Kolumna: Mrtav ugao, Sport

Patnja

Ako ste želeli da uludo utrošite nekoliko sati svog života, mogli ste to uraditi gledajući Zvezdu i Partizan u evropskim kvalifikacijama prošle nedelje. Bolidi poput mene su odgledali ovu patnju, da ne bi morali oni koji su bili dovoljno mudri i radili neke pametnije stvari.

Zvezda neće igrati Ligu šampiona ove sezone. A i ne treba. Realno, imao je beogradski klub mnogo sreće u kvalifikacijama prethodnih godina, red bi bio i da jednom dobiju po tamburi. E sad, to što ih je zveknula neka tamo Omonija sa Kipra, to je sad već druga priča.

Crveno – beli su, posle mučne utakmice i produžetaka, ispali na penale. Primili su pacerski gol iz kornera, koji ni slučajno nije splet nesrećnih okolnosti, kako su mnogi isticali. Treba da budeš baš  majstorčina pa da primiš gol praktično direktno iz kornera, i to na prvu stativu. Sramota.

Crvena zvezda je uspela da se vrati u meč i izjednači do poluvremena, ali to j sve što smo videli od našeg tima. Evidentno je da nemaju snage i da su se vukli po terenu u poslednjih 20 minuta meča. Na kraju, produžeci, pa penali i doviđenja Ligo šampiona.

Mnogo stvari je ovde upitno. Pre svega, vratio bih se na momenat kada je Zvezda šutnula Vladana Milojevića, čoveka koji ih je dva puta zaredom odveo u Ligu šampiona. Na njegovo mesto su doveli našu legendu Dejana Stankovića, koji nema jedan dan staža kao prvi trener neke ekipe. Treba reći da je Zvezda, sa Milojevićem na čelu, mogla fizički da se nosi sa ostalim evropskim ekipama. Ova Stankovićeva ima snage za 70 minuta.

Inače, u beogradski klub se u poslednjih tri godine slilo 100 miliona evra. Gde su pare? Pitajte Terzu mađiju. Dovodi se neki Falćineli. Deki Stanković koji, uzgred budi rečeno, izgleda kao da bi mu dobro došla jedna doza lasiksa, je ovom nesretniku odmah uvalio da puca penal, a vidi se da dečko ne zna gde bije. Naravno da ga je promašio. Ovakav početak u novom klubu mu stvarno nije trebao. Treba li napomenuti da je Zvezda veći deo meča igrala bez špica? I da su tog nesretnog italijanskog napadača doveli tek pre neki dan. Pa šta ste gospodo čekali do sad?

Bilo kako bilo, Crveno – beli će pokušati nešto da naprave u kvalifikacijama za Ligu Evrope. Ukoliko bi se plasirali u grupnu fazu, to bi bila premija za ovaj tim. Kao i za svaki drugi sa ovih prostora. Nije Liga šampiona za nas.

Partizan  je dušu ispustio u Moldaviji. Na kraju, penal u produžecima i mršava pobeda od 1:0 nad timom kojem ni ime ne umem da izgovorim. Moram priznati da me je ova utakmica, posle one Zvezdine, načisto dotukla. Ne znam šta je bilo veće mučenje – gledati onaj antifudbal ili slušati antikomentatora na RTS-u.

Što se fudbala tiče, sve je bilo jasno od početka. Nesrećni Moldavci su se grčevito branili i na momente pokazivali znake teškog amaterizma. Postavlja se pitanje, kome će Partizan uspeti da umuva gol kada ovim pacerima nije uspeo za 90 minuta. Idu na belgijski tim Šarlroa u nastavku kvalifikacija i, ako ovako budu igrali, mogu se pozdraviti sa Evropom.

Poseban atak na zdrav razum je bio osvedočeni grobar Peđa Strajnić i njegovo komentarisanje meča. Posle 120 minuta slušanja njegovog depresivnog i krajnje subjektivnog vođenja utakmice, čovek izgubi volju za životom. Klasičan primer one izreke da uvek može gore, jer smo svi mislili da su odlaskom Nedeljka Kovinjala u penziju, nestale sve naše frustracije vezane za prenose utakmica naših timova u Evropi.