Molersko fasadersko preduzeće
…
SEDNICA ŠTABA ZA VANREDNE SITUACIJE
Epidemiološka situacija vanredna, na snazi nove mereNa sednici Štaba za vanredne situacije, koja je održana 19. marta, donete su nove odluke o radnom vremenu, pa u skladu sa njima sve zanatske radnje (krojači, obućari, stolari, sajdžije…), cvećare i optičarske radnje mogu raditi do 21 čas. Ova odluka se ne odnosi na restorane, kafiće i butike. Takođe, na sednici su izneseni podaci o epidemiološkoj situaciji u Sremu i Sremskoj Mitrovici. Kako je rekla direktorka Zavoda za javno zdravlje dr Nada Zec Petković, 19. marta u Sremu je registrovano ukupno 1440 aktivnih slučaja infekcije kovid-19, od toga je 333 u Sremskoj Mitrovici. Prema rečima načelnika Opšte medicine dr Adila Elhaga vakcinacija u Sremskoj Mitrovici protiče dobro, a zaključno sa 19. martom prvu dozu vakcine je primilo 19.669 građana, a drugu dozu 13.077. U Opštoj bolnici se u kovid-delu nalazi 70 pacijenata, 19 je na respiratoru, a jedno lice je na kiseoničkoj potpori.
Kako je rekla gradonačelnica Svetlana Milovanović, odluke o novom radnom vremenu ne obuhvataju klubove, splavove, kladionice, kockarnice.
– Takođe, odluka se ne odnosi na igraonice, kozmetičke i frizerske salone, salone lepote, muzeje, pozorište, galerije, fitens centre, teretane, spa centre i bazeni i to znači da ti privredni subjekti i dalje ne rade. Takođe, i dalje mogu da rade apoteke, uključujući poljoprivredne apoteke, benzinske pumpe u obavljanju delatnosti prodaje goriva, prodavnice prehrane, ugostiteljski objekti koji dostavljaju hranu, zatvorene i otvorene pijace, objekti brze hrane mogu da obavljaju šaltersku prodaju do 21 čas, kiosci i trafike. Pored toga, javne ustanove i preduzeća, kao i privredna društva i dalje mogu redovno da rade, rekla je Svetlana Milovanović.
U Sremskom okrugu je, prema rečima dr Zec Petković, 18. marta registrovano 143 nova slučaja kovid-19 infekcije.
– Od tog broja je u Sremskoj Mitrovici registrovano 18, Staroj Pazovi 54, Rumi 22, Inđiji 13, Irigu osam, Šidu 15 i Pećincima 13 novih slučajeva infekcije. Broj registrovanih aktivnih slučajeva u Staroj Pazovi je 506, Rumi 200, Inđiji 146, Irigu 45, Šidu, 121 i Pećincima 89. Epidemiološka situacija je i dalje vanredna sa tendencijom porasta broja novoobolelih, i to sa visokom stopom oboljevanja. U strukturi obolelih dominiraju lica koja su dijagnostikovana na brzom antigenskom testu, a broj lica koji je dijagnostikovan PCR testom je dosta manji u odnosu na prethodni period. Radi se o licima starosne dobi od 30 do 50 godina života, to jest, o licima koja su socijalno aktivna, kao i radno aktivnim osobama, koje mogu da budu rezervoari i prenosioci ove bolesti, rekla je dr Nada Petković Zec.
Ona je tom prilikom najavila da Zavod za javno zdravlje očekuje da dobije posebne testove na određivanje specijalizovanih antitela kod lica koja su vakcinisana.
Dr Adil Elhag je rekao da je 18. marta ukupno pregledano 43 osobe u Kovid-ambulanti.
– Od toga je 12 bilo antigen pozitivnih, a u kontrolnoj Kovid-ambulati imali smo 79 pregleda. Dominiraju blage kliničke forme. Naglasio bih da smo 18. marta imali mali problem sa „Sputnjik“ vakcinom. Došlo je do greške u broju doza, tako da smo imali šest ljudi koje smo morali vratiti, a njihov termin za vakcinaciju je 19 mart, rekao je dr Elhag.
Komunalni inspektor Miloš Madžić je rekao da su se Mitrovčani u proteklom periodu pridržavali svih propisanih mera.
– Od dana stupanja novih mera na snagu, od kada ugostitelji i tržni centri ne rade, od 17. do 19. marta obavljena su 402 inspekcijska nadzora, u toku kojih nije uočen nijedan prekršaj niti je bilo potrebe za upozorenjem, tako da možemo reći da su svi naši sugrađani ispoštovali mere za taj period, rekao je Madžić.
Zamenik gradonačelnika Petar Samardžić je najavio isplatu pomoći ugostiteljima.
– Reč je o pomoći ugostiteljima u visini od 50.000 dinara. Preko 100 zahteva što seoskih, što gradskih ugostitelja je pristiglo po javnom pozivu koji smo propisali i namenili za pomoć ugostiteljskom sektoru. U pitanju su kafići, restorani, hamburgerije, prodavnice brze hrane, dečje igraonice. Mahom su to privredni subjekti koji su u toku epidemije pretrpeli velike poteškoće. Upravo je to jedan od razloga zbog kojeg smo se odlučili da pomognemo ugostiteljima. U pitanju je 85 gradskih ugostiteljskih objekata, 12 seoskih, šest zahteva nije ispunilo propisane uslove i kriterijume javnog poziva. Paralelno sa ovim, sprema se isplata sredstava jednokratne pomoći svečanim salama, a spremaju se i nove linije pomoći u oblasti turističko-ugostiteljskog sektora. Svima koji poštuju propisane epidemijske mere, stoga pozivam sve subjekte, ugostiteljske subjekte, privrednike na jednu disciplinu i kolektivnu odgovornost kao i do sada, rekao je Samardžić.