Atomski zdesna
Atomski zdesna i atomski sleva bile su naredbe tokom pešadijske …
Šid: Promocija knjige Radovana Sremca
Četiri priče o jednom carstvuU Muzeju naivne umetnosti „Ilijanum“ u Šidu, u sredu 18. januara, održana je promocija knjige „Četiri priče o jednoj varoši i jednom carstvu“ autora Radovana Sremca. Kroz četiri kratke priče smeštene u period od 18. do 20. veka opisani su ne toliko intenzivni koliko kompleksni i dalekosežni odnosi Šiđana i carske, kasnije boljševičke Rusije. Četiri priče predstavljaju priče o četiri borbe, za veru, narod, cara i za život.
– Cela knjiga je smeštena u period od samog nastanka Šida, od početka 18. pa sve do kraja Drugog svetskog rata, odnosno Sremskog fronta. U knjizi se sudbine mnogih ljudi i verujem da će biti zanimljiva čitaocima. U mom opštem istraživanju o prošlosti Šida, sakupio sam dosta građe o svim etničkim zajednicama u Šidu i ovaj put su na red došli Rusi. Tema se sama nametnula i u svojoj nameri nisam išao ciljano, nego je ova knjiga samo jedan detalj mog opsežnog istraživanja koji je publikovan – istakao je autor Radovan Sremac.
Izdavači knjige su Kulturno obrazovni centar Šid i Udruženje srpsko – ruskog prijateljstva. Kako ističu, ova knjiga je od velikog značaja za Šiđane kao i za učvršćivanje odnosa dva bliska naroda.
– Knjiga koju je Radovan Sremac napisao na inicijativu Udruženja srpsko – ruskog prijateljstva napisao, ima veliki značaj za šidsku sredinu u smislu upoznavanja sa nekim činjenicama koje građanstvu nisu bile poznate, a koje su vezane za bliske odnose između srpskog i ruskog naroda. Ideja koja je da ova knjiga bude predstavljena u Moskvi prilikom gostovanja SKUD-a „Sveti Sava“ i nadam se da će se ta ideja i realizovati – rekao je predsednik Upravnog odbora Udruženja srpsko – ruskog prijateljstva Mićo Đukić.
Svoje mišljenje o knjizi izneli su i brojne posetioci te večeri, poštovaoci dosadašnjih dela autora Radovana Sremca.
– Ovo delo je izvanredna osnova dalje istraživanje, jer postoji još mnogo priča koje vezuju dve države i dva naroda kroz istoriju. Sve ono što postoji u ovoj knjizi jeste pravo bogatstvo koje treba da bude čuvano i produbljivano kako bi ostalo generacijama koje dolaze – istakao je član Udruženja Dušan Lukić.
Na promociji su pored mnogobrojnih građana, prisustvovali i članovi porodice Stupkin, čije doseljavanje se vezuje za period ruske emigracije. Fjodor Stupkin koji danas sa svojom porodicom živi u Šidu, potomak je oficira Dmitrija Antonoviča Stupkina, koji je dvadesetih godina 20. veka stigao na područje Mokre Gore, zatim je proveo nekoliko godina na Kosovu i Metohiji, radeći kao finans, da bi se 1930. preselio u Orolik gde je sa suprugom Kristinom Maler zasnovao porodicu:
– 1961. godine sam se doselio u Adaševce, a zatim u Šid, gde i danas živim sa svojom porodicom. Moj otac Dmitar, inače rodom iz Rusije, sa carskom vojskom došao je u Jugoslaviju. Bio je lepo prihvaćen i nikada se nije osećao kao građanin drugog reda. Isto tako i ja kao njegov prvi naslednik, godinama živim ovde i ceo život se lepo osećam. Meni je drago što se u knjizi pominje moj otac i ja, ali isto tako i jedna čitava nacija. Svi mi dobro znamo koliko su kroz istoriju blisko vezani Rusija i Jugoslavija, a danas Srbija – kaže Fjodor Stupkin.
M. N.