Konkurs za novinarsku nagradu „Vladimir Vlada Ćosić“
- 29.04.2022. | m-novine.com
Bez obzira što se stvari neumitno menjaju i što je donedavno bilo nezamislivo da se na funkciji ministra nađe ne samo žena sa gej seksualnim opredeljenjem, već žena uopšte, u osnovi smo još prilično crkveno-patrijarhalni. Srbijom još uvek u velikoj većini slučajeva, vladaju muškarci.
Iako žene u politici već odavno nisu više samo „dekoracija“, pažnju svakako još uvek izaziva činjenica da se žena nalazi na čelu neke institucije. Srem je tu u srpskom proseku. Zato razgovor sa predsednicom Opštine Pećinci Dubravkom Kovačević Subotički sam po sebi izaziva dužnu pažnju javnosti. Gospođa Kovačević Subotički na najbolji način pokazuje da za obavljanje javne funkcije nije nužno neophodna „muška ruka“.
M NOVINE: Na polovini ste mandata. 2018. će biti novi izbori. Kako ocenjujete rad Vaše ekipe, odnosno lokalne vlasti na polovini mandata? Jeste li dobar deo onoga što ste očekivali, uspeli da ostvarite?
DUBRAVKA KOVAČEVIĆ SUBOTIČKI: I sami kažete da smo na polovini mandata tako da imamo još pola mandata da završimo ono što smo obećali a nismo još završili. Dosta toga je urađeno i završeno, kao što je prečistač otpadnih voda, zatim Fabrika vode, to se privodi kraju, sportska hala se već uveliko koristi i namenjena je svim sportovima i sportistima. Tako da ima mnogo toga što nismo obećali, a uradili smo, jednostavno se nametnulo kao problem, a mi smo tu da rešimo probleme građana i da njima izađemo u susret. Bez obzira da li je to bio predmet predizborne kampanje ili ne, to je trebalo da se reši. Pri tome prvenstveno mislim na obrazovne ustanove, jer kada sam postavljena na ovu funkciju nisam znala u kakvom se stanju nalaze škole i naše predškolske ustanove. Kada sam ušla u neke, zaista me je bilo sramota kako izgledaju. To nije bio deo predizborne kampanje, ali jednostavno se nametnulo da te stvari morate da rešite, to su bili tekući problemi. Dosta toga smo uradili, ali ostalo je dosta toga još da se uradi. Što je obećano, urađeno je, a što nije obećano dosta toga je urađeno.
Pretpostavljam da ste uređivali u školama toalete, mnoge nisu imale toplu vodu? Da li ste pod uređenjem mislili na te stvari?
Najpre su bili prošle godine urađeni toaleti u školi u Šimanovcima. Zatim škola u Deču je kompletno renovirana i ona je jedan od primera kako škola treba da izgleda. To smo uspeli zahvaljujući donaciji jednog bivšeg učenika koji se sada nalazi u Njujorku i on je ličnim sredstvima i prikupljajući donacije, uspeo da u potpunosti promeni izgled škole. Taj čovek je bio iznenađen kada je došao i video da se škola nalazi u lošijem stanju nego kad je on bio učenik. Zatim je tu bila škola u Karlovčiću i u fazi je pripreme za radove škola u Pećincima. Međutim, sad je počela školska godina, pa je to malo teže, jer su deca svakodnevno u školi. Što se ostalog tiče, mogu da vam kažem, da ja nisam baš zadovoljna tim nekim tempom i svim tim što smo uradili iz prostog razloga što postoji jedan limitirajući faktor, a taj faktor je novac koji verovatno svim budžetima nedostaje. Nasledili smo prilično velika dugovanja tako da se mi lavovski borimo da izađemo na kraj sa svim onim čime raspolažemo. Sa druge strane veliki su to problemi koji su nam se na leđa navalili, tako da pokušavamo da napravimo neki balans i da uspemo mi da funkcionišemo i rešimo sve te probleme.
Bivša vlast se jako hvalila i jako apostrofirala uz podršku medija, da su Pećinci još malo pa stigli Staru Pazovu. I premijer Vučić kad je bio ovde, rečeno je da je opština Pećinci mesto gde se dosta toga uradilo i gde dosta toga treba da se radi. Kako Vi ocenjujete da Pećinci prate tempo razvoja i da li ste Vi zadovoljni? Kako vidite Pećince kao jednu malu opštinu s obzirom na razvoj Srbije?
