11.07.2019.
Društvo

KAZNENO POPRAVNI ZAVOD SREMSKA MITROVICA

Pokazna vežba „Šapa u ruci“

Kazneno popravni zavod (KPZ) organizovao je u sredu 3. jula, pokaznu vežbu rada osuđenih lica sa psima, u sklopu programa resocijalizacije i rehabilitacije osuđenih lica pomoću interaktivnog odnosa sa psima iz azila, koji ovde postoji od novembra 2017. godine. Reč je o najuspešnijem programu resocijalizacije u zapadnoj penološkoj praksi, pre svega u američkim zatvorima sa najstrožim režimom, zatim u Španiji i Škotskoj, da bi pre pet godina započeo i u Srbiji.

Osuđenici rade u prihvatilištu za pse, pripremaju ih za udomljavanje čime stiču i profesionalne veštine. Na ovaj način otklanja se i problem pasa lutalica u Sremskoj Mitrovici.

Posle trijaže u karantinu od 15 dana, psi ulaze u program koji traje deset nedelja. Komandir Predrag Balanac nam je pojasnio detalje programa.

– Program, kroz koji je do sad prošlo 74 lica ima psihološku podršku, teorijski i praktični deo. Svaki osuđenik ima po  jednog psa sa kojim provede  po dva sata na poligonu. Predavanja drže profesori Veterinarskog fakulteta iz Beograda, tako da na kraju programa ova lica dobijaju diplomu – sertifikat, sa kojim mogu kasnije da se uposle u odgajivačnicama, pansionima i prihvatilištima. U planu je i obuka za šišanje pasa – rekao je komandir Balanac i dodao, da neretko porodice ovih osuđenika udome pse iz ovog programa.

Projekat se realizuje u saradnji sa lokalnom samoupravom Grada, Misijom OEBS u Srbiji i nemačkom nevladinom organizacijom „Help“.

Maša Bubanj, program menadžerka za ekonomski razvoj nemačke organizacije „Help“ je rekla da se ovaj program sprovodi već pet godina u 10 zatvora u Srbiji i daje dobre rezultate.

– Radi se i program za postpenalni prihvat, a do sada je u inovativne programe uloženo milion evra, finansiranjem nemačke Vlade u saradnji sa Upravom za izvršenje krivičnih sankcija – kaže Maša Bubanj.

Zamenik upravnika KPZ Nebojša Draganović nam je rekao da imaju više programa resocijalizacije, koji se sprovode ineraktivnim kontaktom čoveka i životinja.

– Kod ovih lica primetno je smanjenje stresa, rasterećeniji su, ponašanje i komunikacija su slobodniji, tako da se nadamo da neće biti povratništva. Institut za kriminološka i sociološka istraživanja prati ovaj program, ali zbog malog uzorka, nema pouzdane informacije o broju povratnika iz ovog programa – kaže Draganović.

Ideja kolektivne kreativnosti i konstruktivnog rada sa osuđenim licima je isključivo delatnost CRI instituta, o čemu nam je govorila Marina Kovačević, direktorka.

– Ljude ne vidimo kao grešku, zatvorskim penološkim programima pokušavamo da ispravimo to kreativnim i umetničkim radom, što je pokazala i ova vežba „Šapa u ruci“. U saradnji sa Misijom OEBS, „Help“ organizacijom, Upravom za izvršenje krivičnih sankcija i ovim Zavodom, snimljen je dokumentarni film „Komanda ljubav“ kojim je predstavljeno sve što se radilo na tom planu – rekla je Marina.

Osuđenik Radomir Đaković iz Novog Sada, je radno angažovan od samog početka programa i sada je mentor za program „Prihvat za novi život“.

– Obožavam pse, drago mi je što radim ovo i pomažem momku da obuči psa – zadovoljno nam je rekao Radovan.

Dušan Šterić iz Beograda, osuđenik, ali i nesvršeni student veterine.

– Naučio sam mnogo novih stvari, obnovio sam svoje znanje zahvaljujući komandirima i instruktorima. Ovo je neko moje ispunjenje, posle ovoga ću se sigurno baviti psima – izjavio je Dušan.

Na samom početku pokazna vežbe, defile pasa na poligonu pratila je muzika iz serije „Otpisani“, koju je uživo na violini svirao jedan osuđenik. Napustili smo ovo zdanje sa utiskom, da je sivilu zatvorskih zidina ovim ljudima, ipak, malo dodato boje.

Gordana Tomac

Unestite reč ili frazu koju želite da pronađete.