24.06.2026.
Aktuelno, Sport

MITROVAČKI KLUB AMERIČKOG FUDBALA TREĆI U DRŽAVI

Legija i dalje jako „udara“

Sportsko udruženje „Sirmijum Legionari“ iz Sremske Mitrovice najstariji je klub američkog fudbala u Srbiji, osnovan 2002. godine. Mitrovački inicijatori formiranja kluba dali su veliki doprinos velikoj popularnosti američkog fudbala, koji je na domaćim stadionima neretko okupljao više gledalaca, nego tradicionalni evropski sportovi. U najvećem sremskom gradu „Legionari“ su godinama prepoznatljivi sportski brend. Igrali su najatraktivnija takmičenja, a zeleni dresovi i oprema privlačili su mnoge gradske klince. Do danas se mnogo toga promenilo. Posle četiri godine igračke i organizacione krize rad kluba obnovljen je 2022. godine. Klub je zaigrao u elitnoj seniorskoj fleg ligi Srbije. Rezultati su bili relativno uspešni, ako se uzmu u obzir uslovi, pod kojima se radilo. U sezonama od 2022. do 2024. godine bili su drugi u državi sa tri izgubljena finala. U prošlogodišnjem prvenstvu bili su treći, baš kao i ove sezone, gde su pre desetak dana u polufinalu Arena TV sport finala 2026. u organizaciji Srpske asocijacije američkog fudbala (SAAF) posle bespoštedne i neizvesne borbe poraženi od budućih šampiona – ekipe „Orlova“ iz Novog Beograda rezultatom 33:20. U borbi za treće mesto, među osam najboljih u Srbiji, bili su bolji od „Bajmok Raptorsa“ rezultatom 27:21, što im je „na vrućem“ terenu u Ubu donelo bronzu. Prethodno su u prvoj fazi odigranoj u Čačku bili dominantni u odnosu na sve protivnike iz svoje grupe. Ostanak u vrhu srpskog fleg američkog fudbala daje nadu da će naredna sezona možda biti i uspešnija. Zbog toga će uslediti organizacione i druge promene.
Prema rečima bivšeg predsednika, igrača i trenera mlađih kategorija Milana Milanovića, sa kojim smo svojevremeno u M novinama pričali o planovima razvoja kluba, tokom leta očekuje se njegov povratak na čelnu poziciju. Milanović smatra da je uprkos protekloj sezoni u kojoj je bez podmlatka nastupio rekordno mali broj igrača, najveća pobeda činjenica da klub i dalje postoji, spreman da ostvaruje dobre rezultate. Uz to, obnovljeni su kontakti između bivših igrača koji su, bez obzira na angažmane, srcem uvek bili uz svoj klub. Ostvarena su nova i ojačana stara prijateljstva, a uz „Legionare“ stale su i neke od legendi kluba iz „zlatnog“ perioda, Zoran Lončarević i Darko Šimleša.
– Sve u svemu zadovoljan sam do sada ostvarenim, moglo je i bolje makar u smislu organizacije kluba, pokretanju mlađih kategorija, ali uslovi su bili stvarno teški. Finansije kluba su održavane tako što su igrači sve sami finansirali, uz povremenu pomoć određenih firmi iz grada. Žao mi je što za proteklih pet sezona nismo makar jednom bili šampioni i što nismo uspeli da pokrenemo mlađe kategorije. Nemamo nekih novih igrača, iz razloga što nismo imali stalno mesto treniranja i ne možemo novim igračima da omogućimo konstantnost, što celu priču čini manje privlačnom. Tu smo samo nas desetak starih igrača, koji smo igrali i pre gašenja kluba, a volimo ovaj sport i klub i znamo šta on predstavlja. Mi nismo samo saigrači, mi smo familija. Zato ćemo se u narednom periodu potruditi da dovedemo nove igrače i proširimo familiju, kaže Milan Milanović i dodaje da je ekipa najviše trenirala na „Sremovom“ fudbalskom igralištu, a protekle sezone, kada bi se ukazala prilika i na „25. maju“.
Samo u proteklih pet sezona „Sirmijum Legionari“ dali su dva standardna reprezentativca u seniorskoj selekciji Miloša Kolibara i Dejana Jašćura. To su stariji i iskusniji igrači i kapiteni kluba. Dejan Jašćur postao je i selektor mlađih kategorija fleg reprezentacije Srbije.
– Kroz ovih pet sezona nismo imali pomoć, logističku ni finansijsku, uprkos činjenici da smo jedan od najuspešnijih klubova u gradu, po broju medalja i reprezentativaca u raznim selekcijama, od osnivanja kluba do danas. Donekle razumem to, jer ovaj sport nije toliko popularan, da bi bio prepoznat kao prioritet za finansiranje iz budžeta. Trenutno ima mnogo većih i ozbiljnijih sportskih organizacija u gradu i normalno je da će oni pre dobiti pomoć. Moram da pomenem čoveka koji je bio uz klub i trudio se da pomogne koliko god je mogao, Đorđo Đorđić, bivši igrač i legenda mitrovačkog sporta. Sada je sport postao malo popularniji, jer je postao olimpijski. U Srbiji trenutno ima preko 20 gradova koji imaju fleg klubove. Mi smo ostvarili neke rezultate koji nisu za potcenjivanje, pa se nadam i verujem da će se situacija promeniti na bolje. Trenutno nam je u planu da obezbedimo kvalitetnije uslove treniranja, da održimo seniorsku fleg selekciju uz proširivanje igračkog kadra mlađim igračima, jer to je potez koji osigurava budućnost kluba. Takođe, ponovo se od jeseni igra i tekl fudbal, ovog puta u manjem formatu „7 na 7“, što je mnogo pristupačnije i lakše za organizaciju, pa nam je u planu da osnujemo seniorsku i juniorsku tekl selekciju, kaže Milan Milanović, koji odaje priznanje drugim dobro organizovanim klubovima u obe nacionalne lige među kojima su i sremske komšije „Indiansi“ iz Inđije, ovogodišnji finalisti.

