06.02.2025.
Izdvojena vest, Poljoprivreda

PORODIČNI POSAO NIKOLIĆA IZ GOLUBINCACA

Ovde nastaje kozji sir vrhunskog ukusa


Već od marta, aprila pa sve do oktobra je glavni period proizvodnje kada imamo najviše mleka, ali i najviše posla, posebno u leto kada moramo da proizvedemo i hranu, objašnjava David Nikolić

Porodica Nikolić iz Golubinaca je pre osam godina počela da se bavi uzgojem koza, prodajom mleka i mlečnih proizvoda. Trenutno imaju oko 40 odraslih, koje su završile sa jarenjem, tako da u ovom periodu mleko ostavljaju jarićima, a pomuzu samo višak. Sezona muže počeće kasnije u februaru, objasnio je David, inače student veterine, koji je sa svojim roditeljima svakodnevno angažovan oko poslova na farmi.
– Potrebno je da se koze redovno hrane, da se redovno čisti u njihovom prostoru i kada krene muža moramo biti savesni pa mužu obavljati u isto vreme, dva puta dnevno. Ono što je možda najveći problem jeste što moramo stalno biti prisutni i biti posvećeni ovom poslu, tako da za nas ne postoje praznici, nedelja, moramo svaki dan da radimo. S obzirom na to da su naše koze veoma mlečne, jarići trenutno ne mogu da posisaju sve, tako da mali deo uzimamo pa pravimo sir, ali sad je u ovom periodu godine proizvodnja ograničena na minimum. Već od marta, aprila pa sve do oktobra je glavni period proizvodnje kada imamo najviše mleka, ali i najviše posla, posebno u leto kada moramo da proizvedemo i hranu, objašnjava David Nikolić sa farme koza u Golubincima.
Iako zahtevan, posao je ujedno i lep, a Davidova je želja da nakon završenih studija nastavi sa ovim poslom i naravno, da leči životinje, koje voli od malena. Kaže da hranu za životinje najviše proizvode sami, ne koriste koncentrate.

David Nikolic


David je sa ocem više angažovan oko fizičkih poslova napolju, čišćenja i muže a majka na preradi mleka. U sezoni na dnevnom nivou dobiju do 100 litara mleka od kojeg prave sireve, mladi i stari sir, kačkavalje sa raznim dodacima, iako se traži i sveže mleko kao i surutka.
– Od sira imamo tvrdi sir koji pravimo sa raznim začinima, takođe pravimo sireve bez začina, dimljeni sir, pravimo kiselo mleko, sitni sir koji takođe može da se pravi sa začinima, zatim pravimo mladu krišku i staru krišku. Mlada je neslana, a stara je slanija. Učila sam od mame i bake one su to znale jer su radile generacijama ali sa kravljim mlekom. Međutim sa kozjim mi je trebalo iskustvo jer je malo specifičnije. Vremenom smo učili. Na sreću i sin je u poljoprivrednoj školi u Futogu učio u mlekari, tako da smo udružili njegovo i moje znanje i krenuli sa proizvodnjom, kaže Blaženka Nikolić.

Proizvodnja sira


Imaju i jednu kravu pošto se traži i kravlje mleko i proizvode od njega, ali mnogo je traženo i kozje, u zavisnosti od toga ko šta voli.
Koza daje u proseku oko tri litre mleka, a za kilogram sira potrebno je i do 10 litara, pa zato su i cene više. Kilogram mekanog sira košta 1.200 dinara, a kolutovi 1.400 dinara, što kažu proizvođači nije skupo, ako se uzme u obzir posao i sav trud. Zarade ima, ali još uvek kozji sirevi kod nas nisu mnogo cenjeni. Uz razne sireve, Blaženka pravi i sapune, koji su takođe od prirodnih sastojaka.
Svoje proizvode prodaju na pijacama u okolnim mestima, takođe na raznim manifestacijama, donose „na kuću“, a mogu se naći i kroz Mlekomap aplikaciju.
Z. K.

Unestite reč ili frazu koju želite da pronađete.