Konkurs za novinarsku nagradu „Vladimir Vlada Ćosić“
- 29.04.2022. | m-novine.com
Kraj godine je uvek prilika da se sumira šta je urađeno, uoči šta je propušteno i planira šta dalje u novoj godini. Naravno, to važi i za lokalnu samoupravu, pa je to i tema našeg intervjua sa Slađanom Mančićem, predsednikom Opštine Ruma.
M NOVINE: Ovaj razgovor započinjemo pitanjem koje se tiče investicija. Koje su najvažnije investicije koje su došle u rumsku opštinu u ovoj godini i koliko su one doprinele da se smanji broj nezaposlenih?
SLAĐAN MANČIĆ: Mogu da kažem da je 2015. godina za rumsku opštinu u ovom pogledu bila izuzetno dobra. Poznato je da smo ove godine svečano otvorili pogon „Kalcedonije“, potom kinesko-danske kompanije „Everest prodakšn“, privodi se kraju izgradnja francuske firme „Hačinson“ koja će sa radom početi krajem januara naredne godine. Potpisan je ugovor sa „Sinovejšn grupom“, a izgradnja će početi naredne godine. Oni su uplatili avans za 9,5 hektara zemljišta koje su kupili, tako da je realno da ta gradnja počne. Sve ovo je uticalo da se smanji broj nezaposlenih u našoj opštini, ali i na povećani priliv sredstava u naš budžet. Svi žele da rade i da od svojih plata izdržavaju svoje porodice, tako da, prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje, zaključno sa novembrom ove godine smanjen je broj nezaposlenih za 575 lica. Sada imamo na evidenciji 5.707 lica, znači imamo trend pada broja nezaposlenih. I u narednoj godini očekujemo nova zapošljavanja, jer sve ove kompanije koje su počele ili tek treba da počnu sa radom, sada ne rade punim kapacitetima, ugovorom je njihov rok tri godine.
Zanimljivo je da su kompanije koje su počele sa radom ili će tek početi, najavljuju da bi povećale površine svojih prvobitno planiranih pogona, ali i povećale broj predviđenih radnika.
Jeste. „Kalcedonija“ radi sa trećinom kapaciteta i ima trenutno 300 zaposlenih, a ugovoreno je da treba da zaposle preko 600 lica. Oni su u poslednje vreme počeli sa dodatnim upošljavanjem i samo za dve nedelje su zaposlili pedesetak radnika. Po otvaranju „Everesta“ jedan broj radnika je otišao od njih u „Everest“ zbog veće plate, tako da su i oni reagovali povećanjem cene rada, pogotovo za šnajderke – majstorice. U „Everestu“ trenutno radi 130 zaposlenih, a imamo obećanje da bi do kraja godine trebalo da se primi isto toliko radnika. Podsećam, planom je predviđeno da se u nepalskoj fabrici testenina zaposli minimum 500 radnika u prvoj fazi. „Hačinson“ me je izuzetno prijatno iznenadio, kako brzinom izgradnje pogona, ali oni su već zaposlili i preko 50 radnika koji su u Poljskoj na obuci. Imam informacije iz Poljske da su zadovoljni i platama i smeštajem. „Hačinson“ ima obavezu da uposli 200 radnika.
Ono što je osnova za privlačenje investitora su radne zone, ali dobro infrastrukturno opremljene. Tu se već dosta radi, ali će se i dalje raditi.
Mi smo dosta odmakli u opremanju radnih zona, a najatraktivnija je „Rumska petlja“ sa 228 hektara, na izuzetno dobrom geografskom položaju u koju je, do sada dosta uloženo. Ona je dobila već izgled kakav treba da imaju industrijske zone ne samo kod nas, nego i u svetu. Bili smo nedavno u Nemačkoj i posetili smo jedan industrijski park i video sam da nema baš neke razlike u izgledu zona. Svaki investitor želi da dođe tamo gde ima struje, vode, gasa, puteva, dakle sve ono što mu je potrebno. I dalje ćemo ulagati u „Rumsku petlju“, jer opremamo blok po blok. Veliku podršku za to smo dobili iz Ministarstva privrede, dobili smo dva puta sredstva, ukupno 28 miliona, a iz Uprave za kapitalna ulaganja Vojvodine dobili smo nedavno pet miliona dinara za završni sloj asfalta na pristupnom putu u radnoj zoni. U ovoj godini je ukupno preko 100 miliona dinara uloženo u infrastrukturu na „Rumskoj petlji“.
Od prodaje građevinskog zemljišta i druge nefinansijske imovine slila su se i značajna sredstva u opštinski budžet. Ta sredstva su korišćena za infrastrukturu u gradu, ali i u selima.
