Atomski zdesna
Atomski zdesna i atomski sleva bile su naredbe tokom pešadijske …
BRANISLAV JEVTIĆ, TRINAESTOGODIŠNjI JUNIOR AERO KLUBA „SREMSKA MITROVICA“, NAJBOLjI NA LISTI SVETSKIH RAKETNIH MODELARA
Vredno priznanje ostaje na mitrovačkoj adresiBranislav Jevtić
Mladi modelar nagrađen priznanjem Vazduhoplovnog saveza Srbije za najboljeg juniorskog sportistu u 2024. godini
Pre nepunih godinu dana objavili smo reportažu iz Aero kluba „Sremska Mitrovica“ sa konstatacijom da se radi o jednom od najtrofejnijih gradskih sportskih klubova. Decenijama unazad raketni modelari doneli su pregršt svetskih i evropskih odličja, učinivši svoj grad najvažnijom tačkom raketnog modelarstva u Srbiji. Na izuzetnu tradiciju podsetilo nas je nedavno sportsko priznanje Vazduhoplovnog saveza Srbije uručeno Branislavu Jevtiću, članu mitrovačkog aero kluba, kao najboljem junioru u raketnom modelarstvu za 2024. godinu. Priznanje čine plaketa i diploma „Zlatni orao“. Branislav je takmičarsku godinu završio odličnim plasmanom u Svetskom kupu, a ujedno je najmlađi takmičar koji je se našao na prvom mestu svetske liste raketnih modelara (SMIR) u konkurenciji svih svetskih juniora i seniora. Do sada se nije desilo da neko iz Srbije, naročito ne dečak, odnosno junior sa svojih 13 godina – kada se saberu svi godišnji rezultati, završi kao najbolji među 300 i više svetskih modelara. Dobitnica istog priznanja nacionalnog Vazduhoplovnog saveza prošli put bila je Branislavljeva rođena sestra Bojana, dok je godinu dana pre nje nagrađen Mitrovčanin Luka Mrvaljević. Oni su deo juniorske reprezentacije Srbije koja je na prošlom Evropskom prvenstvu održanom u avgustu 2024. godine nedaleko od Zrenjanina ostvarila sjajne rezultate. Poseban kuriozitet leži u činjenici da kompletnu juniorsku reprezentativnu selekciju čine mitrovački modelari. Pored Branislava i Bojane tu su Dunja, Anja i Vuk Mrvaljević, Anđela Pavlović i Nikola Divljak. Branislav je u različitim disciplinama osvojio dva srebra i jednu bronzu. Bojana je osvojila zlatnu medalju u ukupnoj juniorskoj konkurenciji a u ženskoj čak tri medalje – dva zlata i jednu bronzu. Vuk, Nikola i Anđela doneli su po jedu bronzanu medalju. Trofejni Mitrovčani, po kriterijumima Ministarstva sporta poneli su status zaslužnih sportista Republike Srbije a dvoma od njih – Bojani Jevtić i Nikoli Divljaku pripašće stipendije za ovu godinu.
