30.01.2025.
Aktuelno, Izdvojena vest, Sport

ČLANOVE NOVE UPRAVE STRELjAČKOG KLUBA „ŽIVKO RELIĆ – ZUC“ IZ SREMSKE MITROVICE UJEDINjUJU ENTUZIJAZAM I LjUBAV PREMA NAJSTARIJEM SPORTU U GRADU

Čuvari lepih uspomena i velike tradicije


Nedavno je na izbornoj skupštini ustanovljena nova uprava na čelu sa predsednikom Jovicom Miladinovićem i direktorom Dejanom Kojićem. Upravni odbor sastaje se najmanje jednom mesečno. U oskudnim uslovima finansiranja klub ekonomski opstaje najviše na bazi obavezne obuke za rukovanje oružjem koja je uz lekarski pregled neophodna svim podnosiocima zahteva za naoružanje

Streljaštvo je evidentno najstarija sportska disciplina u Sremskoj Mitrovici pošto je grad u prošlosti bio deo austrougarske Vojne granice pa su vežbe preciznog gađanja bile su svakodnevica tadašnjih vojnih jedinica. Prvo Mitrovačko streljačko društvo osnovano je davne 1871. godine i činilo ga je 38 civila i tri oficira. Malobrojni sačuvani podaci svedoče o redovnim streljačkim takmičenjima i postojanju Građanskog streljačkog društva u međuratnom periodu. Streljačka družina „Stanko Paunović – Veljko“ zvanično je osnovana u januaru 1951. godine. Vremenom se od prvobitnog „Kluba strelaca“ i adaptiranog podruma u kući današnje kafane „Lovac“ došlo do jednog od najmodernijih strelišta u državi. Kroz sportsku družinu koja navršava više od sedam decenija postojanja prošlo je mnoštvo rekreativaca, đaka i vrhunskih takmičara a sam klub na čelu sa svojim inicijatorom, osnivačem i najuglednijim članom, Živkom Relićem – Zucom, čije ime nosi od 2006. godine, doprineo je da Mitrovica postane jedan od važnijih centara streljačkog sporta u svim posleratnim jugoslovenskim državama i sadašnjoj Srbiji.
Vrhunski olimpijci koji su svojoj zemlji doneli mnoštvo odličja na najvećim sportskim smotrama sveta, poput Jasne Šekarić, Ivane Maksimović, Damira Mikeca i drugih, na mitrovačkom strelištu pripremali su se za vrhunske rezultate. Po mnogo čemu ono je bilo talično i donosilo im je zasluženu sreću. S druge strane, mitrovački strelci – učenici Živka Relića, njegovog sina Nebojše i drugih trenera koji su čitav život posvetili ovoj disciplini, beležili su odlične rezultate na svim nivoima. Mnogi sugrađani još uvek se sećaju svojih dečačkih i školskih dana kada se na mesto u streljani čekalo u redu. Nažalost, tragični prošlogodišnji događaji iz beogradske škole „Ribnikar“ negativno su uticali na streljački sport uprkos činjenici da se mitrovačkom strelištu oduvek poštuju stroge bezbednosne i stručne procedure jer su u radu sa rekreativcima i takmičarima angažovani vrhunski profesionalci. Uprkos svemu, organizacija kluba je na vrhunskom nivou, a brizi o egzistenciji kluba posvećeni su uglavnom bivši i sadašnji strelci okupljeni entuzijazmom i ljubavlju prema streljaštvu. U tom smislu nedavno je na izbornoj skupštini ustanovljena nova uprava na čelu sa predsednikom Jovicom Miladinovićem i direktorom Dejanom Kojićem. Upravni odbor sastaje se najmanje jednom mesečno. U oskudnim uslovima finansiranja klub ekonomski opstaje najviše na bazi obavezne obuke za rukovanje oružjem koja je uz lekarski pregled neophodna svim podnosiocima zahteva za naoružanje. Do sada je kroz obuku za rukovanje oružjem prošlo nekoliko hiljada obučenih građana, policajaca ili pripadnika specijalnih jedinica. Uz to, u mitrovačkom klubu i danas imaju čime da se pohvale. Pionirska ekipa koju su činili Vukašin Jovanović, Marko Baštovanović i Mihajlo Aćimović na prošlogodišnjem prvenstvu Vojvodine u Pančevu osvojila je drugo mesto, dok su na republičkom nivou, na Prvenstvu Srbije u Nišu zauzeli osmu poziciju. U streljačkoj ligi Vojvodine koja se organizuje nezavisno od pokrajinskog prvenstva, članovi Streljačkog kluba „Živko Relić – Zuc“ prošle sezone bili su drugi. Danas aktivno trenira dvadesetak, uglavnom dečaka i devojčica, što je uz rekreativce koji vežbaju na malokalibarskom naoružanju nekih sedamdesetak članova. Radi se sa mlađim pionirima, pionirima i juniorima, dok seniorski tim danas ne postoji. Sa takmičarima trenutno kluba radi trener Predrag Munić. Klub raspolaže sa dva strelišta, za malokalibarsko i vazdušno gađanje sa nešto manje od trideset mesta.

