06.02.2025.
Aktuelno, Intervju, Izdvojena vest

INTERVJU: VASILj ŠEVO, V. D. DIREKTORA JKP „VODOVOD“ SREMSKA MITROVICA

„Vodovod“: Zadovoljan korisnik je naš najvažniji cilj

Odlukom Skupštine Grada Sremska Mitrovica na sednici održanoj 30. septembra 2024. godine, za vršioca dužnosti direktora JKP „Vodovod“ Sremska Mitrovica imenovan je Vasilj Ševo, doskorašnji načelnik Gradske uprave za kulturu, sport i omladinu. U svom prvom intervjuu za M novine na novoj funkciji, Ševo je govorio o poslovanju „Vodovoda“, planiranim investicijama za ovu godinu, kao i o razlozima za poskupljenje vode.

M NOVINE: Prvog oktobra stupili ste na mesto v. d. direktora JKP „Vodovod“ Sremska Mitrovica. S obzirom na to da se ovaj posao razlikuje od prethodnih poslova koje ste obavljali, kako ste se snašli i koliko ste bili zadovoljni situacijom u preduzeću po dolasku?

VASILj ŠEVO: Potpuno ste u pravu kada kažete da se posao direktora JKP „Vodovod“ razlikuje od prethodnih radnih mesta koje sam obavljao, ne želeći da potcenim važnost tih poslova, jer svaki posao nosi dozu ozbiljnosti, odgovornosti i predanosti. Razlika se najviše ogleda u tome da je odgovornost izuzetno velika, kako moja tako i celog kolektiva, jer je JKP „Vodovod“ možda naše najvažnije komunalno preduzeće, s obzirom na gotov proizvod koji isporučuje svim stanovnicima sa teritorije grada Sremska Mitrovica, a to je hemijski i bakteriološki ispravna pijaća voda, koja osim u ispravnosti mora da se isporučuje i u potrebnim količinama. Takođe, tu naglašavam i veliku važnost odvođenja i prečišćavanja otpadnih voda.
Što se samog kolektiva tiče, u njemu sam zatekao jednu rutinu u obavljanju delatnosti svih zaposlenih, ali smatram da se sama organizacija preduzeća i veće angažovanje zaposlenih kao i ušteda u samom procesu proizvodnje i servisiranja vodovodne i kanalizacione mreže može podići na jedan viši nivo. Izmenili smo organizacionu šemu preduzeća, oformili smo novu Radnu jedinicu za odvođenje i prečišćavanje otpadnih voda, a sve u korist efikasnijeg i uspešnijeg obavljanja delatnosti. Sve u svemu, zadovoljan sam kako JKP „Vodovod“ obavlja svoju delatnost uz opasku da uvek može i mora bolje.
Takođe ćemo u budućnosti veći akcenat stavljati i na naš odnos prema korisnicima, kako na samom terenu tako i u neposrednoj komunikaciji prilikom reklamacija i svakodnevnim razgovorima, jer je zadovoljan korisnik ono što je krajnji cilj JKP „Vodovod“.

Da li postoje problemi, koje probleme biste istakli?
Problema uvek ima, ali se čini da je najveći problem JKP „Vodovod“ definitivno uredno vodosnabdevanje fruškogorskih sela: Bešenova, Bešenovačkog Prnjavora, Grgurevaca, Šuljma, Ležimira, Manđelosa, Čalme, Divoša, Stare Bingule, kao i fruškogorskih vikend naselja u letnjem periodu. Na sve načine pokušavamo da rešimo taj problem, koji datira već duže vreme i nadam se da ćemo ga ove godine uspešno rešiti. Takođe, zbog velikih prošlogodišnjih letnjih suša, izdašnost bunara na samim padinama Fruške gore su na minimumu, što stvara dodatni problem. Moram naglasiti da problem izdašnosti bunara postoji i u samom gradu i okolnim selima, a ogleda se u tome da su na više lokacija arterske česme presušile, što predstavlja veliki problem za stanovništvo koje je naviklo da tu vodu konzumira za piće.

Osvrnimo se na prethodnu godinu. Možete li istaći najvažnije projekte realizovane u 2024. godini?
Pored redovnih aktivnosti na održavanju vodovodne i kanalizacione mreže, provere kvaliteta vode za piće, reagovanja na nepredviđene okolnosti koje na dnevnom nivou predstavljaju obiman i složen posao, od urađenog u 2024. godini bih izdvojio rešavanje problema vodosnabdevanja Divoša. Dosadašnji problemi koji su opterećivali i „Vodovod“ i lokalno stanovništvo, uglavnom su se rešavali sanacijom kvarova, slanjem cisterne sa pijaćom vodom i drugim merama. Sada smo na osnovu svakodnevnog uzorkovanja sirove vode, sa ciljem da se prati kontinuitet kvaliteta ove vode, ustanovili da postoje potencijalni rizici koji ugrožavaju njenu zdravstvenu ispravnost. Primećeno je da se parametri po kojima se meri kvalitet vode pogoršavaju, te smo doneli hitne i ozbiljne mere. Pronašli smo adekvatno tehničko rešenje kojim smo Divoš spojili na sistem u Čalmi. Položen je cevovod u dužini od 1.100 metara od rezervoara u Čalmi ka Divošu. Tako je rešen problem koji je Divošanima zadavao mnogo muke, naročito tokom letnjih meseci. Krajem godine počeli smo i rekonstrukciju jednog filterskog polja u Postrojenju za preradu vode, kako bi se proces filtracije sirove vode odvijao što efikasnije. Na ovaj način radimo na unapređenju uslova filtracije, kao važnog dela tehnološkog procesa prerade vode. I pored potvrđene higijenske ispravnosti vode za piće, važnost ovih radova je u smanjenju mutnoće i daljem poboljšanju kvaliteta vode.
Uspeli smo da odgovorimo i izazovu izuzetno povećane potrošnje vode tokom letnjeg perioda koji je bio najtopliji od kada se meri temperatura vazduha. Oboreni su svi rekordi potrošnje, ali je naš sistem sa 14 bunara i mrežom cevovoda bio dobro pripremljen, tako da nije bilo restrikcija kojima se pribegavalo ne samo u našoj zemlji nego i u svetu.

