Konkurs za novinarsku nagradu „Vladimir Vlada Ćosić“
- 29.04.2022. | m-novine.com
Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović i Čedomir Božić, pokrajinski sekretar za poljoprivredu, 15. maja, posetili su Rumu i Staru Pazovu. U Rumi su sa predsednikom Opštine Rume Slađanom Mančićem obišli poljoprivredno gazdinstvo Đure Karajlovića, dok su u Staroj Pazovi sa predsednikom Opštine posetili zemljoradničku zadrugu „Agroprom“, gde su razgovarali sa ratarima o aktuelnoj situaciji u ovoj grani poljoprivrede.
Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović je prilikom poseta saslušao primedbe poljoprivrednika, ali ih je i upoznao sa planovima Ministarstva za poljoprivredu. Posle razgovora, ministar Nedimović je ukazao na to da se samo na terenu može čuti i videti stvarni život, a ne u Beogradu, pa otuda i dolazi do razmimoilaženja stavova ljudi na terenu i onih koji donose odluke.
– I kada nema dovoljno novca, ako postoji razumevanje, onda je sve drugačije i lakše. Zato se i trudimo da svi zajedno prođemo što više tačaka, jer u razgovoru sa ljudima možete da dođete do novih ideja – rekao je ministar Nedimović.
Država očekuje da u 2021. godini nema pada bruto društvenog proizvoda u sektoru poljoprivrede.
– Mi smo imali rekordnu 2020. godinu i ja očekujem, ne da ćemo ponoviti prošlu godinu, već ćemo je malo i premašiti. Mislim da će to biti jedan doprinos rastu čitave privrede Srbije, koja će, ja sam potpuno ubeđen, rasti više od šest procenata, kako je planirano – istakao je Branislav Nedimović.
Razgovarajući o sa rumskim poljoprivrednicima, Nedimović se našalio da su svi bili fini.
– Nekad me to više brine, vodeći se onom Miloša Obrenovića: „kad ćute, to me brine“. To su dobri ljudi, najveći broj njih je u ratarstvu i navikli su kako sve funkcioniše. Posle setve, svi zajedno treba da pokušamo da uradimo da proizvodnja, naročito u sektoru kukuruza, bude dobra, jer su cene dobre. Neće doći do pada cena, već je samo pitanje koliko ćemo robe da imamo – istakao je ministar Nedimović i dodao da, kada je pšenica u pitanju, za sada sve izgleda u najboljem redu.
Branislav Nedimović je rekao i da je želeo da ratare informiše o stanju žitarica i na svetskom tržištu.
– Nekih značajnih pomeranja u cenama na dan 15. maj, kako stoje stvari, ne bi trebalo da bude. Cene su sada na maksimumu koji poznaje poljoprivreda 21. veka. Neverovatno je da je došlo dobro vreme za ratare. Sad samo da bude sve kako treba, da nemamo nepogode, da se opraši kukuruz i da nas bog vidi na jesen – zaključio je Branislav Nedimović.
Čedomir Božić je istakao da je ova poseta bila prilika da se razgovara sa poljoprivrednicima kako bi se došlo do informacija koje su neophodne za rad Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu.
– To govorim zbog naredne godine, zbog planiranja budžeta, novih konkursnih linija i na terenu, u razgovoru sa poljoprivrednicima, dolazimo do dragocenih informacija – šta je to što je neophodno ubaciti u nove konkursne linije. Bitno je da postoji ta povratna informacija između Sekretarijata i samih poljoprivrednika i da svi ti konkursi budu isključivo namenski, za one namene koje poljoprivrednici i očekuju – istakao je Božić.
Slađan Mančić, predsednik rumske Opštine je istakao da je razgovor na terenu sa ljudima najbolji način da se pomogne poljoprivrednim proizvođačima.