Mi smo iz ovih izvora zaključno sa devet meseci prihodovali oko 103 miliona dinara. Pola tih sredstava smo uložili u „Rumsku petlju“, a ostalo u gradske i seoske mesne zajednice. Preko Direkcije za izgradnju Rume smo uložili u objekte, održavanje, komunalnu infrastrukturu preko 350 miliona dinara. Osetio se taj veći priliv, a rebalansom smo odredili dodatnih 20 miliona dinara za održavanje putne infrastrukture, pojačali određene pozicije za ulaganje u sport, verske objekte, školama smo dosta izlazili u susret. Mislim da ravnomerno treba da se razvijaju i grad i sva naša sela. Tako će biti i ubuduće.
Za sport se planira u narednoj godini duplo više, dosta se ulagalo u škole, kao i zdravstvo.
Pored redovnih ulaganja u zdravstvo, tu je cifra preko 13 miliona dinara, potpisali smo i niz ugovora sa Domom zdravlja koji se tiču raznih projekata poput borbe protiv raka, pomoć trećem dobu, sve njihove aktivnosti smo podržali, a to ćemo raditi i ubuduće. Ova godina nam pokazuje da možemo bolje i više, nalog sam dao svim načelnicima da sve pozicije moraju biti više u narednoj godini, tako se podiže kvalitet života, i bolji uslovi u Domu zdravlja i ambulantama, školama, sportu, a to možemo uraditi samo ako se i sredstva za ove oblasti povećavaju.
Nova radna mesta omogućavaju ljudima da zarade i sami vode brigu o svojim porodicama, ali ima i onih koji to objektivno ne mogu. Kakva je situacije ove godine bila kada je socijalna politika u pitanju?
Preko 111 miliona dinara opredeljeno je za oblast socijalne zaštite, od projekata pomoći deci sa smetnjama u razvoju, personalnih asistenata, gerontodomaćica, svi programi koji su planirani budžetom su ispoštovani. Imamo veliki broj korisnika socijalne pomoći, po meni dosta ljudi ima kojima je ta pomoć neophodna, ali ima i nekih koji to zloupotrebljavaju, i tu bi trebalo možda uraditi reviziju. Trebalo bi da onaj ko hoće da radi dođe do radnog mesta, ali je bilo i kalkulacija kod nekih da im je bolje da primaju socijalnu pomoć koja je nekih tridesetak procenata niža od neke plate, pa bi tu malo trebalo uvesti reda, koliko i da li ima korisnika koji bi mogli da rade.
Bazen je ove godine počeo da radi, bilo je dosta lepog vremena i puno građana koji su išli na bazen.
Bazen se gradio tri godine i utrošeno je 3,2 miliona evra. Mi smo ga otvorili, uz neka saplitanja i pozicije i opozicije 4. jula. Sreća da je bilo izuzetno toplo vreme tako da se pokazalo da je to bio pun pogodak. Rumljani su zaista u velikom broju bili svakog dana na bazenu. Razmišljamo da bazen u toku 2016. godine pokrijemo balonom, to sada svi rade i to je jeftinija varijanta koja košta između 15 i 20 miliona dinara. Trudićemo se da obezbedimo ta sredstva kako bi bazen mogao da radi cele godine, jer imamo postrojenje koje zagreva vodu.
Koji su osnovni pravci aktivnosti lokalne samouprave u narednoj godini?
Mnogo toga planiramo, bio je i projekat participativnog budžetiranja, a ti projekti će biti uvršteni u projekciju budžeta. Ono što sam naglašavao, sve što smo planirali u ovoj godini ćemo i realizovati. Zaključno sa novembrom 2015. godine nam je punjenje budžeta na preko 1,3 milijarde dinara, biće malo problema zbog kašnjenja licitacije za poljoprivredno zemljište i tu će biti manje sredstava no što smo planirali, ali to nije bilo do nas nego zbog nekih problema u Ministarstvu poljoprivrede. Za licitaciju imamo preko 1.700 hektara. Takvo punjenje budžeta nam je omogućilo da sve ono što smo planirali i odradimo. Samo smo u prethodna dva – tri meseca pustili 150 miliona investicija, sve iz budžeta, od Ulice Miše Uboje, 20 miliona za pojačano održavanje infrastrukture, 20 miliona za rekonstrukciju Gradske pijace, 21 milion za atarske puteve, asfaltiraju se ulice u selima, čistili smo kanalsku mrežu, dakle dosta posla je bilo, finansiramo rad mesnih kancelarija, redovna su davanja u školama ono što je naša obaveza prema njima, nema dugovanja prema javnim preduzećima, dobavljačima… U narednoj godini to dakle može da bude samo još bolje.
Na kraju razgovora, šta biste poželeli građanima rumske opštine?
Želim im mnogo zdravlja, porodične sreće, oni koji očekuju posao obećavam da će i toga biti, samo molim za malo strpljenja, trudićemo se da se što više njih zaposli.
Smilja Džakula
Tagovi: