Konkurs za novinarsku nagradu „Vladimir Vlada Ćosić“
- 29.04.2022. | m-novine.com
Što se tiče borilačkih sportova, poznato je Srbija može da se pohvali veoma talentovanim borcima u najrazličitijim disciplinama i kategorijama, pa je tako i džudo, na lokalnom nivou, pomalo zaboravljeni olimpijski sport, ipak veoma važan kada je reč o deci koja svoje prve životne korake pružaju ka težnji za zdravim životom, veštinom samoodbrane i obavezom koja zahteva unutrašnju disciplinu, disciplinu ratnika.
Jedanaestogodišnja Ivana Atarac iz Džudo kluba „LSK“ iz Laćarka pokazala je šta znači srčanost i upornost, spojivši svojim nastupima četiri zlatne medalje, dve sa školskih olimpijada Vojvodine i Srbije i dve sa prvenstava na pokrajinskom i republičkom nivou. Na taj način, Ivana je u toku maja i juna odnela ujedno i četiri najvažnija odličja prema konceptu takmičenja u džudou, što se tiče naše zemlje.
Ona kaže da je osećaj fenomenalan i da je u borbe ulazila potpuno hladnokrvno, ne misleći na eventualne komplikacije, fokusirajući svoje protivnike, dok nije pokazala potpunu dominaciju u kategoriji do 32 kilograma.
– Uspela sam sve protivnike da savladam i jako sam ponosna na to, ni u jednom trenutku nisam razmišljala ni o čemu osim na te pobede i pobedila sam ih ubedljivo. Jako sam srećna i želim da se dalje takmičim kako bi pokazala šta još znam i umem – rekla je Atarčeva.
Ivana je ove godine mlađi pionir i svi koji poznaju veštinu džudoa tvrde da je vanserijski talenat koji je na putu velikog uspeha.
Njen trener Milan Jovetić kaže da ukoliko ona nastavi sa džudoom, mogla bi da postane borac kakav skoro nije viđen na ovim prostorima.
– Ivana je veoma talentovano dete, što je lako uočljivo kad pogledate makar i trening, a kamoli borbu. Trenira od kako je krenula u školu, dakle skoro pet godina. Ona je srčana i u očima joj se vidi da je ratnica, ne odustaje, čak i kad je zaboli poraz ona ga prevaziđe i nastavi dalje, što je najbitnije od svega. Ima borbeni moral na visokom nivou i sve svoje greške na kraju ispravlja i sva nova iskustva pretvara u pobede – kaže Jovetić.
Atarčeva dodaje da je poraz apsolutno ne zanima.
– Desi se da izgubim, ali mene baš briga za to. Uopšte na to ne mislim i trudim se da se ispravim i pobedim sledeći put. Ne može izgubljena borba da me natera da odustanem. Neću odustati od džudoa i očekujem da budem još bolja nego što sam sad – odlučna je Ivana.
Nikola Antonić je drugi trener u klubu i rame uz rame sa Jovičićem podiže ovu decu tako da ih nauči da je pobeda velika onoliko koliko je čovek veliki u porazu.
– Pokušavam i stalno ih učim da nije problem kad padneš, već kad ne ustaneš. Znam, teško je kad se izgubi, bude suza i emocija, ali objašnjavam im da odmah zaborave tog protivnika i da već na sledećem nastupu „naplate“ sve. Uspevam u tome i mogu da kažem da zaista odmorim dušu radeći sa njima, stvarno su neverovatna ova deca „LSK-a“ – ponosno govori Antonić.
U laćaračkom džudo klubu trenutno je oko 40 polaznika, među kojima ima veoma talentovane dece, po čemu je DŽK „LSK“ oduvek bio poznat. Iako je klub sa tradicijom, susreće se naravno sa mnoštvom problema, kao i većina klubova borilačkih veština u Srbiji. Deca napuštaju matične klubove u kojima su ostvarili uspehe kojima su probila led, a ko zna, možda bi i ostala u njima kad bi bilo kakvog takvog pristojnog uslova za dalji razvoj.
– Trener „LSK-a“ sam od 1995. godine i svedok sjajnih generacija koje je iznedrio ovaj klub. Tako je i danas, deca su veoma talentovana, trenutno rezultati male Ivane govore sve, ali problem je uvek finansijske prirode što nema dodirnih tačaka sa kvalitetom sportsko – pedagoškog rada. Sala za trening je premala, klub nema ni telefon, a o kancelarijskom prostoru da ne govorim. Nismo strogi ni što se tiče članarine, što mogu da potvrde roditelji, a na pomoć Grada već smo prestali da računamo. Poslednja dva puta dobili smo toliko mala sredstva za klub da je najzbunjujuće od svega pitanje gde uopšte plasirati taj novac, koji je više nego simboličan. Najveći problem se ogleda u tome što talentovana deca napuštaju svoje matične klubove i svoj grad ne bi li bolje uslove našla u bogatijim klubovima. Šteta što niko maltene nema interes da ostane u klubu u kojem je ponikao, a zaista ne treba mnogo da se i to jednom promeni – govori Jovetić.
Kako saznajemo od načelnika Gradske uprave za kulturu, sport i omladinu Ilije Nedić, prošle godine je Džudo klubu „LSK“ isplaćeno 170.000 dinara, a u ovoj godini do sada im je odobreno 80.000 dinara.
Pored Ivane Atarac, devojčice koja ima neverovatnu volju, snagu i takmičarski, sportski duh, među najtalentovanijom decom kojom DŽK „LSK“ može da se pohvali su Tamara Solarević, koja je trećeplasirana na svim nastupima na kojima je Ivana pobedila, zatim Uroš Antonić, Teodora Gavrilović i Katarina Pedić.
Aleksandar Ćosić