Konkurs za novinarsku nagradu „Vladimir Vlada Ćosić“
- 29.04.2022. | m-novine.com
Za poslednje tri godine, prema informacijama do kojih je došao NIN, podneto je 235 prijava protiv lekara za koje se sumnja da su odgovorni za smrti pacijenta, osuđena je 21 osoba, od čega sedam na zatvorske kazne. Imajući u vidu da sporovi u proseku traju 10 godina, da se u većini slučajeva završavaju kada su optuženi lekari već uveliko u penziji i više ne leče nikog, jasno je do koje je mere sistem koji treba da nas štiti od lekarske greške loše postavljen.
Poslednja u nizu lekarskih grešaka, poznatih javnosti, dogodila se pre mesec dana, kada je osmogodišnji Radenko Nikodinović iz Kozjaka kod Loznice, preminuo od posledica trovanja organizma, nastalog posle zadobijenog preloma ruke tokom igre. Naime, Radenko je polomio ruku 1. oktobra, prilikom pada sa tobogana, posle čega mu je stavljen gips u bolnici u Loznici. Ruka je počela da mu otiče, a roditelji su nekoliko puta išli kod lekara koji ih je vraćao kući. Prebačen je u Institut za majku i dete u Beogradu, ali je preminuo 8. oktobra, od posledica sepse.
Ovoga puta reagovao je ministar zdravlja Zlatibor Lončar, koji je zbog smrti osmogodišnjeg dečaka smenio direktorku Opšte bolnice u Loznici nakon što je inspekcija utvrdila da su napravljeni brojni propusti. Smenjen je i načelnik hirurgije u toj bolnici. Lončar je naveo da je u slučaju smrti dečaka inspekcija Ministarstva zdravlja utvrdila da nije postojao nijedan papir na osnovu čega bi se moglo utvrditi kako je dečaku dijagnostikovana povreda.
M NOVINE su jedne od retkih medija u Sremu koje godinama unazad pišu o greškama lekara iz mitrovačke Opšte bolnice koje su koštale pacijente života. Nažalost, mnoge smrti pacijenata ostaje zataškane, jer porodice nemaju dovoljno snage ili pak novca da pokrenu sudski proces protiv lekara koje smatraju odgovornim za smrt njihovih bližnjih.
Krajem 2014. godine, tačnije 12. decembra na Infektivnom odeljenju Opšte bolnice u Sremskoj Mitrovici preminula je pacijentkinja A.S. iz jednog sremskog sela. A.S. je na infektivno prebačena sa Kardiološkog odeljenja, dan ranije, 11. decembra zbog klostridijuma (bakterije clostridium difficile). Iako je tada lekarka sa Infektivnog dr Marija Faor tvrdila da pacijentkinja nije umrla od klostridijuma, senka sumnje je postojala, jer da nije bilo potrebe, pacijentkinja ne bi bila tek tako prebačena sa Kardiološkog na Infektivno odeljenje.
Pritom treba znati da se još od avgusta iste godine (2014) po lekarskim kuloarima, ali i u gradskim divanima i društvenim mrežama, pominjalo prisustvo jedne nimalo naivne bakterije u mitrovačkoj bolnici. U pitanju je klostridijum (clostridium difficile), veoma opasna bakterija, koja može izazvati i smrtne posledice. Priče o prisustvu ove nimalo naivne bakterije, koja se uglavnom pojavljuje u bolničkim sredinama, a uzrokovana je nehigijenom i nekontrolisanom upotrebom antibiotika, nastavljene su i tokom septembra i oktobra meseca. Zavod za javno zdravlje u Sremskoj Mitrovici još u septembru 2014. godine pismeno je naložio strogo pridržavanje potrebnih mera, kako ne bi došlo do širenja epidemije i direktnog ugrožavanja zdravlja i života pacijenata. Ako se zna da je glavni uzrok bakterije klostridujum prljavština u bolničkom krugu, onda smo se s pravom pitali kako se to dešava u jednoj bolnici koja se do juče hvalila da je najbolja u Srbiji? Koliki je put trebalo da se pređe od najuspešnije do bolnice koja je jednom nogom u epidemiji koju izaziva nemar i prljavština? Bolnica koju bije glas da pojedinci u njoj za zapošljavanje uzimaju od pet do deset hiljada evra po osobi, odjednom kao da je ostala bez spremačica. Nije u redu, posebno kada se zna da se jedna od spremačica žalila da je morala da proda kravu kako bi platila zaposlenje. Konkretne odgovore na postavljena pitanja nismo dobili od tadašnjeg direktora Bolnice dr Miroslava Kendrišića, pa je i smrt na Infektivnom odeljenju tog decembra 2014. godine kao i pojava bakterije klostridijum tako reći gurnuta pod tepih, kao i mnogo toga što je rađeno ili nije rađeno u Opštoj bolnici dok je njome direktovao dr Miroslav Kendrišić.
Inače, prisustvo bakterije klostridijum nije ništa novo u Srbiji. 2013. godine epidemija izazvana ovom bakterijom otkrivena je u Užicu, Leskovcu, ali i na drugim mestima i zbog njenog prisustva došlo je do zatvaranja bolničkih odeljenja. Tokom 2013. godine od zaraze bakterijom klostridijum umrlo je 29 ljudi.
Pisali smo i o smrti Dragutina Banjca, koji je aprila 2015. godine preminuo od sepse u mitrovačkoj bolnici. Zbog toga je njegova porodica tužila Opštu bolnicu i postupak je u toku pred Osnovnim sudom u Sremskoj Mitrovici.
Koliko je još smrti za koje su odgovorni lekari u Srbiji tačan broj se ne zna. Za razliku od Srbije, ozbiljne zemlje vode ozbiljnu statistiku svojih grešaka, bilo da se radi o propustima lekara ili ustanova, da bi se tačno znalo gde su slabe tačke i šta bi preventivno moglo da se uradi. Takva statistika je dovela do poražavajućih podataka u SAD, jer je ustanovljeno da čak 440.000 pacijenata godišnje umre zbog greške lekara (pre pojačane kontrole se verovalo da se radi o 98.000 pacijenata), što je ovaj uzrok smrti dovelo na treće mesto po učestalosti. U Nemačkoj je ustanovljeno da se godišnje prijavi 40.000 slučajeva u kojima se sumnja na grešku, a da se nakon kontrole utvrdi da je čak 28.000 zahteva bilo opravdano. U Hrvatskoj je od početka kontrole registrovano oko 1.600 prijavljenih lekarskih grešaka.
Međutim, u Srbiji statistike jednostavno nema.
Ilinka Novaković Arambašić, majka devojke koja je umrla od zapaljenja slepog creva u februaru 2002. svojevremeno je iznela neverovatnu izjavu nekadašnjeg ministra zdravlja, koji je na sastanku sa roditeljima koji su izgubili decu rekao „da je naše zdravstvo u svetskom vrhu jer nijedan lekar nije osuđen za lekarsku grešku“. Prema podacima Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“ iz 2014. u toku godinu i po dana ni u jednoj bolnici nije zabeležen slučaj lekarske greške.
Malo je onih koji su zbog svoje greške odgovarali, a za to je osim propisa kriva i profesionalna solidarnost, jer veštaci određene struke nisu hteli da svedoče na štetu kolega. Tako da su mnoge smrti pacijenata u prisustvu lekara gurnute pod tepih.
E. M. N.
Tagovi: