Atomski zdesna
Atomski zdesna i atomski sleva bile su naredbe tokom pešadijske …
STARA PAZOVA
Počela setva šećerne repe
Kiša koja je padala povremeno prethodne nedelje prekidala je radove u poljoprivredi, ali s druge strane, bila je neophodna budući da je na teritoriji opštine Stara Pazova u prva dva meseca ove godine napadalo samo 40 litara po kvadratnom metru. Poređenja radi, pre dve godine je u februaru bilo čak 55 litara padavina, a ove samo 20, što je vrlo malo.
Prva kultura koja se u martu seje je šećerna repa i zato su sa njenom setvom u Zemljoradničkoj zadruzi „Agroprom“ u Staroj Pazovi počeli 10. marta. U sopstvenoj proizvodnji pod ovom kulturom planiraju 500 hektara. Temperatura setvenog sloja iznosi pet-šest stepeni, što je idealno za setvu šećerne repe, objašnjava Zlatko Pjetlović, agronom.
Preporuka agronoma je da se setva obavi što pre. Odmah nakon šećerne repe, već krajem marta dolaze na red suncokret, soja i kukuruz, koji je tradicionalno najzastupljeniji na sremskim oranicama.
Prolećna setva je uvek najobimnija, najzahtevnija i najskuplja, jer zahteva ozbiljnu pripremu, ocenjuju poljoprivredni stručnjaci. Ratari kažu da jako teška situacija ovog proleća i da će setva biti skuplja za preko 20 odsto, najviše zbog poskupljenja azotnih đubriva.
– Kad se prihranjivalo žito, cena uree je iznosila 51 dinar, a sada je 69 dinara, dok cena kukuruza iznosi od 22 do 22,5 dinara i ona je od početnih 19 dinara, povećana za svega tri dinara, za razliku od đubriva. Semena su isto skupa i ovo je najskuplja setva do sada, smatra Martin Bako iz Stare Pazove.
Nadaju se što skorijoj isplati subvencija, kako bi mogli nastaviti sa proizvodnjom, jer većina kupuje na odloženo plaćanje.
S jedne strane finansije, a s druge klimatske promene nisu na strani ratara, jer proizvodnja pod otvorenim nebom uvek je rizična, ali sejati se mora, jer kako kažu svi ratari, bilo bi ih sramota da ostave oranice i da ne rade.
Z. K.