12.08.2021.
Kolumna: Mrtav ugao

MRTAV UGAO

Otrežnjujući šamar

Leto je, vreme godišnjih odmora, na nebu gori zvezda, a naši fudbalski klubovi se po običaju pate po raznim vukojebinama pokušavajući da se domognu nekog od evropskih takmičenja. Čekajući taj dan da se neki naš klub direktno plasira u Evropu, bez obaveze da se cima na ovim nesnosnim vrućinama, generacije su omatorile.

Prošle nedelje su sva četiri srpska kluba napravila korak dalje u kvalifikacijama za evropska takmičenja. Rezultat vredan pažnje. I ako se od naša dva najveća kluba to i očekivalo, posebno je lepo videti kada Čukarički i Vojvodina prođu dalje u kvalifikacijama.

Čukarički je posle nerešenog ishoda u Beogradu, pobedio azerbejdžansku ekipu za koju naravno niko od nas do sad nije čuo – Sumgait. Pobedom od 2:0, plasirali su se u treće kolo kvalifikacija za Ligu konferencije, novo takmičenje osnovano iz razloga da i sirotinja oseti malo evropske akcije. U narednoj rundi čeka ih švedski Hamarbi.

Voša jenapravila isti uspeh kao i Čuka. U Novom Sadu je pao izvesni Panevežis, predstavnik litvanskog fudbala. Ako tako nešto i postoji. Elem, Novosađani su se patili protiv bratije sa Baltika, ali su prošli dalje, što je najbitnije. U trećem kolu Lige konferencije čeka ih austrijski LASK.

U istom takmičenju, Partizan je potvrdio dominaciju nad slovačkom Dunajskom Stredom i pobedama u oba meča overio plasman u sledeću rundu. Stiče se utisak da trener Stanojević radi dobar posao u Partizanu i jedan je od retkih domaćih trenera koji kad zine, ume da kaže nešto pametno. U nastavku ih čeka duel sa potencijalnom nagaznom minom – ruskim Sočijem.

Inače, crno-beli su ostali bez golmana Vladimira Stojkovića, koji je napustio Partizan i svoju sreću i dodatnu lovu traži u Saudisjskoj Arabiji. U patetičnoj objavi prilikom rastanka, dečko koji i pored bogate fudbalske karijere, ne može da se pohvali nekom popularnošću i harizmom, koristio je floskule kao što su „ljubavi moja hvala ti za sve“ i „odlazim, a volim te“. Putuj igumane i nadaj se da Arapi ne umeju da prebace živi zid.

Crvena Zvezda je u Beogradu rasturila kazahstanski Kairat. Nije bilo mnogo ljudi koji su bili sigurni u Zvezdin prolazak dalje u kvalifikacijama za Ligu šampiona. Nekako su crveno-beli delovali tromo i neuigrano na početku sezone i mnogi su se plašili da bi već u prvom kolu kvalifikacija mogli dobiti po ustima.

Utakmica u Beogradu i pobeda od čak 5:0 pokazala je da su, ipak, ekipe iz pripizdina poput Azerbejdžana, Kazahstana i ostalih bivših sovjetskih republika, teški amateri. Čak i u poređenju sa našim fudbalom.  Sa druge strane, treba odati priznanje Zvezdinim igračima, koji su u nehumanim uslovima i po nesnosnoj vrućini održali čas svojim kolegama iz Kazahstana. Dobra stvar je to što je veliki deo ekipe ostao na okupu i u ovoj sezoni i uz još koje pojačanje, Beograđani mogu da se nadaju da će ponoviti uspeh iz prethodne sezone.

Najveći utisak prošlonedeljnog evropskog loptanja jeste atmosfera na Zvezdinom stadionu. Sticajem okolnosti koje su tako tipične za naš fudbal, a sve zbog kazne koju je naš klub popio prošle sezone, deca iz raznih delova Srbije i Republike Srpske su dobila priliku da prisustvuju utakmici u Beogradu. Bilo ih je preko 20.000. Kadrovi dece koja ushićeno prate utakmicu i navijaju svih 90 minuta, praveći pritom specifičnu buku, ostavili su u drugom planu i igru i rezultat. Mislim da je malo ljudi ostalo ravnodušno na ovaj prizor. Opterećeni morem raznih dnevno-političkih sranja, previranja, međusobnih optužbi, odsečenih glava, talasa korone i ostalih pizdarija, mnogi su zaboravili koliko je malo potrebno za sreću. U očima te dece se videla čista i neiskvarena radost, jer je većina njih do sada imala priliku da gleda svoje idole samo preko malih ekrana. Otrežnjujući šamar.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Unestite reč ili frazu koju želite da pronađete.