Atomski zdesna
Atomski zdesna i atomski sleva bile su naredbe tokom pešadijske …
Dr Vladimir Lukić
Lekari su postali administrativni radniciDr Vladimir Lukić, specijalista fizikalne medicine i rehabilitacije, na mesto vršioca dužnosti direktora Doma zdravlja Sremska Mitrovica postavljen je voljom skupštinske većine mitrovačkog parlamenta 23. novembra prošle godine. Medicinski fakultet završio je u Novom Sadu, gde je i specijalizirao, a od 2000. zaposlen je u mitrovačkom Domu zdravlja. Radio je nekoliko godina kao lekar opšte prakse, da bi 2009. godine postao deo tima Službe fizikalne medicine. Oženjen je i otac četvoro dece, što je svakako vredno poštovanja.
U svom prvom intervju za M novine, četrdesetčetvorogodišnji dr Lukić govorio je o planovima kako bi primarnu zdravstvenu zaštitu podigao na još viši nivo, investicijama predviđenim za ovu godinu, kao i o racionalizaciji broja zaposlenih.
M NOVINE: Koliko ste zadovoljni zatečenim stanjem i situacijom koju Vam je ostavio Vaš prethodnik dr Duško Madžić?
DR VLADIMIR LUKIĆ: Mogu da budem zadovoljan jer je dr Madžić, kada je napuštao Dom zdravlja, ostavio pozitivan saldo na računu. To je dobro, ali kada sam se malo bolje upoznao sa funkcionisanjem ove zdravstvene ustanove, video sam određene probleme u radu nekih službi. Zbog toga sam obavio razgovore sa načelnicima službi Doma zdravlja. Postoje problemi u stomatološkoj službi oko same organizacije. Postavljen je novi načelnik, dr Gordana Stanivuković kojoj sam prepustio dalje funkcionisanje službe. Od skora sam ovde, ali mislim da Ministarstvo zdravlja treba da postavi pravila igre i da malo više vodi računa o domovima zdravlja.
Projektom participativno budžetiranje, građani Sremske Mitrovice su izabrali da se u ovoj godini renoviraju zdravstvene ambulante. Šta će se sve raditi?
Drago mi je da su građani Sremske Mitrovice odlučili da se deo sredstava iz budžeta opredeli za renoviranje i adaptaciju zdravstvenih ustanova. I pored velikih ulaganja u prethodnom periodu i dalje postoje ambulante koje u potpunosti nezadovoljavaju uslove za kvalitetan rad. Dom zdravlja Sremska Mitrovica obavlja zdravstvenu delatnost u 22 seoske i sedam gradskih ambulanti. Obišao sam sve ambulante i mislim da su u najlošijem stanju ambulante u Radenkoviću, Velikim Radincima i Martincima. Za ovu godinu je planirano da se izdvoje sredstva iz budžeta Grada za adaptaciju zdravstvene stanice Veliki Radinci, gde bi se renovirao krov, okrečile unutrašnje prostorije i fasada zgrade. Plan je da se rekonstruiše objekat pedijatrije u Laćarku, gde bi se radio krov, uradio bi se pristupni put do pedijatrije, a predviđeno je i krečenje i uređenje fasade na objektu pedijatrije i ambulante u Laćarku. Treba da se radi izgradnja prilaznog puta za Službu fizikalne medicine i rehabilitacije. Za ove projekte smo tražili od Grada da nam izdvoji sredstva. Mišljenja sam da seoske ambulante treba da imaju male funkcionalne objekte, koje mogu da se jeftino održavaju. Mislim da nema potrebe za megalomanskim objektima u kojima dnevno dođe pet pacijenata.
Kratko ste na mestu direktora, ali šta su po Vama prioriteti Doma zdravlja?
Napravio sam listu prioriteta šta je pored gore navedenog potrebno uraditi. Na primer, u Martincima je loša kanalizacija, čim se zapuši septička jama pojavi se fleka na zidu i curi u čekaonici. Po meni je to urgentno, ali ne može ništa da se radi do proleća. Što se tiče opremljenosti, žalili su mi se u nekoliko ambulanti da im je potreban EKG aparat, ali mislim da je situacija zadovoljavajuća. Naravno da ima opreme koju treba zanoviti, ali sve to zavisi od finansijskih sredstava. Prvo što sam planirao je da se organizujemo oko zakazivanja pregleda, da napravimo bazu podataka i da pozivamo pacijente na preventivne preglede, što je najvažnije. Mi smo primarni nivo i preventivni pregledi su naša osnovna delatnost.
