31.12.2021.
Aktuelno

IRIG: ZAVRŠEN ARHITEKTONSKI KONKURS

Najlepše tipske fruškogorske kuće

Izložba najuspešnijih rešenja pristiglih na konkurs za tipsku fruškogorsku kuću za odmor otvorena je 29. decembra u Irigu.

Naime, lokalna samouprava je pre dva meseca, što je do sada bila veoma retka praksa, u saradnji sa Društvom arhitekata Novog Sada, raspisala konkurs za tipsku fruškogorsku kuću.

– Cilj nam je bio da usmerimo ljude šta da rade, da kuće koje grade prilagode ambijentu i u skladu sa prirodom, a ti projekti kuća vezani su isključivo za vikend zonu. Svesni smo kolika je potražnja u našoj opštini za placeve i hteli smo da uvedemo neki urbanistički red u ovu vikend zonu – govori o razlozima otvaranja ovog konkursa Tihomir Stojaković, predsednik iriške opštine i dodaje da je zadovoljan velikim brojem zainteresovanih autora koji su se javili na konkurs.

Svi objekti koji se trenutno grade nemaju nikakve obaveze vezane za ove odabrane tipske kuće, ali u nekim delovima one će kasnije biti obavezne. Ljudi koji se opredele za gradnju će svakako imati i koristi od toga, jer će idejni projekat kuće dobiti besplatno. Ubrzo posle izložbe biće urađen i katalog sa 15 najuspešnijih arhitektonskih rešenja sa ovog konkursa, a predlozi su svrstavani u tri kategorije, zavisno od kvadrature objekta.

Autori tri nauspešnija projekta su nagrađena sa po 200.000 dinara.

Vladimir Pihler, diplomirani inženjer arhitekture  iz  Zavoda za urbanizam Vojvodine bio je član žirija.

Po njemu, ovo nije uobičajena praksa, ali smatra da je ovo bila dobra ideja lokalne samouprave, koja je bila inicirana kroz izradu prostornog plana Opštine Irig koji je završen ove godine.

– Lokalna samouprava  je imala hrabrosti da sprovede jedan ovakav konkurs, a čitava ideja konkursa je da se na obroncima Fruške gore počne planirati i napravi iskorak ka formiranju identiteta fruškogorskog vikend objekta. Možda se to ovim konkursom ne može u potpunosti postići, ali je dobar iskorak ka tome da vidimo i kako naše arhitekte vide tipičnu kuću na obroncima Fruške gore, koja će služiti kao vikend objekat, i kako napraviti tipsko rešenje koje se može prilagoditi različitim predeonim karakteristikama – smatra Vladimir Pihler.

Vladimir Pihler kaže da je bio prijatno iznenađen brojem pristiglih radova, bilo ih je četrdesetak, a svi su radovi bili dobri i kvalitetni, što je uticalo na težinu donetih odluka žirija.

– Štampaće se i katalog, biće tu 15 projekata koje smo odabrali,  a zainteresovani za gradnju  će moći da dobiju te projekte na nivou idejnog rešenja. Na nekim mestima u iriškoj opštini će gradnja ovakvih kuća biti i obaveza. To će nam biti jedan mali pilot projekat. Na jednoj maloj površini, u okviru vikend zone, smo stavili obavezu da vikend objekti moraju biti izgrađeni isključivo iz ovog kataloga, kako bi se formirao neki urbani red i neka smislena struktura – zaključuje Vladimir Pihler i ističe da se pomenuti  katalog može i proširivati, ako bude nekih novih konkursa i vizija.

Jedan od dobitnika prve nagrade, koja podrazumeva i novčanu i to u kategoriji TIP 2 /srednja kuća do 150 kvadratnih metara/ je arhitekta Mirko Pavlović iz Novog Sada. Mirko je osvojio i drugu nagradu u kategoriji TIP 3, veće kuće.

On kaže da mu je ideja bila da uklopi kuću u pejzaž Fruške gore, kao i da iskoristi sve prirodne elemente koji su oko nas.

– Dakle, sa nekim prirodnim materijalima, koji su nam dostupni, napraviti kuću kako ne bismo narušili postojeći ambijent. Najveći zadatak je bila upravo ta veza između same kuće i prirode i unutrašnjosti kuće i njenih korisnika, da uživaju u prirodi. Ideja, kada je ova kuća u pitanju, jeste da se prilagodi bilo kom terenu. Zato smo zamislili da stoji kao sojenica na nekim stubovima, da nema potrebe za velikom mehanizacijom  i intervencijom u zeljištu. To su sve prirodni materijali, drvo, kamen – pojašnjava Pavlović.

Naravno, vodilo se računa i da je grejanje kuće vezano za obnovljive izvore energije, bilo sunčeva energija postavljanjem solarnih panela ili korišćenje toplih izvora vode, na primer, za podno grejanje.

Druga Mirkova kuća koji je takođe u otkupu,  je veća, do 300 kvadrata, i  zamišljena je u urbanijem okruženju.

–  Vodio sam računa kod obe o energetskoj efikasnosti i zaštiti životne sredine.Nagrada je svakako satisfakcija za neki rad koji je uložen u oba tipa kuće koje sam prijavio na konkurs – rekao je za naše novine arhitekta Mirko Pavlović.

Mladi arhitekta Stefan Radošević je iz Čačka, a njegova manja kuća koja je dobila prvu nagradu za TIP 1 je, takođe, zamišljena tako da se uklapa u prirodno okruženje, da bude energetski efikasna i koristi obnovljive izvore energije.

Ono što je posebno zanimljivo je, kako kaže Stefan, da se prilikom osmišljavanja kuće rukovodio izgledom starih sremskih kuća, sa „gonkom“ i stubovima.

– Takođe, u kući postoji i kamin, kao podsećanje na stara ognjišta oko kojih su se okupljali svi ukućani – ističe Stefan Radošević.

Prvu nagradu za projekat kuće TIP 3, koja je i najveća, dobio je projekat „Enterijer Janković“.

Unestite reč ili frazu koju želite da pronađete.