Konkurs za novinarsku nagradu „Vladimir Vlada Ćosić“
- 29.04.2022. | m-novine.com
„Hleb u Velikom ratu“ je naziv izložbe u Zavičajnom muzeju u Rumi koja je otvorena 16. marta i traje do kraja meseca. Autor izložbe je Dimitrije Vujadinović, a sama izložba se sastoji od 21 panoa sa dokumentarnim fotografijama i svedočanstvima učesnika, sve u čast vojničkog hleba, „taina“ (reč potiče iz arapskog jezika i znači sledovanje), zahvaljujući kojem su mnogi preživeli ratne strahote.
Jelena Arsenović iz Zavičajnog muzeja je ukazala da hleb, pored pragmatične, ima i višestruko, duboko simboličko značenje.
– Rađanje, smrt i vaskrsnuće, svojim procesom nastanka simbolizuje hleb. On je povezan sa kultom predaka i plodnosti, a obredni hlebovi su prisutni u celokupnom ciklusu naših verskih praznika – kaže Jelena Arsenović.
Autor izložbe Dimitrije Vujadinović objašnjava da je u Velikom ratu hleb bio osnovno sledovanje vojnika, u svim vojskama, ne samo u našoj. Ali srpski vojnik je imao dnevno sledovanje od jednog kilograma hleba, a na primer francuski vojnik je imao sledovanje od 750 grama, a američki od 650 grama. Inače, „tain“ je bio tvrd hleb, težak pola kilograma, a pravio se od 70 odsto raži i preostalo od pšeničnog brašna.
U katalogu je posebno istaknuta fotografija Alekse Zdravkovića, vojnika iz Pirota i njegova sudbina vezana za „tain“, hleb koji ga je zaštitio od kuršuma. Njega je majka, po mobilizaciji 1912. godine, zavetovala da ne sme da okusi ni zalogaj tog prvog hleba koji je dobio, nego da ga čuva i nosi uz sebe, verovala je da ga „tain“ čuva od kuršuma. Tako je i bilo svih šest ratnih godina. Aleksa se posle šest godina vratio sa brojnim odlikovanjima, u činu narednika, a hleb koji je vratio čuva se u Muzeju Ponišavlja u Pirotu.
S. DŽ.
Tagovi: