije cele opštine, od Rakovca do Luga koji idu u vrtić potpuno besplatno. Ovo je najveća podrška roditeljima, posebno onima koji imaju više dece različitog uzrasta, jer kada uzmemo u obzir troškove školskih knjiga o kojima ne moraju da brinu kao i trošak boravka u vrtiću, uštede su višestruke. Takođe, jedna lepa novina ove jeseni kod nas je da je završena i najavljena rekonstrukcija najvećeg vrtićkog objekta u centru Beočina, koji pohađa oko 170 mališana. Ovaj prostor je zablistao u potpuno novom ruhu, a deca i vaspitači su oduševljeni uslovima rada i boravka jer od osnivanja vrtića, davne 1974. godine, ozbiljnijih ulaganja u ovoj objekat gotovo da nije bilo. Podršku za kompletnu rekonstrukciju objekta Opština Beočin dobila je od Ministarstva za javna ulaganja, a Fondacija „Novak Đoković“ se na inicijativu naše uprave vrtića uključila i pomogla sa opremanjem objekta najsavremenijim nameštajem.

Iz navedenog nije teško zaključiti da Beočin ulaže u budućnost, a to su mladi i deca. Ove godine se mislilo dosta i na njihov zdrav razvoj pa su tako uređeni sportski tereni i sale, adaptirana nova igrališta za mališane… Koliko je Beočin, kako ga zovu i „grad sporta“ ove godine uložio u tu oblast?
Ne samo da je naš grad, grad sporta već je i grad vrhunskih sportista na čije smo uspehe veoma ponosni. Naši stonoteniseri kao državni prvaci su odličan primer mlađim generacijama, tu su i izuzetna deca koja osvajaju medalje na državnim i međunarodnim takmičenjima iz džudoa i karatea, ali i drugi sportovi se mogu pohvaliti odličnim uspesima.
Mi smo u ovoj godini izdvojili 14 miliona dinara za podršku radu sportskih klubova, a od prošle jeseni doneli smo odluku da novčano nagrađujemo u iznosu od po 50 hiljada dinara sve naše sportiste koji ostvare vrhunski rezultat na državnim i međunarodnim takmičenjima. Raduje me što je njih sve više i što smo u prilici da ih podržimo i afirmišemo. Pored toga veoma su važna ulaganja u sportsku infrastrukturu, koja smo uspeli da realizujemo i ove godine smo renovirali gradsku teretanu, završili smo rekonstrukciju sportskih terena za male sportove u beočinskoj „Špicer bašti“ i uradili smo rekonstrukciju terena za male sportove u osnovnoj školi u Rakovcu.
Od ovoga bih izdvojila javne sportske terene u „Špicer bašti“ gde je uloženo 10,7 miliona dinara, a koji su značajni Beočinu jer predstavljaju mesto gde su se od sedamdesetih godina gotovo redovno održavali fudbalski turniri, košarkaške i rukometne utakmice i dr. Nisu bili u idealnom stanju i drago nam je da smo u kratkom roku dobili potpuno novo ruho ovog prostora kojim su građani zadovoljni. Posebno bi želela da pohvalim saradnju sa Pokrajinskim sekretarijatom za sport i omladinu koji je naš siguran partner na ovakvim projektima i koji prepoznaje potrebe naše opštine kada je sportska infrastruktura u pitanju. Ovih dana dosta čujemo u medijima da su Ministarstvo prosvete i zdravlja stavili akcenat na fizičku aktivnost naše dece i da se sprovodi pilot faza projekta uvođenja fizičkog vaspitanja kroz veći fond časova u nastavnom procesu. Nama ovo ne bi trebalo da bude problem jer u mnogim školama imamo sportske terene i sale u kojima deca mogu da se bave sportom. Nadam se da ćemo kroz dobru saradnju sa svim pokrajinskim, ali i republičkim institucijama nastaviti da ulažemo u sport i da pružamo podršku našim sportistima među kojima je sve više dece.

Fabrika vode

Govoreći o planovima za budućnost, predsednica Opštine Beočin, Biljana Janković, istakla je da ih čeka kapitalni projekat, koji je započet tokom 2023. godine, a to je investicija u rekonstrukciju beočinske fabrike vode.
– Najveći kapitalni projekat koji je pokrenut u 2023. godini je važna investicija u beočinsku fabriku vode, čija je očekivana vrednost čak 600 miliona dinara i koji je u svojoj pripremnoj fazi, kako bi se od sledeće godine pristupilo realizaciji rekonstrukcije i modernizacije vodovodne mreže, kazala je Janković.

Uređenje industrijske zone

Poboljšanju kvaliteta života Beočinaca svakako će doprineti i mere za obezbeđivanje novih radnih mesta. To će se postići privlačenjem investitora.
– Namera nam je da Beočin konačno dobije planski uspostavljenu industrijsku zonu koja će značajno unaprediti privredni ambijent i privući firme i investitore koji će našim građanima da obezbede ono najvažnije – radna mesta u svojoj opštini. Čvrsto verujem da pored svih mera i odluka koje opština Beočin sprovodi sa ciljem poboljšanja kvaliteta života građana u vidu besplatnih programa i finansiranja školstva, vrtića, odlične rezultate može dati i kreiranje dobrog investicionog ambijenta. Verujem da će odgovornost kojom pristupamo radu i rešavanju pitanja građana biti prepoznata kao važna promena koja nam je svima potrebna i da ćemo kroz dijalog, saradnju i razmenu najboljih ideja raditi zajedno na razvoju naše opštine, zaključila je Biljana Janković.

Unestite reč ili frazu koju želite da pronađete.