Konkurs za novinarsku nagradu „Vladimir Vlada Ćosić“
- 29.04.2022. | m-novine.com
Tradicionalna manifestacija „Dani slovenske pismenosti i kulture“, koja afirmiše savremeno stvaralaštvo slovenskih naroda, svečano je, po 12. put, otvorena 20. maja u rumskom Kulturnom centru, a programi će biti realizovani do 27. maja, kada se manifestacija i zatvara.
Organizator „Dana slovenske pismenosti i kulture“ je Gradska biblioteka „Atanasija Stojković“, a manifestacija se ove godine realizuje onako kako je i zamišljena, u kontaktu sa brojnom publikom, a ne kao 2020. godine kada je kompletno bila onlajn ili prošle godine u nekom mešovitom fotmatu.
– Pripremili smo bogat i poučan sadržaj, a tu su i naši predavači.
Imamo bogat sadržaj, od projekcije filmova do predavanja, jednom svetlosnom brzinom ćemo da započnemo od Svetog Save, vratićemo se u 1175.godinu kada je, prema istorijskim spisima Sveti Sava, prvi srpski arhiepiskop i prosvetitelj rođen, pa ćemo sukcesivnim putem doći do Vuka Stefanovića Karadžića, Nikole Tesle, kao i Atanasija Stojkovića, čije ime nosi naša biblioteka. Biće zaista dobar i interesantan program i pozivam ljude da dođu – rekao je direktor Damir Vasiljević Toskić.
Stevan Kovačević, predsednik SO Ruma je ukazao da je ovo jedna od manifestacija po kojima je Ruma poznata.
– „Dani slovenske pismenosti i kulture“ je manifestacija koja je posvećena negovanju tradicije, kulturnog nasleđa slovenskih naroda, ali i savremenih dostignuća slovenske duhovnosti i traje sedam dana. Širom slovenskog sveta manifestacija traje jedan dan, mi smo se opredelili da se ne baziramo samo na istorijskoj dimenziji slovenskoe duhovnosti. Opredelili smo se da slovensku duhovnost posmatramo kompleksno kroz sve oblike umetničkog stvaralštva kroz koje se slovenski duh ispoljava – kaže Stevan Kovačević što podrazumeva ne samo književne večeri i istorijska predavanja, već i likovne izložbe, projekcije filmova i muzičke programe.
– Upravo „Dani slovenske pismenosti i kulture“ svedoče o bogatsvu slovenske tradicije i kulturne baštine gde je značajan doprinos dao i naš narod. Čuvati i negovati svoju tradiciju, istoriju i kulturu važan je zadatak svih nas, jer ukoliko zaboravimo našu prošlost mi gubimo sopstveni identitet – kaže Aleksandra Ćirić, predsednica Opštine i dodaje da su upravo zato ovakve manifestacije izuzetno važne.
Na svečanom otvaranju 12. „Dana slovenske pismenosti i kulture“ govorio je i Sreten Lazarević, arhijerejski namesnik rumski.
-Radosni smo što i ove godine u našem životu imamo „Dane slovenske pismenosti i kulture“ u kojima nalazimo ličnosti i sadržaje vredne susreta, svojevrsne nastavljače dela svete braće Ćirili i Metodija – istakao je Sreten Lazarević.
Svečanom otvaranju manifestacije je prisustvovao i Andrej Buravov, drugi sekretar Ambasade Ruske federacije u Republici Srbiji, dok su u programu učestvovali ANIP „Branko Radičević“, grupa „Vrelo“ i solista na harmonici Stefan Bodiroža.
U okviru programa, 21. maja je održana projekcija filma „Plemićko gnezdo“ , a narednog dana i projekcija filma „Moja umiljata i nežna zver“.
U čitaonici Gradske biblioteke 23. maja je prof dr Pavle Botić održao predavanje „Zdravoumlje arhimandrita Rafaila Karelina“ , a narednog dana o „Svetosavskom svetlu u slovenskim zemljama“ je govorila prof dr Stanka Stjepanović.
Tokom manifestacije 25. maja će biti održano predavanje „Miloš Crnjanski i slovenstvo“ o čemu će govoriti prof dr Jelena Panić Maraš, a 26. maja prof dr Predrag Milosavljević će govoriti o „Načelu sklada u srpskoj kulturi – istorija jedne ideje“.
Poslednji dan ovogodišnje manifestacije će biti namenjen temi „Panslavizam i muzika“ a o tome govori prof dr Bojan Jovanović.
S. Džakula