Konkurs za novinarsku nagradu „Vladimir Vlada Ćosić“
- 29.04.2022. | m-novine.com
Jednodnevni seminar „Veza između primarne proizvodnje, prerade i plasmana proizvoda na gazdinstvu“, održan je u PSS Ruma, i na PG Popović u Vognju. Seminar je realizovan u okviru projekta „Unapređenje konkurentnosti poljoprivrede uvođenjem koncepta integralne proizvodnje u opštini Ruma“, koji finansira Opština Ruma . Osnovni cilj programa je povećanje konkurentnosti i produktivnosti malih gazdinstava uz očuvanje lokalne raznolikosti i tradicionalnih proizvoda uz uvođenje integralnih principa u proizvodnju, koji ukazuju na bolji kvalitet, obezbeđuju dodatu vrednost i poštuju stroga pravila savremenog tržišta.
Kako mala gazdinstva na najbolji način mogu da budu konkurentna a sačuvaju svoju tradiciju u proizvodnji i lokalitet sa koga dolaze, bila je tema ovog seminara. Predavači su bili eminentni stručnjaci iz oblasti tehnologije prerade profesor dr Miloš Bjelica, tehnološki fakultet Novi Sad i međunarodno priznati konsultant iz oblasti stočarstva Boris Berisavljević, koji je između ostalog govorio o značaju genetskog potencijala u stočarstvu.
– Ono što je konkretno vezano za Srem je to da je to region koji je nekada bio najpoznatiji po proizvodnji svinja u našoj zemlji, a što je veoma važno to bi mogao ponovo da postane jer Sremci imaju iskustvo i znanje u toj proizvodnji, ali i objekte koji su ostali iz prethodnih godina. Inače proizvodnja svinja u svetu u ovom trenutku je jedan od najunosnijih poslova, jer primera radi broj prasadi po krmači trenutno je 32 ili 33, a očekuje se da će u narednih nekoliko godina prosečna proizvodnja mesa po krmači biti od 5,2 do 5,6 tona, što je velika šansa i za naše poljoprivrednike, kazao je Boris Berisavljević savetnik u Institutu za primenu nauke u poljoprivredi Beograd.
Genetski potencijal je značajan i za ostale grane poljoprivrede. Pored toga veoma je važna i tehnologija prerade i proizvodnje uz poštovanje svih propisa koje je potrebno primeniti u praksi.
– Ovde treba prvenstveno da se proizvođači upišu u Registar objekata proizvođača hrane, te da hranu provere, naprave procedure dobre higijenske proizvodnje, da to poštuju, ali i da budu edukovani u pogledu higijene i bezbednosti hrane, da bi tu hranu mogli dalje da prodaju sa svojih gazdinstava, istakao je profesor dr Miloš Bjelica sa Tehnološkog fakulteta Novi Sad.
Zainteresovani poljoprivrednici, voćari, vinogradari, stočari, ali i oni koji se bave turizmom su imali priliku da se bolje upoznaju sa svim mogućnostima za brži i uspešniji razvoj svog gazdinstva. Pojedini od njih već imaju značajna iskustva u toj oblasti, a jedna od njih je i Mirjana Hemun sa Banstola.
– Ja se trudim da svi moji proizvodu budu kvalitetni i zdravstveno bezbedni za upotrebu. Sve ono što ja spremam šaljem na analizu kako bih bila sigurna u ispravnost. Sirovine koje nemam kod mene u gazdinstvu, nabavljam od proverenih poljoprivrednih proizvođača koji su postigli značajne rezultate u proizvodnji, kaže Mirjana Hemun.
Praktični deo seminara održan je na Poljoprivrednom gazdinstvu Popović u Vognju, koje se bavi uzgojem tovljenika i preradom mesa. Popovići imaju moderno izgrađene objekte za preradu, a njihovi proizvodi su uveliko prepoznati na tržištu. Kažu nije bilo lako, ali su uspeli da dođu do kvalitetnog proizvoda, postanu konkurentni na tržištu i tako unaprede svoje gazdinstvo. U planu je proširenje proizvodnje, a samim tim i izgradnja novih objekata rečeno je prilikom obilaska njihovog gazdinstva.
Zlatko Markovinović
Tagovi: