29.09.2022.
Kolumna: Mrtav ugao

MRTAV UGAO

Nikad jači

Konačno, za sve ljubitelje košarke dolazi ono pravo. Dobro, imali smo Evropsko prvenstvo na kojem smo se proveli kao bosi po trnju. Posle velikog razočarenja i depresije usled italijanskog šamara, dolazi period klupske košarke koja bi, barem u teoriji, trebalo da izbriše sećanje na septembarsko posrnuće naših asova.

Počinje regionalna ABA liga, a odmah za njom i takmičenje u Evroligi koje se u Srbiji sa nestrpljenjem iščekuje. Razlog je već svima poznat – učešće naša dva najveća kluba u najelitnijem evropskom takmičenju.

Ali krenimo redom. Čini se da ABA liga nikad u istoriji nije bila jača. Već i vrapci na grani znaju da su se i Partizan i Zvezda silno pojačali i da će svakako akcenat biti na okršaju ove dve ekipe, kako u ABA ligi, tako i u Evropi. Međutim, treba napomenuti da se i drugi klubovi dobro spremaju za početak sezone. Kada se baci pogled na sastave pojedinih ekipa, iznenađujuće je mnogo poznatih imena iz domaće, ali i evropske košarke.

Pored Zvezde i Partizana, tu je svakako i podgorička Budućnost koja je, čini se, iz sezone u sezonu sve jača. Sa novim trenerom Vladimirom Jovanovićem, Crnogorci imaju velike ambicije, mada su svesni da trenutno srpskim klubovima teško može da se prismrdi. Ipak, sezona je duga, i svakako da će se večiti prilično trošiti na utakmicama Evrolige. Na Budućnosti je da iskoristi svaku grešku rivala i pokuša da iznenadi. Otežavajuća okolnost im je to što su se skupili tek petnaestak dana pred početak sezone, s obzirom na to da je veliki deo ekipe učestvovao na Evropskom prvenstvu. Sama ta činjenica, pak, dovoljno govori o snazi njihovog sastava.

Cedevita već godinama slovi za ozbiljnu ekipu koja može da se umeša u borbu za vrh tabele, a njima treba pridodati i Igokeu i FMP. Naravno, Zvezda i Partizan su apsolutni favoriti u ovom takmičenju, ali će biti zanimljivo videti kako će izgurati sezonu u ligi koja je sve jača. A ambicije u Evropi rastu.

Kada smo kod Evrope, ovogodišnje takmičenje u Evroligi će sigurno privući najviše pažnje u Srbiji, još od perioda kada su crno – beli pod vođstvom Duleta Vujoševića pravili odlične rezultate i skidali skalp evropskim velikanima.

Sada je situacija ipak mnogo drugačija. Više novca je u igri, a koliko vidimo, naši klubovi se sve više okreću strancima. Posebno Partizan, koji je uvek bio rasadnik srpskih talenata. Kako sada stvari stoje, Željko Obradović je pogazio reči koje je svojevremeno izgovorio, a ticale su se mladih igrača i njihove uloge u timu. Trenutno ga baš zabole za rad sa našim klincima. Treba mu trofej. I to odmah.

U tom duhu je Partizan i sastavio ekipu. Mnogi već sada stidljivo provlače tezu da im je ambicija fajnal for Evrolige. Naravno, dug je put dotle, ali s obzirom na to kakvim igračima raspolaže naš klub, i uzevši u obzir ko je Željko Obradović, ništa nije nemoguće.

Crvena Zvezda je krenula u predsezonu sličnim putem. Dovedena je gomila pojačanja, a jedina razlika je što su dali šansu mladom treneru Vladi Jovanoviću. Upravo u tome leži enigma: da li će se crveno – beli ponovo mučiti na evropskoj sceni, ili će mladi stručnjak pronaći dobitnu kombinaciju i zajedno sa svojom ekipom biti faktor u Evroligi.

Svakako da će posebna poslastica biti evroligaški dueli između naša dva najveća kluba. Čitava Evropa će imati priliku da se uveri da se u Srbiji najvatrenije prati košarka. Posebno će oči biti uprte u grobare koji, za razliku od fudbala, imaju ogromnu bazu košarkaških navijača. S toga ne čudi i podatak da su oborili rekord Evrolige po broju prodatih sezonskih karata, a mečevi će se igrati u Areni. Čeka nas spektakl.

Treba spomenuti i to da je Srbija dobila još jedno „pojačanje“ u evropskoj košarci. Naš slavni košarkaš, Dejan Bodiroga je novi predsednik Evrolige. Činjenica koja svakako zvuči kao veliko priznanje srpskoj košarci. Naravno, ne treba očekivati nikakve ustupke i povlastice. Previše je to ozbiljno takmičenje. Od njega se očekuje da konačno pronađe zajednički jezik sa čelnicima FIBA i pokuša da reši pitanje glupavih prozora i izostanka najvećih reprezentativnih zvezda tokom kvalifikacija za velika takmičenja.

U svakom slučaju, što se košarke tiče, sada počinje ono pravo. A ubrzo će i cirkus zvani NBA. Pa ko šta voli.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Required fields are marked *

Unestite reč ili frazu koju želite da pronađete.