Atomski zdesna
Atomski zdesna i atomski sleva bile su naredbe tokom pešadijske …
U LAĆARKU DODELjENE MEĐUNARODNE KNjIŽEVNE NAGRADE „APOLON SIRMIENSIS“ ZA 2024. GODINU
Afirmisanje književne lepote
U poslednjih deset godina priznanje su primila 44 stvaraoca, od čega je polovina iz inostranstva
U klubu Mesne zajednice Laćarak prošlog četvrtka, 12. decembra, upriličena je svečana dodela Međunarodne književne nagrade „Apolon sirmiensis“ za 2024. godinu. Dobitnici nagrade su srpski pesnici Pero Zubac, Igor Mirović i književnik Ratomir Rale Damjanović, kao i kineski književnik Zhan Zhi i pakistanski stvaralac Rehmet Azis Kan Chitrali. Nagrade, koje se sastoje od povelje i glave Apolona izlivene u bronzi, replike arheološkog nalaza i jednog od simbola antičkog Sirmijuma, dobitnicima je uručio Vladimir Pavlović, načelnik Uprave za kulturu, sport i mlade Grada Sremske Mitrovice.
Prisutne je u ime domaćina i organizatora svečane ceremonije i književne večeri pozdravio Dejan Umetić iz SUBNOR-a Mesne zajednice Laćarak. Obrazlažući istorijat i značaj ugledne nagrade, prisutnima se obratio sremskomitrovački književnik i predsednik komisije za dodelu nagrade Nedeljko Terzić. Nagrada je ustanovljena 1989. godine u nekadašnjem Književnom društvu „Matroz“. Njenu dodelu kasnije je preuzela Književna zajednica Sremske Mitrovice, a potom i edicija „Sirm“ od 2014. godine. Od tada se nagrada naziva po sirmijumskom Apolonu.
– Nagrada se dodeljuje za objavljene knjige, sveukupno književno delo, afirmaciju književnog stvaralaštva i umetničke lepote, rekao je Terzić dodajući da su u poslednjih deset godina priznanje primila 44 stvaraoca, od čega je polovina iz inostranstva. Terzić je govorio o simbolici antičkog boga sunca Apolona kao jednog od zaštitnika pesnika, umetnika i pevača.
O detaljima odluke komisije i dobitnicima govorila je moderator programa Ljiljana Janković. Igor Mirović, poetski pisac iz Novog Sada istakao se mnogim vrednim delima od kojih je poslednja knjiga „U lavirintu“ iz 2024. godine. Dobitnik je mnogih književnih nagrada, a knjige su mu prevođene na mnoge jezike. Zahvaljujući se na nagradi, Igor Mirović setio se svojih književnih početaka i prvih pesama nastalih pre četrdeset godina. Ovom prilikom pročitao je odlomak iz najnovije knjige, pesmu „Predačka kletva“, koja traži uzroke i oslikava srpske nacionalne podele.
Biografiju i stvaralaštvo Ratomira Raleta Damjanovića poznaju mnogi Mitrovčani, jer je ugledni književnik, novinar, publicista, pedagog i recitator, deo gimnazijskih dana proveo u njihovom gradu. Damjanović je autor dvadesetak knjiga različitog sadržaja a poslednja je roman „Alchajmer kafe“ predstavljen ove godine. Dobitnik je pregršt domaćih i međunarodnih nagrada, a kao bivši novinar Radio Beograda 2008. godine nagrađen je „Zlatnim mikrofonom“ za životno delo. Rale Damjanović koji trenutno radi na kapitalnom delu „Ćutanje i govor Andrićevih junaka“ zahvalio se na vrednom priznanju, sećajući se vremena kada je kao gimnazijalac u Sremskoj Mitrovici doživeo svoje stvaralačko buđenje.
– Meni ova nagrada znači zaista mnogo, jer me je Mitrovica ponovo prepoznala posle 60 godina, a to nije mala stvar, rekao je Damjanović pre nego što je u svom prepoznatljivom, retorički izražajnom stilu pročitao odlomak iz poslednjeg romana.
Pero Zubac je poznati jugoslovenski i srpski književni stvaralac, prevodilac, scenarista, kolumnista, priređivač antologija i novinar, autor „Mostarskih kiša“ – jedne od najlepših ljubavnih pesama na ovim prostorima. U književnoj karijeri objavio je preko 50 knjiga poezije i 20 knjiga poezije za decu. Član je najeminentnijih nacionalnih književnih udruženja i dobitnik najprestižnijih nagrada. Pero Zubac je jedini dobitnik dve književne nagrade koje se dodeljuju u Sremskoj Mitrovici. Svojim stihovima je i ovog puta razgalio publiku u Laćarku.
Na kraju svečane ceremonije dodele nagrada Dejan Umetić je u ime domaćina, laćaračkog SUBNOR-a, a povodom 80 godina od oslobođenja Srema, svim dobitnicima i učesnicima dodelio posebne povelje zahvalnosti. Među dobitnicima je i Gradonačelnik Sremske Mitrovice Branislav Nedimović, koji je i prisustvovao ovom, po mnogima najznačajnijem književnom događaju organizovanom u Laćarku.
Dejan Mostarlić