Gde je sloga, tu je pobeda!

U ovom trenutku, još nije definisana pozicija prvog trenera kluba. Najčešće su u toj funkciji iskusni igrači Kolibar, Jašćur ili Neven Dokić. Što se tiče postojećeg igračkog kadra i njihovog učinka, u klubu ne žele nikog da izdvajaju premda su kvalitet i statistika pojedinaca evidentni. Milanović smatra da su svi momci, uprkos realnim poteškoćama, zaslužni za uspeh tek završene sezone. On kaže da su mnogi igrači zanemarivali privatne obaveze i planove kako bi pomogli klubu da izgura sezonu do kraja, zbog čega su im u redovima „Legionara“ neizmerno zahvalni. Milanović je pomenuo i ulogu Nikolu Hovaneca, bivšeg igrača, koji je ove i svih prethodnih sezona bio uz ekipu zadužen za marketing kluba i pomoć u organizaciji i logistici.
– Želim da se zahvalim svim ljudima koji su u proteklom periodu bili uz klub i pomagali. Takođe, želim da poručim sugrađanima i ljubiteljima kluba da u budućnosti budu uz nas, da nas prate i podržavaju, a mi ćemo se potruditi da vratimo klub na nivo na kojem je bio i na kojem zaslužuje da bude. Sledeće godine obeležavamo jubilej, 25 godina postojanja kluba. Obeležićemo ga na pravi način i to će biti najava za neko bolje vreme. U narednom periodu ćemo predstaviti svoje planove za budućnost i dati sve od sebe da ih ostvarimo. Gde je sloga, tu je pobeda, zaključuje Milan Milanović.
Dejan Mostarlić

Unestite reč ili frazu koju želite da pronađete.