01.02.2018.
Društvo

Alkoholizam kod mladih

Od zabave do zavisnosti

„Jednom se živi“, izjava koju često možemo čuti od tinejdžera kao opravdanje za često konzumiranje alkohola. Postoji mnogo razloga zbog kojih se mladi odluče da probaju neko piće. Najpopularniji je svakako da bi bili prihvaćeni u društvu. Nakon toga, mladima je zabavno da sumiraju šta su sve popili, kako su došli kući, i da li se uopšte sećaju s kim su bili te večeri. Ovakve na prvi pogled bezazlene situacije često vode ka tome da adolescenti postanu prerano zavisni od alkohola. Mladim ljudima je potrebno da se osećaju jačim nego što već jesu, da ih prihvati društvo, i da pokažu samostalnost. Međutim to je sve laž jer naizgled savršen osećaj može da se za čas pretvori u noćnu moru. I šta onda? Kako izaći iz začaranog kruga zavisnosti?
Mladi razvijaju svest o alkoholu u najranijem dobu kako iz okruženja u kojem žive, pa tako i iz raznih televizijskih sadržaja koji reklamiraju alkohol kao nešto bez čega nijedna zabava ne može da počne. Negativne strane alkohola se ostavljaju po strani, a mnogi danas ne shvataju značaj ovog problema. Istraživanja pokazuju da dete sa čak pet godina najčešće ima stav o alkoholu dok se kasnije u tinejdžerskom dobu taj stav još više razvija.
– Alkoholizam je danas veoma prisutan i raširen kod mladih. Zbog običaja u našem narodu nijedna proslava ne može da prođe bez konzumiranja alkohola u velikim količinama, s toga imam utisak da okolina blagonaklono gleda na taj problem. Često osetljivija deca zapadaju u raznorazne probleme, žele da budu kao odrasli, imitiraju ih, žele da se dokažu pred vršnjacima, pa eksperimentišu sa alkoholom. Raspoloženje im stalno opada, imaju ljubavne jade i probleme sa vršnjacima tako da na taj način pokušavaju da zaborave na te probleme. Pritom, kada sve prođe, zaboravljaju da problemi ne nestaju nego su i dalje tu. Kombinuju različite vrste alkoholnih pića, a pošto su mladi taj alkohol brže i teže deluje na njihov organizam. U manjim količinama dolazi do toga da su oni opušteniji, slobodniji ali sa većom dozom alkohola javlja se potištenost, razdraženost, agresivnost a na kraju i oštećenje nervnih funkcija kao i diskontrola – objašnjava dečiji psihijatar Ivana Šojić.
Što se tiče znakova koji mogu ukazivati na pojavu alkoholizma kod mladih dečiji psihijatar Ivana Šojić odgovara za M novine i na to pitanje:
– Znaci koji ukazuju da postoji problem jesu umor, agresivnost, drugačije ponašanje, razdražljivost, nezainteresovanost za bilo kakve aktivnosti. Često se dešava da adolescenti prespavaju kod druga ili drugarice posle žurke. U takvim situacijama roditelji moraju da obrate pažnju i da provere s kim idu i kad se vraćaju. Kada se vrate iz grada da popričaju sa njima, i da vide u kakvom su se stanju vratili – kaže Ivana Šojić
Ona dodaje i to da danas mladi mnogo rano kreću sa ispijanjem pića i to čak sa deset godina. Dečiji mozak je jako osetljiv i mogu se javiti trajna oštećenja prilikom dugotrajne konzumacije alkohola. Pored toga što ranije krenu sa konzumacijom alkohola imaju četiri puta veće šanse da obole od alkoholizma. Takođe napominje i to da je velika verovatnoća da će dete piti ukoliko je u porodici prisutno ispijanje alkohola. Zbog navedenih razloga akcenat treba staviti na preventivi, da se ovakvi problemi ne bi često javljali.
– Važno je da postoji dobra edukacija u školama kao i to da društvo bude manje tolerantno na ovakav problem kod mladih. Ukoliko postoji ovakav problem roditelji zajedno sa mladima mogu da nam se obrate u školskom dispanzeru u savetovalištu za mlade ili kod dečijeg psihijatra – kaže dečiji psihijatar Ivana Šojić
O ovom problemu porazgovarali smo i sa pedagogom Srednje prehrambeno – šumarsko i hemijske škole u Sremskoj Mitrovici Sanjom Vladisavljević
– Što se tiče naše škole do sada nismo imali slučajeve koji su se vezivali za alkoholizam, nikada ništa nije prijavljeno, a ni primećeno. Uglavnom se problem sa preteranom upotrebom alkohola primećuje na ekskurzijama. Veći deo učenika koji inače ne konzumiraju alkohol sebi daju oduška na tim đačkim putovanjima. Međutim u našoj školi se već nekoliko godina ne realizuju ekskurzije s toga i nemamo takve probleme. U našem godišnjem planu planirane su radionice na temu alkoholizma, njegovog uticaja na mlade, kao i problema koji se usput mogu javiti kako u školi tako i van škole zbog preterane upotrebe istog. Dajemo brošure i prikazujemo neke istraživačke radove sa tom tematikom. Te radionice se održavaju svake godine i posećenost bude velika. Često se dešava da se te teme provlače i na Građanskom vaspitanju da bi se što veći broj dece upoznao sa tim problemom – rekla je Sanja Vladisavljević.
U Srbiji je prodaja alkohola maloletnim licima kao i služenje istog zabranjena. Međutim očigledno je da se taj zakon ne poštuje. Mladi mogu da kupe alkohol na bilo kojoj trafici koja radi 24 časova, kao i da naruče u nekom od kafića, klubova ili kafana. Krivica delimično polazi od trgovaca koji ne poštuju zakon da ne prodaju alkohol maloletnicima, ali sa druge strane kriva je i inspekcija čija je kontrola trgovinskih objekata nedovoljna.

Andrea Dimić

Unestite reč ili frazu koju želite da pronađete.