Hitna pomoć radi u prostorijama koje smo dobili na korišćenje od Opšte bolnice Sremska Mitrovica, zaposleni rade u 132 kvadrata. Mišljenja sam da je njima potreban veći prostor, oko 300 do 350 kvadrata, gde bi oni mogli organizovati i obuku za pružanje prve pomoći. Vozila Hitne pomoći sa kvalitetnom i skupocenom opremom nam stoje na parkingu bolnice na niskim temperaturama. Tako da nam je potreban garažni prostor. Mi zajedno sa Gradom gledamo gde bismo mogli da smestimo Hitnu pomoć. Znam da je Grad u velikim investicijama, ali se nadam da će i to da bude prioritet.
Želja mnogih zaposlenih je i izgradnja jednog centralnog doma zdravlja. Tada bi bila bolja saradnja među službama, svi bismo bili na istom mestu, da ne govorim o kvalitetu rada i racionalizaciji. Sam objekat bi bilo lakše održavati.
Najavljuje se racionalizacija nezdravstvenih radnika u domovima zdravlja i bolnicama. Kakva je situacija u mitrovačkom Domu zdravlja? Da li će ove godine biti otpuštanja radnika i da li Domu zdravlja nedostaje stručnog kadra, pre svega lekara?
U Domu zdravlja zaključno sa 4. januarom imamo 424 zaposlena radnika. Po kadrovskom planu iz 2013. možemo imati 425 radnika, a normirano je 90 lekara. Mi trenutno imamo 89 lekara, od kojih su 46 specijalisti, ostali su opšte prakse i troje je na specijalizaciji. Na stomatologiji imamo 23 ugovorena radnika, od kojih 22 plaća Republički fond za zdravstveno osiguranje i jednog plaća Grad Sremska Mitrovica. I dalje je na snazi zabrana zapošljavanja osim u slučajevima porodiljskog odsustva i odsustva zbog bolovanja preko 30 dana. Odlazak u penziju i raskid ugovora o radu na zahtev zaposlenog nam ne dozvoljava prijem novih radnika, bez mišljenja ministarstva. Tako da nam to usporava proces rada. Mi smo tražili da nam Ministarstvo zdravlja odobri da zaposlimo dva lekara (jedan je otišao u penziji, a drugi je raskinuo ugovor i otišao u inostranstvo), pet medicinskih tehničara, jednog psihologa i dve spremačice i da nam Fond njih plati. Da li će nam odobriti, ne znam, čekamo odgovor.
Što se tiče nezdravstvenih radnika, moraćemo da postupimo po preporukama države. Ne možemo ništa drugo da radimo od onoga kako je propisano. Ponašamo se u skladu sa tim. Moje lično mišljenje je da je greška što je došlo do razdvajanja Medicinskog centra na bolnicu i dom zdravlja, jer se dupliraju kadrovi, oprema i počinje rivalstvo među kadrovima.
Neposredno pred novogodišnje praznike u službi Hitne pomoći dogodio se incident, kada je ženska osoba razlupala sobu za prijem i uništila medicinski materijal. Kako stati na put ovakvim pojavama?
Neprijatni događaji se nažalost dešavaju, ali mislim da se dobrom organizacijom mogu prevazići i svesti na najmanju moguću meru. Mišljenja sam da se takve scene najčešće dešavaju iz nekoliko razloga. Prvi je zbog dugog čekanja na pregled, drugi je zbog nezadovoljstva pruženom uslugom, zatim imamo situaciju kada osobe dolaze u alkoholisanom stanju ili pod dejstvom psihoaktivnih supstanci. Ovo je nešto što najviše pogađa pacijenta. Na ova poslednja dva možemo uticati tako što ćemo na isturene punktove postaviti radnike obezbeđenja. Prve dve stavke mogu se rešiti angažovanjem zakonodavstva, zakonodavni sistem treba da rastereti radnike od nepotrebnih administrativnih poslova, da bi oni mogli više vremena da posvete pacijentu. Administrativni poslovi treba da se prepuste informatičarima i statističarima, mi smo danas postali i statističari.