Prednost mitrovačkih modelara – mogu da uče od najboljih
Po rečima Dragana Jevtića, posvećenost modelarskoj disciplini može nastati samo iz velike ljubavi, jer o ovom kompleksnom sportu intelektualnih, psiholoških i tehničko-logičkih sposobnosti mnogi neupućeni imaju različita mišljenja. O tome da li je u pitanju istinski sport, dovoljno je navesti podatak da svaki takmičar na livadi u nastojanju da što pre pronađe i vrati model posle ispaljivanja, u roku od tri sata prosečno pretrči od 15 do 21 kilometar. Usput, modelarstvo je prilično skup sport a takmičari pre nego što odrede pravovremeni momenat za start i poželjan način leta rakete u vazduhu, moraju se lično angažovati na izradi sopstvenog rekvizita, odnoso rakete ili raketoplana, što nije ni malo jednostavan posao a zahteva veliko znanje. Jedna od prednosti mitrovačkih modelara jeste činjenica da ovdašnji klinci od najmanjih nogu uče od najboljih – svojih roditelja ili trenera, preskačući uobičajene greške koje zbog manjka vrhunskog iskustva prave drugi takmičari. Modelarstvo nije komercijalni sport a nažalost, često je bez podrške sportskih ustanova i institucija koje bi morale prepoznati njegov značaj. U mitrovačkom Aero klubu tvrde da postoji interesovanje dečaka i devojčica, ali klupske prostorije u dvorištu nekadašnjeg Doma omladine ne pružaju adekvatne uslove za rad sa više dece a prostorije na aerodromu u Velikim Radincima mnogima su daleko. Za razliku od nekadašnje prakse, školski nastavnici tehničkog nisu tako zainteresovani za organizaciju sekcija i usmeravanje učenika ka ovoj tehničkoj disciplini. U tom smislu, po rečima Dragana Jevtića, napravljen je odgovarajući program saradnje sa nastavnicima na nacionalnom nivou koji bi trebalo da zaživi od jeseni.
Razgovor u kome smo podelili utiske sa Branislavom Jevtićem vodili smo u prisustvu njegovog oca Dragana, svojevremeno višestrukog evropskog i svetskog šampiona koji je danas na poziciji tim-menadžera reprezentacije Srbije. Prethodno smo u „M novinama“ pisali o „modelarskom genu“ u porodici Jevtić, što je inače karakteristika svih sportova u oblasti vazduhoplovstva. Kako stvari trenutno stoje, Branislav i Bojana koji su na poslednjem Evropskom prvenstvu jedini nastupali u svim disciplinama, očigledno su dostigli i već prevazilaze očevo modelarsko znanje. Branislav je svestan značaja zasluženog priznanja Vazduhoplovnog saveza Srbije što je podstaklo njegova optimistična očekivanja pred ovogodišnji svetski šampionat. Dečak rođen 2011. godine ne dovodi u pitanje spremnost da svakodnevno odvoji dva i po sata za pripremu modela ili trening na otvorenom. U periodu pred takmičenje rad na raketnom modelu i treningu traje od sedam do deset sati dnevno. Zbog toga, kako reče Branislavljev otac, modelarstvom može da se bavi samo onaj ko ga istinski voli.
– U ovom sportu meni je vrlo zanimljiv ceo taj proces izrade rakete koji je prilično zahtevan, ali zadovoljstvo postaje još veće kad izađete na livadu, krenete da ispaljujete svoj model i na kraju ostvarite dobar rezultat plasman. Želja mi je da se modelarstvom bavim čitavog života. Osećaj koji sam imao kada sam pred svim vazduhoplovcima i nagrađenim sportistima izlazio da primim priznanje je fenomenalan i ne mogu ga na pravi način opisati, kaže Branislav Jevtić, učenik Osnovne škole „Sveti Sava“.
Od drugara, nastavnika i razredne starešine Gordane Simjanovski ovih dana primao je zaslužene čestitke.
U nastavku školovanja Branislav bi voleo da upiše neki od elektro smerova „Tesline“ srednje škole. To mu je želja od najmlađih dana kada je počelo „majstorisanje“ sa elektromotorima i spravicama na struju. Veštinu preciznog ručnog rada svakako je razvio kroz raketno modelarstvo kao i većina modelara koji su u zrelim godinama postajali mašinski, elektro ili avio inženjeri, što je prednost poznavalaca ove veštine. U svakom slučaju, Branislav, Bojana i njihovi klupski drugari spremaju se za ovogodišnje Svetsko prvenstvo u drugoj polovini avgusta, uz očekivane nastupe na bar pet Svetskih kupova. Uskoro će startovati i modelarska juniorska liga na nivou Srbije a prvo kolo tradicionalno se organizuje na Sportskom aerodromu u Velikim Radincima.
Dejan Mostarlić