Koji su planovi JKP „Vodovod“ za 2025. godinu?
Rešavanje problema vodosnabdevanja Fruškogorja u letnjem periodu je glavni projekat za ovu godinu. Grad Sremska Mitrovica će dobiti bespovratna sredstava od Ministarstva za javna ulaganja koja će nam omogućiti da uradimo trasu od nekih 2,2 kilometra, od Radinačkog puta – Milekić Salaša, sa podbušenjem auto-puta i izgradnjom buster stanice, kako bismo iz gradskog sistema distribuirali potrebnu dodatnu količinu vode od nekih 20 litara u sekundi, što bi bilo dovoljno za rešavanje vodosnabdevanja Fruškogorja u letnjem periodu. Takođe ćemo nastojati da rešimo problem Radenkovića polaganjem jednog cevovoda od Ravnja kako bi i stanovnici ovog mačvanskog mesta imali uredno vodosnabdevanje pijaćom vodom.

Od prvog januara važi novi cenovnik, kojim je cena vode i odvođenja otpadnih voda viša za 10 odsto. Koliko je poskupljenje opravdano?
Sigurno da je povećanje cena nepopularna mera, ali da bi obavljali svoju delatnost, ona je i više nego opravdana. Svi energenti su poskupeli, tu najviše mislim na električnu energiju, na cenu derivata. Moram da naglasim da mi našu vodu tretiramo hlorom koji takođe ima svoju cenu proizvodnje. Mi hlor sami proizvodimo, ali sastojke kao što su so i natrijum hipohlorit kupujemo, pa i to predstavlja trošak koji se povećao, jer je i tu došlo do povećanja cene ovih sastojaka. Takođe, naš vozni park moramo obnoviti jednom radnom mašinom koja nam je i više nego neophodna. Svakako da je došlo i do poskupljenja materijala, vodomera, pumpi, opreme, itd. Sve to je dovelo do toga da smo morali da korigujemo cene usluga.

Koliko su građani odgovorni i u kojom procentu ide naplata?
Odgovornost građana je na pristojnom nivou, osim naravno jednog manjeg broja korisnika koji se ne ponašaju odgovorno, a tu pre svega mislim na to da su dužni da našim zaposlenim radnicima koji rade na očitavanju stanja omoguće pristup svojim vodomerima. Takođe, šahtovi moraju biti i adekvatno održavani, što često nije slučaj, pa se stanje i ne može očitati. Dešavaju se curenja koja su na instalacijama, koje su u vlasništvu i za koje je odgovoran korisnik. Zato često imamo slučaj da se curenje zanemari, iako je pristigli račun za vodu povećan, pa samim tim, kada se računi sa povećanim iznosima saberu, dobijemo velike iznose koji kasnije budu predmet spora. Zato i sada apelujemo na potrošače da ako primete promenu na računu, kvar na instalacijama, curenje, da nas odmah kontaktiraju. Uostalom, za bilo kakvu reklamaciju, savet ili sugestiju, poruka za naše korisnike je da nam se slobodno obrate.
Što se naplate računa tiče, tu smo uvidom u dugovanja počeli da uz račune delimo i opomene pred isključenje onim nesavesnim i neodgovornim potrošačima, što je dalo rezultate. To uostalom dugujemo i onima koji redovno plaćaju utrošak vode i korišćenje kanalizacije. I njima se ovim putem zahvaljujem u ime JKP „Vodovod“.
Kada je reč o procentu naplate, on varira od meseca do meseca. Prosek pokazuje da je naplata potraživanja za prošlu godinu 102 odsto. Ovom visokom stepenu naplate doprinela je i povećana aktivnost u poslednja tri meseca 2024. godine kroz akcije isključenja. Plaćanje računa je tada značajno povećano. Potrošači su, da bi izbegli isključenje sa mreže, u većem broju dolazili da regulišu dug. Tako je procenat naplate za domaćinstva i pravna lica u poslednjem kvartalu bio i 124 procenta. U skladu sa Zakonom o komunalnim delatnostima i Odlukom o vodovodu Grada Sremska Mitrovica „Vodovod“ je bio prinuđen na ovaj korak kako bi regulisao svoje poslovanje.
I ovom prilikom, pozivamo sve koji imaju dug prema JKP „Vodovod“ da se jave, naprave plan plaćanja u više mesečnih rata, kako bi izbegli neprijatnosti i nepotrebne troškove isključenja i ponovnog uključenja na distributivnu mrežu. Takođe je važno da se i oni dužnici koji su već napravili reprogram pridržavaju plana otplate.
B. Vukadinović

Unestite reč ili frazu koju želite da pronađete.