Atomski zdesna
Atomski zdesna i atomski sleva bile su naredbe tokom pešadijske …
Počela primena Zakona i opštem upravnom postupku
Lakše do dokumenataProšle srede, 8. juna počela je primena Zakona o opštem upravnom postupku. Vest da službenici u gradskim i opštinskim upravama više neće od građana tražiti dokumenta koje država ima u službenim evidencijama i da više neće morati da pribavljaju i plaćaju izvode iz matičnih knjiga rođenih, venčanih, uverenja o državljanstvu ili prebivalištu, obradovala je verovatno svakoga ko je makar jednom stao pred šalter. U slučaju da jedan državni organ traži neki podatak o građaninu od drugog, bilo da je reč o izvodima, prebivalištu ili državljanstvu – ovaj dokument je besplatan. Ako građani odluče da im treba uverenje i neki izvod ili žele sami da ih prilože zarad ostvarivanja prava, a ne da službenici razmenjuju podatke – moraće da plate.
– Zvaničan datum za početak primene člana 103. Zakona o opštem upravnom postupku bio je 8. jun. Međutim, prilagođavanje na nove propise će trajati. Postoje tu još određene nedoumce koje treba razrešiti sa svim institucijama koje čine javni sektor. Grad Sremska Mitrovica dugi niz godina unazad radi na tome da Gradska uprava bude servis građana. Uradilo se dosta, od Uslužnog centra, prozivnog sistema, novog sajta, ali uvek može više i bolje. Ono što građani mogu da očekuju u narednom periodu je da će se Grad Sremska Mitrovica, posebno Uprava za opšte i zajedničke poslove, maksimalno fokusirati da veliki broj usluga bude dostupan elektronskim putem, a građani će blagovremeno biti obavešteni kako da koriste te elektronske usluge – izjavio je načelnik Gradske uprave za opšte i zajedničke poslove Miroslav Jokić.
Na osnovu Zakona o opštem upravnom postupku, službenici kada dobiju zahtev za izdavanje određenog dokumenta, imaju rok od 15 dana da ga obrade.
– Što se tiče potrebnih podataka i dokumenata koje poseduju druge institucije koje čini javni sektor, mi smo upućeni da zahtevom tražimo dostavu podataka. Rok od 15 dana je vreme do kada službenik za stranku treba da pribavi određene podatke. U ovom trenutku zbog umrežavanja i adaptiranja taj rok će za mnoge biti problematičan. Mi ćemo insistirati da se proces završi što brže. U interesu nam je da građani budu zadovoljni – istakao je Miroslav Jokić.
Načelnik Jokić smatra da je od strane Grada urađeno sve što je neophodno da bi ovaj sistem funkcionisao. Pod tim podrazumeva da Grad godinama unazad ima Uslužni centar, ulagao je u svoju internet prezentaciju i konstantno se radi na razvijanju elektronske uprave. U Uslužnom centru postoji 11 šaltera. Zakon propisuje da se podaci iz službene evidencije razmenjuje besplatno, elektronskim putem ili drugim načinima predviđenim zakonom. Ovaj proces olakšaće rad i samim službenicima, a obezbediće ostvarivanje prava građana što je i osnovni cilj.
– Trebalo bi da bude jednostavnije, ekonomičnije, pristupačnije za naše građane, čemu je i namenjen Uslužni centar. Prvog dana primene Zakona očekivali smo više posla, a podneto je 19 predmeta koje su referenti istog dana i obradili. Stranke su uglavnom bile upoznate sa novinama, a bilo je i slučajeva da su radnici na šalteru pojedinim strankama objasnili kakvo pravo i mogućnost imaju. Stranke potpisuju pri tome izjavu ako su saglasni sa tim da organ uprave pribavi dokumenta za njih. Referenti ili stranka koja se obaveže da će sama prikupiti dokumenta ima rok od 15 dana da to prikupi. Sada je više posla za uprave, odnosno za referente po upravama, za neke stranke je povoljnije, za neke možda neće biti, jer ima dokumenata koje referent ne može da pribavi nego mora lično sama stranka – rekla je za naše novine koordinatorka Uslužnog centra u Sremskoj Mitrovici Jelica Dobrić.
Iz Centra za socijalni rad u Sremskoj Mitrovici poručuju da su već prikupljali dokumenta mnogim korisnicima po službenoj dužnosti. Direktorka Centra za socijalni rad Snežana Stanisavljević navodi da će sada, primenom ovog Zakona, biti mnogo više posla za lokalne samouprave i Policijsku upravu.
O primeni Zakona o opštem i upravnom postupku želeli smo da razgovaramo i sa predstavnicima Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, međutim kako nam je direktor Filijale RFZO za Srem Momir Gajić rekao, moramo im se obratiti pismenim putem, što smo i učinili. Međutim, odgovor do zaključenja ovog broja M novina (13. jun 2016) nismo dobili. Stoga nemamo podatak da li su službenici RFZO spremni da razmenjuju elektronske podatke koji su im neophodni prilikom izdavanja zdravstvene knjižice.
Ministarka državne uprave i lokalne samouprave Kori Udovički izjavila je da će to Ministarstvo proveravati uprave opština i gradova kako sprovode i prevazilaze „dečje bolesti“ u tom procesu. Udovički je zaključila da je ovih dana bilo zanimljivo videti u medijima da se sa nevericom doživljava to da država neće tražiti uverenja, dodajući da se u pripremi zakona shvatilo da nema objektivnih prepreka da se ta odredba ne sprovodi.
Sanja Stanetić