24.03.2023.
Aktuelno

GODIŠNjICA NATO BOMBARDOVANjA

I dalje bez odgovora na brojna pitanja

Na godišnjicu početka NATO bombardovanja naše zemlje, 24. marta, tačno u podne položeni su venci i cveće na spomen-obeležje petoro stradalih Mitrovčana u napadima. U Masarikovoj ulici okupili su se građani, ratni veterani, pripadnici vojske, brojih boračkih udruženja i predstavnici lokalne samouprave.

– Već 24 godine se nalazimo na istom mestu, istoga dana, da obeležimo datum za koji se nadamo nikada više neće ponoviti. Postavljamo isto pitanje sve ove godine. Zašto? Zašto je tada najveći vojni savez sebi dao za pravo da bez najave i odluke Saveta bezbednosti učini agresiju na jednu nezavisnu, malu državu u srcu Evrope? Odogovor na ovo pitanje nismo dobili. Naša je obaveza da očuvamo sećanje i da budućim generacijama to prenesemo, izjavio je Bogdan Kuzmić, pomoćnik gradonačelnice Sremske Mitrovice.

Bombardovanje je trajalo od 24. marta pa sve do devetog juna 1999. godine, kada je okončano potpisivanjem Vojnotehničkog sporazuma u Kumanovu. Tri dana nakon toga, vojne snage SRJ počele su povlačenje sa prostora Kosova i Metohije.

– Trebalo bi u većoj meri da poštujemo svoju istoriju, da namse ona ne bi ponovila i da povučemo iskustva iz svih dosadašnjih ratova, kojih je bilo veoma mnogo. Poželeo bih da brojne generacije ne saznaju šta je rat. Iz tog razloga smatram da bi bilo dobro da se za rat svi pripremamo, ako hoćemo mir. To znači da budemo obučeni i osposobljeni, jer samo tako nećemo biti lak plen neprijatelju, rekao je Sava Grujičić, potpredsednik SUBNOR-a Sremska Mitrovica i predsednik GO Rezervnih vojnih starešina.

Za skoro tri meseca bombardovanja je teško je razorena infrastruktura, privredni objekti, škole, bolnice, medijske kuće,  spomenici kulture, crkve i manastiri, kao i imovina građana. Procenjuje se da je život izgubilo između 1.200 i 4.000 civila.

 

A. D.

Foto: B. T.

Unestite reč ili frazu koju želite da pronađete.