Atomski zdesna
Atomski zdesna i atomski sleva bile su naredbe tokom pešadijske …
Predstavnici Mitrosa sa stočarima iz Martinaca
Seljaci nepoverljiviPredstavnici kompanije Mitros su prošle nedelje, 12. februara u Domu kulture u Martincima održali sastanak sa uzgajivačima svinja iz ovog sela na kojem se razgovaralo o mogućoj saradnji.
Na sastanku se moglo čuti da će na osnovu predloga ponuđenog ugovora Mitros plaćati 180 dinara po kilogramu polutke koja ima 56 procenata mesnatosti, a svaki tovljenik će se obračunavati ponaosob. Dodatno će se plaćati transport.
Stočari su ukazali na problem loše genetike svinja i dodali da ne mogu i nemaju sredstava u kratkom roku to da promene. Takođe, osvrnuli su se i na loše cene otkupa i nepoverenje, jer su nekoliko puta do sada bili prevareni za novac.
Željko Komnenović iz Martinaca, nekadašnji radnik Mitrosa istakao je da je ponuda Mitrosa dobra, ali da je to još sve novo za ovdašnje seljake, misleći pri tome na način plaćanja, prema procentu mesnatosti tovljenika.
– Stočna proizvodnja je smanjena, naročito što se tiče junadi. Zahvaljujući Mitrosu, koji stvara konkurentnost, cena tovljenika je ista od Nove godine, kapaciteti postoje, samo kad bi se mladi odlučili da rade ovaj posao, ali neće mladi da hrane svinje. Uz njihovu hranu i genetiku može se profitirati, ali se mora raditi. Mitros će nama ponuditi ugovor kojim će nas obavezati da mi stoku njima damo, ali ćemo i mi njih obavezati da je oni moraju to otkupiti – rekao je Komnenović.
Još jedan uzgajivač tovljenika koji podržava saradnju sa Mitrosom je Božo Savić iz Martinaca.
– Sin i ja imamo 130 krmača u zatvorenom ciklusu. Zbog velike količine svinja, uzimamo državno zemljište u zakup. Po meni bi trebalo da se daje na malo duži period ta zemlja. Apsolutno sam za saradnju sa Mitrosom, to je jedna pozitivna stvar, ne samo za mene nego i za ceo Grad. Imaćemo zdraviju konkurenciju, mada, od samih uslova će zavisiti kome ću prodavati tovljenike. Ipak bih najviše voleo da to bude Mitros – rekao je Savić.
Generalni direktor Mitrosa Ramo Adrović rekao je da je zadovoljan brojem prisutnih stočara i naglasio da su slični sastanci već održani u nekoliko sremskih sela. Kapaciteti klanja svinja u Mitrosu su 5.000 dnevno, a sada se kolje od 600 do 700. Zato je pozvao sve proizvođače tovljenika da svoje svinje prodaju Mitrosu.
– Mitros je sada u drugoj fazi radova. To znači da ćemo osnovati prvi reprocentar, koji će najverovatnije biti u Grgurevcima, drugi u Šidu, treći u Inđiji, četvrti u Bogatiću, a petu lokaciju još uvek tražimo. Do osnivanja te poslednje lokacije, mi ćemo podeliti oko 2.000 prasadi nedeljno našim kooperantima na uslužni tov i tako ući sa njima u kooperaciju – rekao je Adrović.
Sastanku su prisustvovali predstavnici lokalne samouprave, gradonačelnik Vladimir Sanader, načelnik Gradske uprave za poljoprivredu Vladimir Nastović i v.d. direktor Agencije za ruralni razvoj Petar Samardžić.
– Želimo da pomognemo i budemo spona između Mitrosa i farmera, da se svinje više ne prodaju ispod tržišne cene i da svi budu zadovoljni. Dogovor zavisi od njih, a mi kao lokalna samouprava želimo da budemo neka vrsta garanta, da ono što fabrika Mitros ponudi našim farmerima, da će to biti i realizovano – rekao je gradonačelnik Vladimir Sanader.
U narednih deset dana, predstavnici Mitrosa posetiće opet ovo selo, kako bi videli šta su seljaci odlučili. Da li će prihvatiti predložen ugovor koji će važiti godinu dana ili će se cena njihovih tovljenika formirati po tržišnim uslovima, ostaje da se vidi.
Sanja Stanetić