03.03.2022.
Kolumna: Mrtav ugao, Sport

MRTAV UGAO

Dogodine u eliti

Da vam sad neko kaže da će Srbija sledeće godine imati direktnog predstavnika u Ligi šampiona, pomislili bi da vas neko zajebava. Upravo taj scenario se odvija pred našim očima, a naša zemlja zauzima 11. mesto na UEFA rang listi nacionalnih koeficijenata. To je pozicija koja nam garantuje privilegije počev od sezone 2023–2024. Takođe, drugoplasirana ekipa u nacionalnom prvenstvu bi igrala kvalifikacije za najelitnije klupsko takmičenje. Malo li je?

Trenutno su iza nas Ukrajina i Belgija, a sva je prilika da će tako i ostati do kraja ove sezone, s obzirom na to da su i Zvezda i Partizan i dalje u igri u evropskim takmičenjima. Dodatnu prednost u odnosu na konkurente doneli su nam crno-beli zahvaljujući pobedama nad Spartom iz Praga.

Kako je došlo do ovoga? Malo ko je svih ovih godina bio svestan da uprkos katastrofalnom stanju u našem fudbalu, dve najbolje srpske ekipe ipak beleže dobre rezultate u Evropi. Pobede su se nizale, a koeficijent rastao. I stvarno, kada se vrati film unazad nekoliko godina, vidi se da su večiti bili redovni učesnici evrokupova i da nisu bili topovsko meso drugim ekipama. Naprotiv, u borbi sa sebi ravnima, uzimani su bodovi i beležene pobede.

Ovde se dolazi do dileme – da li je nekom našem klubu uopšte mesto u Ligi šampiona? Kroz istoriju smo bili svedoci da se i nismo baš proslavili u tom takmičenju, a jaz između vrhunskih evropskih ekipa i naših mučenika bio je prevelik. Jedina dobra strana učestvovanja u tom cirkusu bila je dobra zarada. Činjenica koja ne znači ništa poštenom navijaču koji bi samo želeo da gleda dobar fudbal i pobedu svog tima. Novci ionako idu u džep bratiji koja vodi klub.

Ostaje nam samo da se nadamo da će se neke stvari u našem fudbalu promeniti u dogledno vreme. Ključ je u novcu i ulaganju u klubove, a do sada se to pokazalo kao bacanje para u bunar. Sve se svodi na finansiranje od strane države kroz razna sponzorstva potpisana sa državnim kompanijama.

Inače, Zvezda i Partizan su saznali svoje rivale u nastavku evropskih takmičenja. Partizan je posle dominante duple pobede protiv češke Sparte, koju je malo ko očekivao, u osmini finala Lige konferencije dobio priliku da se nadigrava sa holandskim Fejnordom. Reklo bi se, protivnik po meri. Ipak, iz tabora beogradskog kluba breme favorita prebacuju na Holanđane. Fejnord je svakako klub bogate tradicije, bivši prvak Evrope i sveta i dva puta osvajač kupa UEFA.

Trenutno, Fejnord zauzima treće mesto na tabeli holandske lige, i diše za vrat PSV-u i Ajaksu. Jasno je da se ne radi o naivnoj ekipi, ali nisu nepobedivi. Ni holandska liga nije bauk, naravno, ako izuzmemo Ajaks koji već godinama igra na vrhunskom nivou. Ako se sve kockice slože u Stanojevićevoj ekipi, mogli bi da se nadaju prolasku u četvrtfinale.

Crvena zvezda je dobila nešto egzotičnijeg protivnika u osmini finala Lige Evrope. Idu na škotski Rendžers i reklo bi se da su imali sreću pri žrebu. I pored svega toga, činjenica je da Škoti igraju dobar fudbal u poslednjih nekoliko godina.

Šmekerski su proglasili bankrot i ispali u četvrtu ligu, da bi se ekspresno vratili i konačno svrgnuli s trona rivalski Seltik. U Ligi Evrope su izbacili nemački Dortmund i to na kakav način – stavili su im šest komada u dvomeču. Ekipu predvodi Aron Ramzi, na klupi je Van Bronhorst, a u napadu dečko po imenu Alfredo Morelos koji trpa ko nezdrav. Imaće naš klub velikih problema, posebno po bokovima, a sva je prilika da će se Zvezda ukopati u rov i čekati svoju šansu.

Ne treba zaboraviti i činjenicu da oba kluba prave sjajnu atmosferu na tribinama. U našem slučaju, najveći problem će biti kako izbeći političke parole i pizdarije na stadionu. A znamo šta posle toga sledi.

Nema sumnje da nas očekuje spektakl u narednim nedeljama. Naša dva najveća kluba imaju čemu da se nadaju, a ono što je najbolje, nemaju šta da izgube. Pa dokle doguraju. U svakom slučaju, nazire se neka nova, svetla budućnost za naš fudbal, ma koliko to bizarno zvučalo uzevši u obzir domaće prvenstvo koje je smehotres.

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Required fields are marked *

Unestite reč ili frazu koju želite da pronađete.