Sve ove privredne reforme koje je pokrenuo i inicirao premijer, pretvorile su se u jedno radilište i gradilište, vidimo kako se otvaraju pogoni u različitim delovima Srbije. Ja zaista mislim da je Srbija lepa zemlja, ima različite potencijale i da svako od nas može da prezentuje nešto u čemu je najbolji i gde možemo da privučemo strane investitore. Ne moraju svi da budu ni strani, nego da počne nešto da se dešava, da neko počne da ulaže i da se razvijaju razne privredne grane. Tako Pećinci jesu bili interesantna lokacija i destinacija za ulaganje, to smo i ostali. Pre desetak dana je otvorena nova hala IPB kompanije. I Dr. Etker je počeo prošle godine sa radom, a u pripremi je otvaranje jednog distributivnog pogona u Šimanovcima, tako da imamo još raspoloživog zemljišta koje može biti interesantno za ulaganja i investitore.
Srbija je „muška“ država. Imamo i žene ministarke i gej ministarku. Mada to pokazuje da Srbija nije ostala strogo zatvorena zemlja, još uvek smo patrijarhalni. Iako ste prošle godine dobili nagradu „Kapetan Miša Anastasijević“, i nalazite ste na funkciji koja je odgovorna, kako uspevate da se snađete kao žena u „muškoj“ Srbiji?
Mislim da se nalazim kao žena u Srbiji i žena na funkciji. Žene mogu da budu predsednice opština. Kod nas imamo četiri načelnice, od pet načelničkih mesta. Mi poštujemo rodnu ravnopravnost apsolutno i ne mislim da sam kao žena nešto izuzetno što sam na funkciji predsednice opštine. Mislim da u Srbiji ima samo devet žena kao predsednica Opštine, po obaveštenju koje sam dobila od NALED-a, to je još uvek malo i mislim da žene mogu puno da doprinesu svojim radom. Jer, verovatno su se ove žene koje su kod mene načelnice nametnule nekim svojim kvalitetima, pa su pobedile muškarce. Mislim da su žene, generalno, verovatno zbog tog nekog majčinskog instinkta, odgovornije, savesnije, posvećenije poslu i sve ostalo.
Meštani iz Obreža i Kupinova su imali problema sa Šumarijom. Oni su pominjali da im u susret ne izlazi pokrajinska vlast. Nakon poslednjih izbora i promene pokrajinske vlasti, da li se ponavlja ova situacija, ili će ti problemi biti rešeni, vezano za čuvanje svinja u šumama?
Ta mesta pripadaju onom delu koji se zove „svinjski Srem“ i to nije slučajno, svinje su se hranile odlazeći u šumu. Još uvek se neke porodice bave time i rešavaju svoju egzistenciju na taj način. Kakva će biti sad saradnja sa Pokrajinom, pokazaće vreme. Mislim da će biti mnogo bolja iz prostog razloga što su ovde već bili direktor Razvojnog fonda Vojvodine i Pokrajinski sekretar za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu. Bili smo u Upravi za kapitalna ulaganja u Novom Sadu gde smo bili pozvani da iznesemo neke svoje ideje, neke svoje potrebe, kako bi Pokrajina mogla da nam pomogne. Mi kao lokalna samouprava možda nemamo dovoljno mogućnosti da sami rešimo to, onda će oni biti raspoloženi da nam pomognu. Problemi će biti rešeni na najbolji mogući način, u skladu sa zakonom i zakonskim odredbama.
Pećinačka opština je bila poznata kao deo partizanskog Srema i sad se u međuvremenu menja sve to, kako su bivši komunisti postali pravoslavci. Sad se neko setio da u Šimanovcima pominje i vladiku Nikolaja i navodno rušenje izmišljenog spomenika. Kako to Vama izgleda? Srem jeste uvek bio uglavnom pravoslavan, Crkva je imala svoje mesto. Ipak, da li takve stvari Vi vidite kao pokušaj da se možda minimizira ta neka partizanska istorija, odnosno guranje u stranu partizanske prošlosti?
