27.06.2024.
Društvo, Izdvojena vest

„VIDOVDANSKI SABOR SRBSKIH VITEZOVA“

Sećanje na rodoljube i junake


Lokalna samouprava posvećuje izuzetnu pažnju negovanju istorijskih tradicija i svake godine se obeležavaju svi najznačajniji datumi iz naše slavne istorije

U Rumi je 22. juna održan 11. „Vidovdanski sabor srbskih vitezova“ koji organizuje „Akademija vidovdanskih vitezova srbskih“, a manifestacija je, po tradiciji, započela prijemom u Gradskoj kući.
Predsednik Skupštine opštine Ruma Stevan Kovačević je pozdravio predstavnike Vojske Srbije, policije Srbije i Republike Srpske, udruženja koja neguju tradicije oslobodilačkih ratova, kao i članove porodica poginulih u njima.
On je istakao da se ovim okupljanjem, uoči velikog praznika Vidovdana, neguje sećanje na one najsvetlije primere patriotizma, rodoljublja i junaštva kojeg u našem narodu nikada nije falilo, ali nikada nije na odmet podsećati na njega.
– Pogotovo u ovom trenutku kada je srpski narod, ma gde živeo, izložen strahovitim pritiscima, ucenama, istorijskim izazovima na koje možemo da odgovorimo onako kako su odgovorili naši preci, samo ukoliko budemo negovali sećanje na one najhrabrije, najslobodoumnije, najodanije otadžbini, poručio je Kovačević.
Lokalna samouprava posvećuje izuzetnu pažnju negovanju istorijskih tradicija i svake godine se obeležavaju svi najznačajniji datumi iz naše slavne istorije.
– To radimo u saorganizaciji sa udruženjima koja neguju tradicije oslobodilačkih ratova u Rumi, posebno organizujemo sa radošću ovakve susret. Svesni smo da su oni značajni za negovanje uspomene na one koji su za slobodu i otadžbinu dali ono što je najsvetije, ali i kao podsetnik koji želimo da stavimo pred naše mlađe generacije, sa primerima da se na najboljim među nama uče, rekao je Stevan Kovačević.
O ciljevima ove Akademije, koja je osnovana pre 11 godina, govorio je Dejan Radović.
– Cilj je da mi ne zaboravimo te ljude, da oni dobiju makar i simbolično priznanje i da pokažemo da oni neće biti zaboravljeni i da će uvek biti deo nas, istakao je Radović i dodao da se od prošle godine „Vidovdanski sabor srbskih vitezova“ održava i u Republici Srpskoj. Ove godine je organizovan u Banjaluci, u manastiru Gomionica.
Neki ciljevi u narednom periodu su da se ova manifestacija proširi na sve one regione gde žive Srbi, patriote koji su spremni i dalje da se bore za Srbiju i srpstvo.
– Oni koji su spremni da ostvarimo taj neki naš cilj da Drina više nikad ne bude granica, već da bude kičma srpstva, poručio je Radović, najavivši da će se potruditi da sledeće godine Vidovdanski sabor organizuju i u Crnoj Gori.
Na prijemu u Gradskoj kući je govorio i potpukovnik u penziji, Goran Banović, pripadnik specijalnih jedinica MUP Srbije.
– Pokušavamo da promovišemo neke vrline, neke međaše za budući period, za buduće vreme. Ratova je bilo, Srbija i srpski narod su prošli kroz teške periode, izgubili dosta stanovništva, ali ratova ima i informacionih, medijskih, ekonomskih, finansijskih… Treba da budemo mudriji i pametniji da naša deca ratuju na tom polju napretka i boljeg života, istakao je Banović.
On je ukazao da ne treba zaboraviti i da je Srbija država svih njenih građana, pa iako su Srbi većina, tu žive i Mađari, Slovaci, Rusini i podsetio da je odziv Mađara i Slovaka bio do 95 procenata za poziv na regrutaciju, tako da svi zajedno treba da gradimo i čuvamo Srbiju.

Po prijemu, delegacije su položile vence na Spomen ploču Herojima Košara i Paštrika u istoimenom rumskom parku.
Potom je služen pomen za poginule u odbrambeno – otadžbinskim ratovima 1991-1999. godine, dok je centralna akademija održana u parohijskom domu Vaznesenjske crkve kada su uručena i brojna priznanja, nekima i posthumno.
S. Džakula

Unestite reč ili frazu koju želite da pronađete.