Osvajači najvrednijih medalja i pehara u streljaštvu
Mitrovačka streljačka družina, kasnije klub i njegovi članovi osvajali su najviša sportska i društvena priznanja grada, pokrajine i države. Institucija sremskog streljačkog sporta, Živko Relić – Zuc, pored mnogobrojnih priznanja kao što su „Novembarska“ i „Spartakova“ nagrada, bio je nosilac vrednog ratnog priznanja – „Partizanske spomenice 1941.“ Nebojša Relić nastavio je očevu tradiciju i dostigao zvanje majstora streljaštva. Bio je u najvišim organima Streljačkog saveza i član juniorske selekcije Jugoslavije. „Šezdesetih“ godina proglašen je za najboljeg sportistu Srema. Pored sadašnjeg trenera Predraga Munića i njegove trofejne karijere, najbolje rezultate u istoriji kluba ostvarili su Biljana Savčić (Kresojević) koja je bila pionirski državni prvak i rekorder i kao takva zaslužila je poziv reprezentacije. Bila je odlična u kategorijama juniorki i seniorki gde je u tri navrata pojedinačno i ekipno bila državni prvak u standardnoj vazdušnoj pušci. Istaknuti sportski radnik i reprezentativac Franja Perge bio je sjajan u malokalibarskom pištolju sa državnim rekordom i trofejem jugoslovenskog prvaka. Učestvovao je na četiri Prvenstva Evrope i osvojio tri medalje na balkanskim šampionatima. Dobre rezultate u ovom sportu ostvarivao je i Mitrovčanin Franja Šarić koji je kao junior u disciplini malokalibarske puške 60 metaka osvajao vredne medalje u domaćoj i inostranoj konkurenciji. Odlične su bile Katarina Hašimoto i Nada Crnobrnja, a u poslednjoj deceniji i Katarina Maricki koja je bila članica juniorske reprezentacije Srbije. Ona je u gađanju vazdušnim pištoljem u više navrata bila najuspešnija kadetkinja i juniorka u Vojvodini i Srbiji.

Sa članovima uprave streljačkog kluba razgovaramo u kancelariji prepunoj pehara osvajanih u proteklim decenijama. Predsednik i direktor potvrđuju da klub ima sve potrebne licence i sertifikate, pri čemu se za trenere i takmičare organizuju redovni lekarski pregledi. Strelcima su o trošku kluba obezbeđeni prevoz, municija, rekviziti i oprema. U streljačkom klubu postoji odgovarajući kodeks ponašanja i vaspitno-obrazovni momenat prisutan na svakom treningu i takmičenju. Pored Mitrovčana koji su trenutno malobrojniji, u klubu su deca iz Rume, Stejanovaca i Mačvanske Mitrovice. Trenira se tri puta nedeljno. Streljaštvo je u suštini skup sport pa veća podrška lokalne samouprave ne bi bila na odmet. U upravi kluba pominju šalu, zapravo istinu kojom se Živko Relić svojevremeno sa gradskim „ocima“ borio za veća finansijska sredstva. Iako je i sam bio dobar fudbaler, popularni čika Zuja umeo je da kaže kako fudbaleri cele godine „cakaju“ jednu loptu, a municiju za streljačko oružje kad jednom ispališ više nemaš i moraš da uzeti novu.

Trener Predrag – Peca Munić od najmlađih dana je u streljačkom sportu. Kao pionir, 1993. godine postigao je rekord u pucanju iz puške sa 190 krugova od mogućih 200. Njegov rekord potrajao je punu deceniju. Pre nekih petnaest godina posvetio se trenerskom pozivu. Seća se poslednjih priprema srpske streljačke reprezentacije i zamiranja ove prakse zbog neadekvatnih uslova za smeštaj takmičara u gradu. Njima je Sremska Mitrovica bila idealna za pripreme jer se strelište praktično nalazi u širem centru grada. Bitan razlog velikog ugleda mitrovačkog streljaštva ležao je u ličnosti i radu Živka Relića i njegovih naslednika. Trener Munić razočaran je činjenicom da je streljaštvo neka vrsta „kolateralne štete“ prošlogodišnje tragedije. Reč je o disciplini koja zahteva izuzetnu emotivnu stabilnost i smirenost kako bi se u odgovarajućem takmičarskom stavu uskladili koncentracija, nišanjenje, disanje do konačnog okidanja. U ovladavanju ovim veštinama radi se postepeno. Najvrednije iskustvo stiče se na takmičenjima gde raste adrenalin, a srce kuca posebnim ritmom.
– Radimo sa decom uzrasta od osam do 15 godina. Došlo je do smene generacija pa u poslednje dve godine nemamo neke visoke rezultate. Trenutni imamo pet pionira na pušci, jednog kadeta na standardnom oružju, odnosno pušci i jednog mlađeg juniora na standardnom pištolju. Dvoje dece tek uvodimo u takmičarsku sezonu, kaže trener
Munić koji je u suštini zadovoljan pionirskim rezultatima jer je pored navedene smene generacija, ispred mitrovačkog kluba u Vojvodini jedino inđijska „Mladost“, što se potvrdilo i na prošlom republičkom prvenstvu.
Streljaštvo se, poput drugih sportova, suočava sa problemom odlaska takmičara koji klub napuštaju zbog daljeg školovanja ili drugog životnog i profesionalnog poziva. Pored izvesne odbojnosti pojedinih roditelja, dece ili njihovih profesora prema oružju iz razumljivih razloga, mnogi klinci skloniji su „loptaškim“ sportovima. Čelni ljudi kluba podsećaju da su svojevremeno svaka škola i preduzeće imali streljačku sekciju.
Dejan Mostarlić

Unestite reč ili frazu koju želite da pronađete.