To nije bilo pitanje ni četnika, ni partizana, niti nekih istorijskih činjenica. Poenta cele priče jeste da je Opština uklonila nešto što je nezakonito postavljeno na jednoj javnoj uređenoj površini. To nije ni bio spomenik nego samo jedna betonska ploča, za koju se nije znalo čemu služi, ko je izlio, i koja joj je namena, bez bilo kakvih dozvola i dokumentacije. Postojala je, dakle, samo jedna ploča koja nije imala niti građevinsku, niti bilo kakvu dokumentaciju i ona je uklonjena. Suština cele te priče je da poštujete regulative i da morate imati dozvole da bi negde nešto postavili ma šta to bilo. Ali ta cela priča, koja govori o nekakvom uklanjanju spomenika je bila više medijski „naduvana“. Svi su pominjali to navodno „uklanjanje“ spomenika kog nije ni bilo. Spomenik nije ni postojao.
Živimo u „svinjskom Sremu“. Imamo konačno ministra poljoprivrede iz Sremske Mitrovice. Pećinci su bez obzira na svoju industrijalizaciju i na veličinu opštine, uglavnom poljoprivredni. Kakve promene očekujete na planu poljoprivrede koji bi promenili nešto? Šta možemo očekivati i kojom bi problematikom trebao da se pozabavi novi ministar poljoprivrede u smislu da nam selo ne odumre?
S obzirom da je gospodin Nedimović Sremac i da dolazi iz Sremske Mitrovice, mislim da je jako dobro upoznat sa tim šta tišti seosko stanovništvo i kako može da pomogne. Znam da je obilazio sva sela oko Mitrovice, razgovarao sa ljudima, a ono što tišti mitrovačke seljake, sigurno tišti i pećinačke i iriške i staropazovačke. Svi ti seljaci imaju jednake probleme i moraju da se dovijaju na najbolji način kako to da da se reši. Očekujem dobru saradnju sa gospodinom Nedimovićem iz prostog razloga, jer on potiče iz ovih krajeva pa ćemo možda i lakše doći do njega. Pri tome ne mislim da ćemo biti povlašćeni ili privilegovani, ali možda ćemo malo lakše da dođemo do njega.
Ministar Nedimović je bacio jedan od akcenata na stočarstvo, često pominje Mitros. Da li očekujete da se nešto promeni ako bi Mitros počeo da radi u tom kapacitetu u kom obećava da će raditi?
Ja to očekujem, Srem ima dobar potencijal za tako nešto i ako zaista Mitros bude takav gigant kakav se očekuje da će biti, mislim da će puno ovde naših, malih za sada, proizvođača, postati veliki. Da će sigurno dobiti neki podsticaj da svoje farme prošire i da će to biti zaista nešto što će moći da snabdeva Mitros. Očekujem da će sve to moći da se uzgaja ovde, a ne da se svinje nabavljaju odnegde, jednostavno mislim da će seljaci tu videti neku svoju šansu i ne samo za zapošljavanje već i za zaradu.
Imate sreće što su vaša sela bliža Beogradu. Imate sela gde ako nisu poljoprivredna tu nemate života. Vi ste relativno blizu, imate dobru geografsku širinu.
Imaju i drugi dobru geografsku širinu, pa nisu uspeli da se razviju u toj meri kao Pećinci. Pećinci su se zaista razvili u dobroj meri.
Vi skoro da i nemate problem sa nezaposlenošću?
Kod nas ima negde pet odsto nezaposlenih, pri tome nemamo visokoobrazovanih profila na čekanju u službi za zapošljavanje. Ima nekih profila koji nisu traženi. Ovo što je sa Bošom napravljeno, mislim na dualno obrazovanje, je zaista jedna dobra inicijativa. Ta deca odmah nalaze posao, Boš je dobio radnike koji su obučeni, tako da je to obostrana korist. Deca ostaju ovde, ne odlaze u grad. Ja sam za to da deca ostaju ovde, Opština je ta koja pomaže roditelje u školovanju, daje subvencije za prevoz i sve ostalo, pa mislim da će se tako na neki način vratiti dug Opštini. Treba ostati ovde, mislim da se može naći jednako dobar posao u struci i ne treba odlaziti u Novi Sad, Beograd ili inostranstvo. Srbija treba da se ravnomerno razvija, a njena deca da ostanu tu i da ne odlaze nigde.
M. N.