25.06.2020.
Ekonomija

ZAVRŠNA KONFERENCIJA „EXCHANGE 5“ U BEOČINU

Šid i Beočin unapredili upravljanje opštinskom imovinom

Opštine Beočin i Šid i Centar za ravnomerni regionalni razvoj „CenTriR“ su 19. juna organizovale konferenciju za medije na kojoj su predstavljeni rezultati projekta „Imovina lokalne samouprave-važna karika lokalnog ekonomskog razvoja Faza II“, koji se realizuje u okviru programa „Exchange 5“. Kako je rečeno na konferenciji, opštine Beočin i Šid su u proteklih 18 meseci napravile osnovu kako bi unapredile postojeći sistem upravljanja imovinom u javnoj svojini i to sa ciljem podsticanja lokalnog ekonomskog razvoja i unapređenja pružanja usluga građanima i privrednom sektoru. Uz pomoć Centra za ravnomerni regionalni razvoj, obe opštine su unapredile lokalni pravni okvir za raspolaganje opštinskom imovinom, ojačale kapacitete lokalnih službenika i korisnika opštinske imovine u vezi sa raspolaganjem i korišćenjem, nabavile računarsku opremu i nadogradile softver za vođenje evidencije imovine, sprovele popis i ažurirale opštinsku evidneciju nepokretnosti u javnoj svojini, upisale podatke o opštinskoj imovini u centralni registar koji vodi Republička direkcija za imovinu, te utvrdile tržišnu i knjigovodstvenu vrednost imovine i izradile projektno-tehničku dokumentaciju za ozakonjenje bespravno sagrađenih objekata sa ciljem upisa prava javne svojine na njima.

Prema rečima Maje Gudurić, članice Opštinskog veća za privredu, poljoprivrednu, ruralni razvoj, komunalne delatnosti i infrastrukturu U Beočinu, realizacijom projekta „Exchange 5“ ova opština će imati višesturke koristi.

– U okviru ovog projekta uspeli smo da popišemo 4500 nepokretnosti u našoj opštini. Među tim nepokretnostima se nalaze za našu opštinu značajni objekti, kao što je osnovvna škola u Čereviću sa školskim igralištem, turističko-informacioni centar u Banoštoru, domovi kulture u Lugu i Suseku. Snimljeno je 10,2 kilometara vodovodne mreže i predata je dokumentacija za upis u katastar podzemnih vodova.Takođe, pripremljena je projektno-tehnička dokumentacija za 10 bespravno sagrađenih objekata kako bi se započeo postupak ozakonjenja. Popisano je 120 objekata visoke gradnje i ažurirana je opštinska evidencija nepokretnosti u javnoj svojini. Formirana je evidencija građevinskog i drugog zemljišta u svojini Opštine Beočin, procenjena je tržišna vrednost za 68 objekata i 25 parcela. Sada Beočin ima utvrđenu tržišnu vrednost za sve objekte visoke gradnje u javnoj svojini. Realizacijom ovog projekta Beočin sada ima konkretnu sliku o svojoj imovini  i njenom stanju. Odnosno, opština Beočin sada jasno zna sa čim raspolaže, rekla je Maja Gudurić.

Branimirka Riđošić, šefica Kancelarija za lokalni ekonomski razvoj opštine Šid, istakla je da je ova opština kroz projekat „Exchange5“ konačno završila evidentiranje kompletne javne svojine.

– Na ovaj način unapređen je pravni okvir, urađena je procena preko 80 objekata i preko 30 građevinskih parcela koje su upisane u knjigovodstvenu evidenciju nepokretnosti našeg budžeta. Napravili smo projektno-tehničku dokumentaciju za pet objekata javne namene. To su objekti u postupku ozakonjenja. Projekat je doprineo tome da opštinskom imovinom sada raspolažemo na efikasniji i transparentniji način. Takođe, sada svoje lokalne tekuće probleme možemo samostalno da rešavamo, rekla je Branimirka Riđošić, koja je dodala da  opštine Beočin i Šid kroz realizacijy projekta „Exchange 5“ sada  prihodima od javne imovine mogu da doprinesu lokalnom ekonomskom razvoju.

Vanesa Belkić, izvršna direktorka Centra za ravnomerni regionalni razvoj, navela je da je ta organizacija koordinisala rad projekta i tim koji je učestvovao u njemu.

– Pratili smo procedure Evropske unije, izveštavali smo Stalnu konferenciju gradova i opština. Kao organizacija smo pomogli opštinama mnogo u smislu osmišljavanja projektnih aktivnosti kako bi druga faza projekta bila daleko kompleksnija u odnosu na prvu, u kojoj smo uradili osnovni popis imovine i koordinirali osnovnu bazu podataka. Sada smo to nadogradili aktivnostima koje se odnose na terenski popis imovine i procenu njene vrednosti, izradu projektno-tehničke dokumentacije za ozakonjenje objekatai slično, rekla je Vanesa Belkić.

Generalni sekretar Stalne konferencije gradova i opština Đorđe Staničić ovom prilikom je ukazao da se kroz ovakve projekte lokalne samouprave osnažuju.

– Konkretno, u ovoj fazi projekta specifičnost je bilo popisivanje i procena javne imovine koja je na korišćenju lokalne samouprave. Sve je to urađeno u znatno većem procentu od planiranog. Sigurno je da će se benefiti od ovoga videti u narednim planskim dokumentima koje će obe opštine doneti u skladu sa novim Zakonom o planskom sistemu. To znači da će se sada moći planirati investicioni radovi na opštinskoj imovini, da se ulažu budžetska sredstva na kvalitetniji način. Građani i privrednici će moći na sajtu opštine da vide šta je u ponudi, planiranje radnih i industrijskih zona i sličnog. To je u ovom projektu dobilo pravne podloge, a to je nedostjalo obema opštinama, rekao je Staničić.

Z. Popović

foto: B. Tucaković

Unestite reč ili frazu koju želite da pronađete.