– Na terenu se čuju svi problemi, sve želje, na osnovu kojih se kasnije kreiraju i kreditne linije i državne mere podrške poljoprivrednicima. To je i politika Srpske napredne stranke i politika predsednika Vučića, koji insistira i od ministara i od predsednika opština da razgovaraju sa ljudima. Iz razgovora sa poljoprivrednicima se vidi da je saradnja Vlade, Pokrajine i nas na lokalu sa njima dobra. Rumska Opština izdvaja značajna sredstva da pomogne poljoprivrednim proizvođačima i stojimo na raspolaganju svima kroz niz mera koje finansiramo iz budžeta – ukazao je Slađan Mančić.
Poljoprivrednik Đura Karajlović, koji je bio i domaćin ovih razgovora, rekao je da je ranijih godina konkurisao za sredstva za podsticaje u poljoprivredi.
– I ove godine hoćemo da konkurišemo, ali kad se steknu uslovi. Ako bude, još nam fali jedna prskalica. Obrađujemo oko 85 jutara isključivo naše zemlje i sejem samo soju i pšenicu. Cene su odlične ove godine. Kukuruz je oko 27 dinara, pšenica je 24 dinara, soja nešto iznad 84 dinara. Bavim se isključivo ratarstvom, povrće imamo samo za sebe – rekao je domaćin Đura Karajlović.
Tokom posete staropazovačke zemljoradničke zadruge „Agroprom“ Neimović je istakao da postoji sve veća potreba za poljoprivrednim zemljištem.
– Očigledno je da je potražnja za poljoprivrednim zemljištem velika i ne treba da čudi što je toliko skup hektar zemlje u Sremu i bilo gde u državi – rekao je Nedimović.
Čedomir Božić je istakao da svaki vid razgovora sa poljoprivrednicima treba da doprinese boljoj saradnji Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu i samih poljoprivrednika.
– Primer su sistemi za navodnjavanje. Neophodno je da se taj sektor unapredi sa dodatnom opremom i sami poljoprivrednici iznose svoje ideje. Pre nekoliko dana je završen jedan konkurs koji se odnosi na fizičku imovinu gde naši poljoprivrednici mogu da apliciraju za priključnu mehanizaciju. Od ove godine postoji mogućnost da i sami ratari apliciraju i na taj način smo im izašli u susret – rekao je Božić.
Domaćin Goran Mitrović, direktor i vlasnik Zemljoradničke zadruge „Agroprom“ ukazao je na probleme koje tište ovu granu privrede u staropazovačkoj opštini, a jedan od tih problema jeste upravo potreba povećanja obradivih površina.
– U Staroj Pazovi je mnogo proizvođača, aktivnih i mladih lica, ratara, koji ostaju u svojim domaćinstvima i bukvalno nam nedostaje hektar zemlje, dva-tri ili deset više, da bi se ostvario neki bolji prihod, bolja egzistencija – rekao je Mitrović.
Predsednik Opštine Đorđe Radinović je naglasio da Opština Stara Pazova izdvaja određena sredstva za pomoć poljoprivrednicima.
– Sredstva nisu velika, ali ove godine ćemo izdvojiti od 50.000 do 70.000 dinara svakom manjem gazdinstvu, što smatram da je značajno– rekao je Đorđe Radinović, predsednik Opštine Stara Pazova.
U neposrednoj komunikaciji sa poljoprivrednim proizvođačima, najbolje se može sagledati realna situacija i videti šta se dešava na terenu, saglasni su svi. Ministar Nedimović, koji vidi sebe kao ministra na terenu, gde je od samog dolaska na ovu funkciju, naglasio je da je usled aktuelne pandemije, trenutno kriza u govedarstvu i mlekarstvu, zbog manje tražnje na tržištu, te očekuje da će se to rešiti popuštanjem preventivnih mera.
– Više me niko ne pita za malinu, goveda, pšenicu, kukuruz i soju, to me više niko ne pita, jer je cena dobra. Mi smo još uvek u korona periodu, nije sve isto kao pre, imamo manju tražnju, nemamo proslave i masovne platforme za potrošnju hrane, manja je tražnja, više robe, manja cena, ja očekujem mnogo od otvaranja Srbije, ako vakcinacija bude išla kako treba – rekao je Nedimović.
E. M. N.