Atomski zdesna
Atomski zdesna i atomski sleva bile su naredbe tokom pešadijske …
Sremska Mitrovica
Ima li leka za državnu apoteku?!U Srbiji trenutno 24 državne apoteke ukupno duguju 18,5 miliona evra za lekove i medicinska sredstva. Najalarmantnije stanje je u Šapcu, Pančevu, Novom Sadu, Boru, Sremskoj Mitrovici, Vranju i Beogradu. U ovoj situaciji su se našle, između ostalog, zbog niskih marži, nelojalne konkurencije, ali i zbog nenamenskog trošenja novca.
Da situacija u mitrovačkoj apotekarskoj ustanovi nije ni najmanje sjajna M novine su pisale u nekoliko navrata. Ukupna dugovanja Apoteke do 30. novembra prošle godine iznosila su 162.645.482 dinara, a račun je od 25. novembra u blokadi. Ustanovu je od prošlog avgusta do sad napustilo devet diplomiranih farmaceuta i sedam farmaceutskih tehničara, te su zbog manjka radnika privremeno zatvorene apoteke u Mačvanskoj Mitrovici, Laćarku, Čalmi i jedna apoteka u gradu.
Gore navedeno sažetak je odgovora na odborničko pitanje koje je 23. novembra odbornik Skupštine Grada Sremska Mitrovica Aleksandar Prodanović uputio direktoru Apoteke Draganu Božiću.
Osnivač apotekarske ustanove u Sremskoj Mitrovici je lokalna samouprava, koja se uključila u rešavanje problema kako bi se zaustavilo dalje propadanje ove ustanove.
Mitrovački gradonačelnik Vladimir Sanader je ovim povodom izjavio da je sa većinom dobavljača, odnosno poverioca postignut dogovor da Grad Sremska Mitrovica kao osnivač Ustanove Apoteka bude garant za vraćanje duga.
– Podvukli smo crtu i dogovorili smo se da potpišemo sporazum sa poveriocima koji će omogućiti deblokadu računa Apoteke, njeno ponovno snabdevanje sa neophodnim lekovima i medicinskim pomagalima kako bi Apoteka došla do robe i počela normalno da funkcioniše. Mi ćemo u narednom periodu ozbiljno i dubinski ući u reorganizaciju same apotekarske ustanove, s obzirom na to da je način na koji sada funkcioniše neodrživ – rekao je Sanader.
Prema njegovim rečima većina dobavljača je pristala na duži period otplate duga, od tri do četiri godine.
Direktor Apoteke Dragan Božić, koji se na čelu ove apotekarske ustanove nalazi od novembra 2004. godine navodi da problemi nastaju još 2013. godine kada primenom Zakona o javnim nabavkama državne apoteke moraju da raspisuju tendere i da ulaze u proceduru javne nabavke koja traje i do dva meseca.
– Organizacija farmaceutske zdravstvene zaštite Srbije je specifična po tome što zakonska regulativa ima puno rupa i ono što je definisano i što stoji na papiru, u mnogome se ne poštuje. Zakonom o zdravstvenoj zašiti propisano je da lekove na recept mogu isključivo da izdaju farmaceuti, oni koji su završili farmaceutski fakultet. Farmaceutskim tehničarima je zabranjeno izdavanje lekova na recept. Međutim, to niko ne poštuje. Mi smo na 12 apoteka imali 25 diplomiranih farmaceuta, od toga je bilo petoro specijalista farmacije, i imali smo 28 farmaceutskih tehničara. Uvođenje minimalne zarade od 1. avgusta 2016. godine kao povratnu reakciju imalo je odlazak velikog broja zdravstvenih radika. Od tad je Apoteku napustilo devet farmaceuta i sedam tehničara. Zbog nedostatka adekvatnog zdravstvenog kadra i ekonomske nerentabilnosti privremeno ne rade četiri od 12 apoteka – navodi Božić.
Od 25. novembra prošle godine računi Apoteke su u blokadi.
– Sada se nalazimo u pat poziciji, jer dobavljači nam više ne daju lekove, Apoteka nema više adekvatne zalihe lekova koje bi mogla da izda, Republički fond za zdravstveno osiguranje zbog blokade računa nije preneo svoja dugovanja prema nama, Poreska uprava zahteva prinudnu naplatu zbog neizmirenja obaveza vezanih za porez na dodatu vrednost i neizmirene poreze i doprinose prema zaposlenima – stoji u odgovoru Dragana Božića na odborničko pitanje Aleksandra Prodanovića.
Apoteka u Sremskoj Mitrovici trenutno ima 58 zaposlenih radnika i to 27 stalno zaposlenih zdravstvenih radnika, četiri zdravstvena radnika na određeno vreme i 27 nezdravstvenih radnika na neodređeno vreme.
Kada je 2004. godine Dragan Božić postao direktor mitrovačke Apoteke u ovoj ustanovi je radilo 59 ljudi. Iz godine u godinu povećavao se broj radnika, pa je 2005. bilo zaposleno 65, na kraju 2006. njih 72, a 2007. godine 74 radnika. Najveći boj zaposlenih apotekarska ustanova imala je u 2013. godini – 88 i to 55 zdravstvenih i 33 nezdravstvena radnika.
Na pitanje da li je možda jedan od razloga što se Apoteka nalazi u ovakom stanju i taj što je u prethodnom periodu zapošljavao stranačke kadrove, pre svega iz Demokratske stranke Srbije na izmišljena radna mesta, Božić to negira:
– To nije tako. Voleo bih da dođe bilo koji radnik iz ove ustanove i da kaže da je ovde bilo politike. Za ovih 12 godina koliko vodim Apoteku niko ni na koji način nije bio politički ucenjen i politika nikada nije bila sastavni deo posla u radu ove ustanove – tvrdi Božić.
Jedino što može regulisati haotično apotekarsko tržište, pre svega su zakonska ograničenja. Mora se jasno ograničiti broj apoteka na broj stanovnika, utvrditi pravila lojalne konkurencije, kao što su cena leka i minimalna udaljenost jedne apoteke od drugih, itd.
Biljana Selaković