11.03.2025.
Društvo, Izdvojena vest

U DNEVNOM BORAVKU "SUNCE"

Kreiranje jednakih mogućnosti za sve

Škola za osnovno i srednje obrazovanje „Radivoj Popović“ iz Sremske Mitrovice, osim što školuje decu i mlade sa posebnim potrebama, ima i Dnevni boravak za odrasle „Sunce“.
Dnevni boravak namenjen je onim licima koji su završili školovanje i na tom mestu oni provode svoje vreme dalje se usavršavajući i radeći na svom osamostaljivanju. Naime, oni u boravku imaju brojne radionice, kreativne i edukativne. Uz pomoć stručnih saradnika oni vrlo lako savladavaju različite prepreke, prilagođene njihovim stanjima. Osim što imaju priliku za druženje sa drugim korisnicima, na ovom mestu nauče i vrlo bitne veštine, da se poslužuju sami, izrađuju različite ukrase, predmete pa i da sade biljke. Sve ovo oni mogu da primene kod kuće i samim tim olakšavaju svakodnevnicu ne samo sebi, već i drugim ukućanima.
– Dnevni boravak korisnicima pruža maksimalno osamostaljivanje, brigu o sebi i veštine koje mogu primeniti u svakodnevnom životu. Imali smo u proteklih dvadesetak godina razne radionice, od izrađivanja PVC kesa do proizvodnje sapuna, sveća, gipsanih predmeta. Poljoprivredna radionica nam je vrlo važna i zastupljena, imamo veliko dvorište i plastenik. Funkcionišu dobro i tkanje, kao i kulinarska radionica, kazao je koordinator Dnevnog boravka Goran Stanković.
Proizvode koji nastaju u radionicama izlažu na određene datume u godini, na bazarima i sajmovima, a od tog prihoda se nabavlja novi repromaterijal. Takođe, zainteresovani kupci mogu i da ih posete, kako bi pazarili.
– Napredak korisnika kroz ove radionice je individualan, uključujemo ih u aktivnosti koje su prilagođenje njima. Neki su prilično samostalni, mogu da vode brigu o sebi. Imamo radnu jedinicu u centru grada, kod iskopina, gde se nalaze prilično samostalni korisnici, čak i pripremaju sami sebi hranu, dodaje Stanković.
Dnevni boravak je počeo sa radom 1996. godine, a u zvanične knjige ušao je godinu dana posle toga. Osim onih koji završe školu „Radivoj Popović“ Dnevni boravak mogu da posećuju i oni korisnici za koje Centar za socijalni rad izda odgovarajuće rešenje. Sama škola postoji od 19. veka i nosi naziv po poznatom pedagogu, osnivaču zavoda za gluvoneme i tada je bila privatnog karaktera.
Od prošle godine deo su projekta Evropske unije jačanja socijalne inkluzije osoba sa invaliditetom.
– Dobili smo više stvari iz projekta, kao što je vozilo za prevoz, koje nam je sada četvrto. Mi prevozimo svoje korisnike od kuće do boravka širom Srema i nazad. Dobili smo i kuhinju, gde se priprema hrana i u to je uključen značajan broj korisnika, objašnjava naš sagovornik.
U kuhinji smo zatekli vredne korisnike, koji su uz stručnu podršku toga dana bili naši domaćini. Pripremali su hranu, odnosno slatku poslasticu – bakin kolač.
– Naš glavni zadatak je obučavanje i osposobljavanje korisnika za razvoj životnih veština i samoposluživanje. To je vrlo bitno za njih, ali i njihove porodice. Sve ono što savladaju ovde, podstičemo ih da rade i kod kuće, kako bi se osećali korisnije i produktivnije u svojoj zajednici, rekla je Dragana Srejić, radni terapeut.
Jedan od zadataka jeste i da korisnici sami savladaju jednostavne recepte, kao što ovaj.
– Stavili smo cevčice i čaše na sto, pa sam poređala salvete. Posle toga sam poslužila sok svima koji su došli. Ja sam pravila sam bakin kolač, ispričala nam je korisnica Sanja Dopuđa.

Dajana Geratović bila je zadužena za pravljenje soka.
– Ja sam cedila limun, pa sam stavila šećer i vodu. Posle toga sam sve promešala. Nije mi bilo teško, to je za goste, kazala je Dajana.
U dvorištu se nalazi plastenik gde smo posetili nekoliko korisnika, koji su u tom trenutku sadili paradajz i ljubičice.
– U plasteniku nam je odlično. Radimo sa nastavnicom, koja nam sve objasni i ja nju poslušam, kaže korisnica Daliborka Sretenović.
Suština je da korisnici izađu iz učionice i da razvijaju svoju motoriku, u prirodi.
– Cilj je da samostalno osete šta je humus, da ga dotaknu svojim prstima, da zasade biljke sami. Oni to zaista vole i zadovoljni su kada dođu. Oni dolaze redovno, među njima ima i onih koji su završili smer vrtlar i vole da provode vreme u plasteniku. To ih opušta, a mogu da kažem da je i meni veoma lepo sa njima, tvrdi stručni saradnik Gorica Bošković.
Radi unapređenja kvaliteta održavanja radionica i osposobljavanja korisnika za rad na razboju, nedavno je uručeno četiri nova stona razboja, kao donacija mitrovačkog Karitasa. Donacija je obezbeđena na osnovu partnerstva sa Udruženjem za osobe sa invaliditetom „Regoč“ iz Slavonskog broda i ŠOSO „Radivoj Popović“. Reč je o projektu Erasmus +, programske šeme koju finansira Evropska Unija.

Aleksandra Dražić

Unestite reč ili frazu koju želite da pronađete.